Zöldinfó
Földközi-tengeri térség és Kelet-Európa szinte teljes területe aszályban – figyelmeztet az EU
Ez volt a legmelegebb augusztus a mérések kezdete óta.
Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)
Az idei augusztus volt az eddigi legszárazabb hónap Európában és a Földközi-tenger térségében a feljegyzések 2012-es kezdete óta – közölte az alternativenergia.hu. Az elemzés szerint amíg tavaly augusztusban Európa és a Földközi-tenger térségének 36 százalékát sújtotta aszály, addig idén májusban már 52 százalékát, augusztusban pedig 53 százalékát. Ez 23 százalékkal magasabb, mint a 2012 és 2024 között minden év augusztusában mért 30,1 százalékos átlag – emelték ki. Idén a tagországok minden hónapban az aszály mértékének új rekordjait jelentették – jegyezték meg. Az elemzésből kiderült, hogy az aszály idén augusztusban Kelet-Európát és a Balkánt sújtotta a leginkább. Bulgária, Koszovó, Szerbia és Észak-Macedónia 90 százalékos vagy annál magasabb aszályszintről számolt be. Szerbiában a talaj 61 százalékát a legmagasabb riasztási szintűnek minősítették – emelték ki.
Az aszály Nyugat-Európát is jelentős mértékben érintette augusztusban. Kiemelkedő volt Portugália, ahol a földterületek 70 százaléka szenvedett csapadékhiányban, míg Franciaország területének 66 százalékán nem volt elegendő víz az augusztusi hőhullám idején. A földterületek 12 százalékát vonták riasztási fokozat alá – részletezték. A tágabb régióban az aszály különösen Örményországban, Georgiában és Libanonban volt pusztító hatással. Ezen országoknak szinte az egész területét sújtotta szárazság, elérve Örményország esetében a 99 százalékot, Georgia esetében a 97 százalékot, Libanonban pedig a 96 százalékot – derült ki az uniós aszálymegfigyelő intézet elemzéséből.
Zöldinfó
Madáretetők, sünodúk és környezeti nevelés – zöld programokat támogat a Schneider Electric
A Schneider Electric támogatást ad a Kiskunsági Nemzeti Park Alapítványnak környezeti nevelésre.
Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet az Ön rendszere! Ingyenes kalkulálás itt (x)
A környezeti neveléshez kapcsolódó programokhoz kétmillió forint értékű anyagi támogatást nyújt a Schneider Electric dunavecsei Duna Smart Power Systems (DSPS) okosgyára a Kiskunsági Nemzeti Park Alapítványnak (KNPA) – közölte az alternativenergia.hu. A támogatásról szóló végleges döntés áprilisban született meg, a megállapodás két évre szól. A DSPS által biztosított összeg egy részét fiatalok számára szervezett oktatási-szemléletformálási célú rendezvények megvalósítására fordítják majd. Emellett a támogatásból finanszírozzák a Natura 2000 ökológiai hálózat részét képező homoki erdőssztyepp élőhely, a Peszéri-erdő helyreállítási és területkezelési programjaiban a gyakorlaton résztvevő egyetemi hallgatók ellátását. A Schneider Electric és a KNPA, valamint a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság (KNPI) közötti együttműködés mintegy ötéves múltra tekint vissza. Az elmúlt 5 év alatt a DSPS 1,5 millió forinttal támogatta az alapítvány munkáját.
A cég felidézte, hogy a dunavecsei gyár tavaly kezdődött, 44 millió eurós beruházással megvalósuló bővítése kapcsán a telephely területén egy kisméretű tó kialakításában dolgoztak együtt a KNPI szakemberei és a Schneider Electric munkatársai. A távlati cél az, hogy felmérjék, milyen hatással lehet a helyi élővilágra egy ilyen, őshonos növényekkel betelepített tó kialakítása. 2025-ben a dunavecsei gyár szélesebb körben is elindított egy környezetvédelmi programot, amelybe szintén bevonták a KNPI munkatársait. A kezdeményezés részeként az üzem dolgozói madáretetőket, sünodúkat, illetve denevérlakokat készítettek, amelyeket nemcsak a létesítmény környékén helyeztek el, hanem felajánlották a környékbeli óvodáknak és iskoláknak is.
Oltvai Márton, a DSPS gyárigazgatója a közleményben jelezte, hogy a jövőben is szeretnék megvalósítani a környezeti neveléshez kapcsolódó együttműködéseket. Vadász Csaba a KNPI természetvédelmi őrkerület-vezetője szerint a Schneider Electric DSPS okosgyárával való együttműködés nagy jelentőséggel bír számukra. Emlékeztetett, hogy a cég munkatársai már többször végeztek önkéntes munkát az egyik legértékesebb hazai erdőssztyeppben, hozzájárulva annak kedvező természetvédelmi állapotának helyreállításához. A cég segítségével több száz gyermekhez és fiatal felnőtthöz tudták eljuttatni a legfontosabb üzeneteiket a természeti rendszerek és az önkéntes munka fontosságáról, valamint az élővilággal szembeni felelős viselkedés jelentőségéről. A Schneider Electric, a világ egyik vezető energiatechnológiai vállalata 1991 óta van jelen Magyarországon. Gyártóhellyel rendelkezik Zalaegerszegen, Gyöngyösön és Kunszentmiklóson, illetve Dunavecsén.
-
Zöldinfó5 óra telt el a létrehozás ótaMár egy hónap alatt látványos eredményt hozhat a galambbefogási program
-
Zöld Közlekedés3 nap telt el a létrehozás ótaEgyre több az elektromos töltő Magyarországon, de nőnek a rejtett kockázatok is
-
Zöld Közlekedés1 hét telt el a létrehozás ótaSzupergyors töltőket és új márkát hoz Magyarországra a BYD
-
Zöldinfó6 nap telt el a létrehozás ótaEurópánál gyorsabban melegszik a Kárpát-medence – figyelmeztetnek a szakértők
-
Zöld Közlekedés1 hét telt el a létrehozás ótaEgyre több elektrifikált Toyota fogy Magyarországon
