Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Hátizsákokba gyűjtik a tehénszellentést

Létrehozva:

|

Tisztítják és sűrítik a bélgázt az argentin kormány mezőgazdasági kutatóintézetének kísérleti farmján. A metánnal gázüzemű kocsit lehet hajtani. Az állatoknak nem fáj az INTA szerint.

A szerves hulladék igazi aranybánya: Magyarországon állattartó telepekről származó trágyát és az élelmiszeripar rothadó hulladékát hasznosítja az ország legnagyobb biogázüzeme Szarvason. Argentínában most azzal kísérleteznek, hogy a mezőgazdaság klímaváltozási szempontjából legkockázatosabb szennyezését, a metángázt hasznosítsák. Körülbelül egymilliárd tehén él a Földön, az állomány nagyjából 500 millió köbméter metán termel naponta, mert előgyomrukban megerjed a növényi táplálék, miközben metán, szén-dioxid és hidrogén keletkezik. A metánnal az a fő probléma, hogy huszonnégyszer inkább üvegházhatású, mint a szén-dioxid.

Mi a megoldás? Az argentin kormány mezőgazdasági kutatóintézete, az INTA szerint egy speciális hátizsák, amelybe fel lehet fogni a környezeti szempontból káros, de energetikailag értékes gázt. Az INTA kutatói egy kanült helyeznek el a tehén emésztőrendszerében, pontosabban a bendőjében, majd a gázokat egy csövön az állat hátára helyezett könnyű, felfújható zsákba vezetik.

A zsákban naponta összesen 1200 liter különféle bélgáz gyűli össze. Ebből a laboratóriumban 250-300 liter (0,25-0,3 köbméter) metánt tudnak kinyerni – írja az inspiráló üzleti ötleteket gyűjtő híroldal, a Springwise. A sűrített gázt tartályokban tárolják.. „Ennyi gázzal egy száz literes hűtőgépet lehet működtetni úgy, hogy 2-7 Celsius-fok között maradjon benne a hőmérséklet” – magyarázta Ricardo Bualo, az INTA egyik munkatársa. A biogázt gázüzemű autókban is fel lehet használni.

A rendszert sikerrel próbálták ki – közölte az INTA, visszaigazolva, hogy nagy léptékben is be lehetne vezetni. Az állatok jólléte miatt aggódókat megnyugtatva az intézet arról ír, hogy a kanül behelyezése előtt az állatokat érzéstelenítették, valamint a hátizsák sem nyom többet fél kilónál.

forrás: origo.hu

Advertisement
4 hozzászólás

4 Comments

  1. Róbert

    2014-07-21 at 07:55

    Ez nem zöld és nem környezetbarát. Ez kegyetlen és lelketlen. Ő egy élőlény és nem egy gép vagy egy gázmező amibe lefúrunk!!! Aki kitalálta ezt a szörnyűséget annak is lyukat kéne fúrni a hasára és oda fongadozzon. A környezetünk és más élőlények kihasználásának nincs határa? Csak azért tesszük mert megtehetjük? Ezért ilyenek a bérek és a munkahelyi körülmények is mert egymást is kihasználják az emberek!! Addíg szívják a vérét a másiknak amíg jön belőle. Undorító gonosz találmány!

  2. Rácz Attila

    2014-08-11 at 18:12

    Kedves Róbert te mit tettél le az asztalra?Ők legalább próbálkoznak valamivel nem?

  3. Hajni

    2014-10-25 at 09:27

    Ez borzasztó kegyetlenség!

  4. Gárdonyi Pál

    2014-11-30 at 03:37

    De ugye embereken nem szándékoznak hasonló módszert alkalmazni ? Remélem .:).

A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés

Hozzászólás

Zöld Energia

Naperőmű épül Nagykátán

630 kilowattpeakes naperőművet épít a Photon Energy Nagykátán.

Létrehozva:

|

Szerző:

630 kilowattpeakes naperőművet épít a Photon Energy N.V. magyar leányvállalata, a Photon New Energy Alfa Kft. – olvasható a vállalat közleményében. A Photon Energy ügyfele, a FORVIA Clarion Hungary autóipari cég telephelyén alakítja ki a létesítményt, a két fél 20 éves helyszíni áramvásárlási megállapodást írt alá. A naperőmű a tervek szerint 13,5 gigawattóra villamos energiát állít majd elő a szerződés ideje alatt.

„Nagy örömmel írjuk alá ezt a villamosenergia-vásárlási megállapodást az autóipar egyik globális vezetőjével. A megállapodás újabb mérföldkövet jelent a Photon Energy számára, amely tovább erősíti pozíciónkat a magyar piacon, és bővíti kínálatunkat az ipari szektor számára” – mondta Georg Hotar, a Photon Energy Group vezérigazgatója.

Hotar szerint a megállapodás révén mérséklődhet a FORVIA szénlábnyoma, miközben hosszú távon jelentősen csökkennek majd a vállalat energiaköltségei. Mint hozzátette, a projekt az első lépés azon cél felé, hogy a közép-kelet-európai régióban vezető szolgáltatóvá váljanak a kereskedelmi és ipari felhasználói napenergia-vásárlási szerződések (PPA) terén.

A Photon Energy mintegy 15 éves tapasztalattal rendelkezik a napenergia-iparban. A hollandiai székhelyű cég többek között közüzemi szintű beruházásokkal, helyszíni energiatárolással, üzemeltetéssel és karbantartással, alkatrészek kereskedelmével, illetve energia-átvétellel és ellátással foglalkozik.

A cég itthon egyedileg tervezett napelemes rendszereket is megvalósít a tetőt és a talajt hasznosítva, emellett virtuális erőművet is biztosít. Fotovoltaikus erőművekből álló portfóliójának részeként a Photon Energy jelenleg 51,8 megawattpeak összesített termelési kapacitást birtokol és üzemeltet Magyarországon, és több mint 180 megawattpeak összkapacitású magyarországi fotovoltaikus eszközhöz nyújt üzemeltetési és karbantartási szolgáltatásokat.

Advertisement

Fejlesztőként a Photon Energy optimális megoldást tervezett a FORVIA számára, a cég az építkezést követően az erőmű által megtermelt energia 100 százalékának vállalati vásárlója lesz. A megállapodás értelmében a Photon Energy fejleszti, építi és üzemelteti az erőművet, a létesítmény a FORVIA Clarion Hungary Kft. gyártási telephelyén, Nagykátán áll majd, Budapesttől mintegy 80 kilométerre délkeletre.

A Photon Energy kelet/nyugati tájolású szerkezettel tudja maximalizálni a korlátozott területre telepített kapacitást, hogy potenciálisan a telephely éves villamosenergia-fogyasztásának körülbelül 20 százalékát fedezze. A tervek szerint 1236 egyoldalas modult fognak telepíteni, amelyek a PPA időtartama alatt mintegy 13,5 gigawattóra áramot állítanak majd elő. Ezzel a becslések alapján 3670 tonnával fogják csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátást.

Tovább olvasom

Zöldtrend a Facebookon

Címkék

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!