Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Itt a szobabicikli, amellyel áramot termelhetünk

A HR Bank akkumulátora nemcsak pedálozással, hanem többek között napelemről is tölthető.

Létrehozva:

|

Aurelijus Jaškulis, a Tukas EV vezérigazgatója a PV Magazine-on írt cikket vállalata törekvéseiről. A cég a közelmúltban olyan szobabiciklit mutatott be, amelyet a felhasználó meghajtva áramot képes előállítani.

Szobabicikliket napjainkban széles körben használnak az edzőtermektől az egészségügyi központokon át az otthonokig. Lábuk minden egyes mozdulata mozgási energiát termel, amelyet potenciálisan elektromossággá alakíthatnak, telefonok, laptopok, hűtőszekrények, wi-fi routerek és más otthoni készülékek számára biztosítva áramot.

Ennek az energiának a hasznosítása érdekében a Tukas EV megalkotta a HR Bankot, egy olyan edzőberendezést és energiatároló eszközt, amely a pedálozást elektromossággá alakítja. A HR Bankon egy személy 50 W/órától 500 W/h-ig terjedő áramot termelhet egyszerű pedálozással, fittségi szinttől függően. Az összes energiát egy 2 kWh kapacitású akkumulátor tárolja, amely elegendő áramot biztosít ahhoz, hogy megközelítőleg száz étkezésig működtessen egy mikrohullámú sütőt. Mindössze 15 perc edzés elegendő energiát termel egy telefon feltöltéséhez.

Advertisement

A pedálozást elektromossággá alakító eszközök már léteznek, de egyik sem rendelkezik ilyen nagy kapacitású akkumulátorral. A tárolóeszköz más típusú zöld energiából, például napelemekből vagy szélenergiából, valamint az elektromos hálózatból vagy az autóból is feltölthető.

„Amikor Tukas a HR Bankot megálmodta, elsősorban az otthoni felhasználóknak szánt eszközként képzelte el. Azt szerettük volna, hogy a családok világszerte hasznosíthassák mozgási energiájukat egy olyan termékben, amelyet el lehet vinni a nyaralóba vagy a vidéki menekülésre, vagy magunkkal vihetünk egy kempingtúrára, hogy alternatív energiatároló megoldásként használhassuk. Emellett célunk volt egy megbízható, fenntartható energiaforrás létrehozása is” – írta Jaškulis.

Advertisement

Bár a HR Bankot elsősorban háztartási használatra hozták létre, az első verzió megjelenése után hamarosan számos vállalkozás érdeklődött, a berendezés így idővel többek között szállodákban vagy wellnessközpontokban is megjelenhet. Jaškulis kiemelte, azt is vizsgálják már, hogy miként lehetne más típusú emberi mozgásokat is hasznosítani.

Advertisement

Zöld Energia

Napelemes rendszerük van, de horrorvillanyszámlát fizetnek! Mi történt Budakeszin?

A budakeszi napelemek túltermelése miatt ingadozó hálózati feszültség sorra károsítja a háztartási készülékeket és megbénítja a napelemes rendszerek működését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

Budakeszi Makkosmária városrészében az utóbbi hónapokban súlyos problémákat okozott a helyi elektromos hálózat túlterheltsége. A gondok forrása – ahogy azt a helyi lakók, az E.ON, valamint az érintett hatóság is elismeri – a körzetben üzemelő, egyre nagyobb számban telepített háztáji napelemes rendszerek. Az elmúlt években robbanásszerűen nőtt a napelemek száma Budakeszin: 2020-ban még csak 140, 2025-re viszont már 782 lakossági napelemet telepítettek a városban. Ez a növekedés azonban meghaladta a helyi villamosenergia-hálózat kapacitását, írja a nepszava.hu. A rendszer túlterheltsége miatt egyes háztartásokban sorra füstölnek el az elektromos eszközök – számolt be lapnak egy helyi olvasó, aki több károsulttal is kapcsolatban áll. A panaszokat követően az E.ON mérésekkel igazolta a túlzott feszültségingadozást, és ötezer forintos kötbért fizetett az érintetteknek. A feszültségingadozás oka az, hogy verőfényes napokon a háztáji napelemek egyszerre túl sok áramot próbálnak feltáplálni a hálózatba, amit az elosztórendszer – különösen az egyetlen trafóállomás – már nem tud kezelni. Ilyenkor a feszültség ingadozása akár olyan mértékű is lehet, hogy az tönkreteszi a régebbi vagy érzékenyebb elektromos készülékeket, és még a ház vezetékrendszere is károsodhat.

További gondot jelent, hogy az ilyen esetekben a napelemekhez csatlakozó inverterek automatikusan leválasztják a rendszert a hálózatról, hogy megóvják azt a túlfeszültségtől. Ez viszont azt is jelenti, hogy a rendszer nem termel áramot – jellemzően éppen napközben, amikor a legtöbb energiát lehetne előállítani. Az egyik panaszos arról számolt be, hogy napeleme február óta reggeltől estig nem tud termelni, mivel az inverter folyamatosan veszélyesnek ítéli a hálózati feszültséget. Emiatt a család a szokásosnál több százezer forinttal magasabb villanyszámlát kapott.

A helyzet nemcsak azokat sújtja, akik aktívan használják napelemeiket: a túlzott feszültségingadozás minden, az adott transzformátorállomásra kötött háztartást érinthet – függetlenül attól, hogy van-e napelemes rendszerük. A kártérítések ügyében ugyan lehetőség van panasz benyújtására, de az E.ON csak akkor köteles megtéríteni a károkat, ha egyértelműen bizonyítható a felelőssége.

Advertisement

A hálózati kapacitáskorlátok miatt jelenleg az érintett budakeszi körzetben új napelemes rendszerek csatlakoztatására sem adnak ki engedélyt – ezt a vállalat hivatalosan is megerősítette. Az E.ON Hungária Csoport tájékoztatása szerint Budakeszin már történt trafóbővítés, ami részben megoldotta a feszültségingadozást. Emellett országosan 36,5 milliárd forintot fordítanak hálózatfejlesztésre, és további 160 milliárdot szánnak a bővítésekre Budapest, Pest vármegye és a Dunántúl területén.

A panaszosok a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalhoz (MEKH) is fordultak, de eddig csak hiánypótlásra szólították fel őket. A hatóság tájékoztatása szerint minden beadványt egyedileg vizsgálnak ki, és csak az eljárás lezárultával adnak tájékoztatást az érintetteknek.

Advertisement

A probléma jól mutatja a megújuló energiaforrások gyors terjedése és az elavult hálózatok közötti feszültséget – szó szerint és átvitt értelemben is. Miközben a kormány a napelemes rendszerek terjedését ösztönzi, a hálózatfejlesztés üteme gyakran nem tud lépést tartani a lakossági beruházásokkal. Ez pedig mind a napelem-tulajdonosok, mind a hagyományos fogyasztók számára súlyos következményekkel járhat.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák