Kapcsolatfelvétel

Zöld Közlekedés

Hatékonyabb és biztonságosabb töltés Siemens intelligens energiaoptimalizálásával

Kezd általános elvárássá válni, hogy a forgalmasabb utak mentén rendelkezésre álljon e-töltő, sőt, lehetőleg gyorstöltést biztosító berendezés.

Létrehozva:

|

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

Ezek az akár 300-400 kW teljesítményű töltők jelentős villamosenergia-igénnyel bírnak, az üzemeltetőnek ráadásul fel kell készülnie, hogy elegendő teljesítmény álljon rendelkezésre akkor is, ha egyszerre használják az összes töltőpontot – írja az alternativenergia.hu. Biztosíthatják ezt úgy, hogy a csúcskapacitásnak megfelelő hálózati teljesítményt kötik le az áramszolgáltatónál, ezért azonban a kihasználtságtól függetlenül fizetniük kell. Ez nem túl költséghatékony megoldás, ráadásul a kapacitásbővítést lehetővé tevő, új villamos infrastruktúrák kiépítése is költséges, illetve akár éveket jelentő, időigényes folyamat. Ha azonban alacsonyabb teljesítménylimitet határoznak meg, és átlépik, bírságot kell fizetniük, illetve a védelmi készülékek esetleges működésbe lépése pedig átmeneti áramszünethez, így üzemkimaradáshoz is vezethet. Erre nyújt megoldást a Siemens új fejlesztése. A dinamikus terhelésmenedzsmentet biztosító eszköz plug-and-play kialakítással, könnyen telepíthető hardveregységgel nem csupán a töltőberendezések, hanem a teljes telephely teljesítményét egyetlen közös rendszerben szabályozza.

Azaz optimalizálható úgy a villamosenergia-gazdálkodás, hogy szükség esetén kielégítő töltési teljesítmény álljon rendelkezésre minden egyes töltőponton, miközben az akár alacsonyabb teljesítménylimitet sem lépi át az üzemeltető. Ez az előrekonfigurált, és szabadon paraméterezhető hardvereszköz egyszerűbbé teszi az elektromos hálózat és a hozzá kapcsolódó eszközök felügyeletét, irányítását. Az ún. Multipurpose Automation Box hidat képez az elektromos fogyasztók, termelők és a szoftveres vezérlőrendszerek között, lehetővé téve az eszközök egy platformon történő vizualizációját, adatainak gyűjtését, illetve kezelését, elemzését. A megoldás bármilyen Modbus-kommunikációval rendelkező készülékkel összeköthető, így például e-töltők mellett napelem, kiserőmű vagy mikrogrid szabályozásra is alkalmas. Egy automatizációs egység legalább 10 töltő menedzsmentjére képes, gyártótól függetlenül, de skálázhatóságának köszönhetően akár 250 eszköz is kezelhető ezzel a megoldással. Integrálható a távoli felügyeletet biztosító, felhőalapú szoftveres alkalmazásokba, így a Siemens Electrification X portfóliójába is, amelynek segítségével például helyszíni kiszállás nélkül elvégezhető a töltőberendezések hibaelhárítása vagy újraindítása. Az egység tervezésekor a helytakarékos kialakítás és a zord környezeti feltételekkel szembeni ellenállóképesség mellett kiemelt figyelmet kapott az kiberbiztonság is, ezáltal megbízható, erőforrás- és költséghatékony, valamint fenntartható energiaoptimalizálási megoldást biztosít.

Advertisement

Zöld Közlekedés

Első villanyautójával bizonyítana a győri Formula Student-csapat

2025 vízválasztó év volt az Arrabona Racing Team számára: kategóriát váltottak és elkészítették első villamos hajtású autójukat.

Létrehozva:

|

Szerző:

Még nem késő pályázni a 2,5 millió forintos állami energiatároló támogatásra! Kattintson ide! (x)

A csapat az új ösvényen megtett első lépések tapasztalatairól és aktuális terveiről szokásos design freeze elnevezésű rendezvényén számolt be, ahol kiderült: folyamatos fejlesztésekkel évről évre közelebb kerülhetnek az élmezőnyhöz – írja az alternativenergia.hu. A győri Széchenyi István Egyetem hallgatói csapata, az Arrabona Racing Team 2024 nyarán első helyen végzett a Formula Student Eastbelső égésű kategóriájában. Minden adott volt a sikeres folytatáshoz – a tagok tudása, az intézmény és a szponzorok támogatása –, ők azonban kihasználva az adódó lehetőséget, váltottak és egy új szponzorral az oldalukon a villamos hajtás mellett tették le a garast. Ezzel követték a járműipar és a motorsport trendjeit, ráadásul a Formula Student-versenysorozat is az elektromos hajtás felé halad. Ahogy várható volt, az új éra kezdete a tudásbázis bővítéséről és a tapasztalatok gyűjtéséről szólt. Ennek megfelelően az idei szezon első számú feladata a tavalyi jármű, az ART_12 fejlesztése. Többek között erről is szó volt a csapat szokásos design freeze elnevezésű rendezvényén, amelyen bemutatták a következő autó koncepcióját. Az eseményen dr. Dogossy Gábor professzor, az Audi Hungaria Járműmérnöki Kar dékánja köszöntőjében hangsúlyozta: az egyetem számára kiemelt jelentőséggel bír, hogy valós ipari környezethez kapcsolódó, gyakorlatorientált tudást biztosítson, amelynek egyik záloga az Arrabona Racing Team. „A csapat sikere annak is köszönhető, hogy a műszaki mellett gazdasági, jogi, társadalomtudományi területekről érkező hallgatók is szerepet vállalnak benne. Ezt a multidiszciplináris együttműködés biztosítja, hogy a kihívásokra professzionális válaszokat tudnak adni” – fogalmazott.

Ezt a gondolatmenetet folytatta Rónai Tamás, az Audi Hungaria járműfejlesztési részlegének menedzsere, aki kijelentette: az ART-ben részt vevő hallgatók gyakorlatilag egy mikrovállalat keretein belül dolgozhatnak már az egyetemi évek alatt. „A csapattagok kipróbálhatják a tervezést, a fejlesztést, a gyártást, így mindezen tudással felvértezve jelennek majd meg a munkaerőpiacon” – húzta alá, hozzátéve, hogy a cég jelenleg közel harminc mérnököt alkalmaz a csapat korábbi tagjai közül, amely az utánpótlás-nevelés sikerességét jelzi. Az előző szezon mérlegét Vojnits Gergely, az Arrabona Racing Team csapatvezetője vonta meg: „Két év fejlesztési munkáját próbáltuk meg egy év alatt elvégezni, ez többé-kevésbé sikerült is. Nagy sajnálatunkra az FS East tavaly elmaradt, a horvát versenyen pedig az akkumulátorunkkal akadt probléma, emiatt nem tudtunk elindulni a dinamikus versenyszámokban. Ugyanakkor a statikus versenyszámokban, ahol prezentálni kell, jól teljesítettünk, így első elektromos autónkkal a 16. helyezést értük el a 27 versenyző közül” – mondta.

Mint elhangzott, az elmúlt időszakban az Arrabona Racing Team létszáma jelentősen emelkedett a korábbiakhoz képest. Érzékeltetve a változást, a csapatvezető elárulta, hogy 36 fővel kezdték meg a szeptembert, 117-en jelentkeztek hozzájuk, amiből végül 51 főt vettek fel. „Az a tervünk, hogy áprilisig elkészülünk az autóval, hogy minél többet tudjuk tesztelni. A tavalyi sikereken felbátorodva célul tűztük ki, hogy dobogót érjünk el a prezentációs versenyszámokban, a pályán pedig összesítésben az első tízbe kerüljünk. Ha sikerül csiszolni az autón, képesek lehetünk erre a bravúrra” – jelentette ki Vojnits Gergely.

Advertisement

Az idei évre szánt fejlesztéseket Frech Mátyás műszaki vezető mutatta be, aki az apró lépésekből álló, de folyamatos fejlődést nevezte meg a csapat stratégiájaként. „A tavalyi konstrunkciónkat jóra értékeljük, így forradalmi változást nem eszközöltünk, ellenben számos ponton javítottunk az eddigi megoldásokon. A legfontosabb, hogy tovább fejlesztettük a hajtásrendszert, valamint az akkumulátormenedzsmentet. Implementáltuk a regeneratív fékezést az autóba, tehát plusz energiát tudunk nyerni ebből is, miközben a hidraulikus fékteljesítményt is meghagytuk” – tájékoztatott.

A csapat a jármű minden elemét szimulálja, például előre tudják becsülni a hajtómű élettartamát, így időben lépéseket tehetnek annak növelése érdekében. A súlycsökkentés többször is szóba került az előadás során, többek között gázpedál, illetve felfüggesztésnél használt himba esetén, amelyeket idén már karbon-kompozit anyagtechnológiával gyártanak, jelentős gyártási költséget megtakarítva. A műszaki vezető összegzésként elmondta: „Az aerodinamikai csomag tekintetében a hátsó szárnyat fejlesztettük a leginkább, és hátsó diffúzort is terveztünk az autóra, amelyekkel jelentősen tudjuk csökkenteni a jármű légellenállását.”

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák