Zöldinfó
Csapadékhiány, nem vízvisszatartás: az OVF szerint ezért fogy el a Duna vize
Nem igaz, hogy a “felvízi országok” visszatartják a Duna vizét.
Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet az Ön rendszere! Ingyenes kalkulálás itt (x)
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szombati közleményében cáfolt több tévhitet a Duna rekordalacsony vízállása kapcsán: nem igaz például, hogy a “felvízi országok” visszatartják a folyó vizét – írja az alternativenergia.hu. Az OVF azt közölte az MTI-vel, hogy az elmúlt napokban számtalan valótlan állítás látott napvilágot, amelyek alkalmasak a lakosság megtévesztésére. A szervezet szerint az egyik ilyen téves állítás, hogy a Duna felső szakaszán bőven van víz, de Magyarországon “valamit rosszul csinálunk”, hiszen itt szinte kiszárad a Duna és negatív rekordokat döntöget a vízállás. A másik szintén gyakran felvetődő tévhit, hogy a “felvízi országok” visszatartják a Dunát, és emiatt nincs víz Magyarországon.
Ezekkel a téves állításokkal szemben az a tény, hogy a Duna nemzetközi vízfolyás, így egyetlen állam sem rendelkezhet a vízkészletével korlátlanul. A Duna vízkészletének használatát többszintű szabályozás határozza meg: nemzetközi egyezmények, európai uniós jogszabályok, kétoldalú államközi megállapodások és a nemzeti vízgazdálkodási előírások – hangsúlyozták. Rámutattak, hogy a Duna aktuális természetes vízhozamát úgynevezett zsinórüzemben vezetik tovább, vagyis a beérkező vízmennyiséget lényegében változatlanul bocsátják tovább az alvízi szakaszokra.
A jelenlegi természetes vízhozam azonban minden korábban mért értéknél alacsonyabb – fűzték hozzá. Az OVF kiemelte, hogy a vízlépcsők rövid távon képesek a vízhozam időbeli kiegyenlítésére vagy átmeneti tározására, azonban a Duna teljes vízkészletét tartósan nem tudják visszatartani. Hosszabb időléptékben a beérkező természetes vízhozamot tovább kell vezetniük, miközben az üzemeltetésnek meg kell felelnie a vonatkozó nemzetközi és nemzeti jogszabályoknak.
A rendkívül alacsony vízállások elsődleges oka jellemzően a vízgyűjtő területén kialakuló csapadékhiány és az ebből következő alacsony természetes vízhozam, nem pedig a víz tartós visszatartása a vízlépcsőknél – húzták alá. Kifejtették, hogy Ausztriában 12 duzzasztó működik, amely rövid távú megoldást lehetővé tesz, de alapjaiban nem oldja meg a klímaváltozás okozta sokkot. Magyarországon a Dunán nem működik olyan vízlépcső, amely lehetőséget biztosítana a nagyvízi időszakokban történő vízkészlet-felhalmozásra és az azt követő szabályozott vízpótlásra. Ennek következtében a magyarországi Duna-szakasz vízjárása közvetlenül követi a rendkívül alacsony természetes vízhozam alakulását, amely a jelenleg tapasztalható, történelmi léptékű kisvízi vízállások kialakulásához vezet – fogalmaztak a közleményben.
Zöldinfó
Rekordhőség: vízhiány, vasúti korlátozások és erdőtüzek országszerte
Tápiószelén mintegy 2300 embert érintő vízhiány lépett fel.
Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet az Ön rendszere! Ingyenes kalkulálás itt (x)
A Pest vármegyei Tápiószelén víztermelési probléma miatt 2339 embert érintő vízhiány lépett fel, a fővárosi XI. kerületi Gazdagréti téren viszont megszűnt a vízhiány, a javítással éjszaka végeznek – közölte a kormány a hőségriasztásról közzétett keddi 20 órás gyorsjelentésében a kormany.hu oldalon. Azt írták: kedd este országosan és Budapesten is 37 Celsius fok volt a legmagasabb hőmérséklet, csapadék nem volt és kedden már nem is várható – olvasható az alternativenergia.hu oldalon. A szociális ellátórendszerben az előző jelentés óta nem történt rendkívüli esemény, az egészségügyben túlhevülés miatti betegellátás kedd délután tíz esetben történt.
A közlekedésben jelenleg 17 vasútvonalon, illetve 4 HÉV-vonalon van érvényben ideiglenes, magas hőmérséklet miatti sebességkorlátozás. Az M5-ös autópálya 98. kilométerénél a határ felé vezető oldalon műszaki meghibásodás miatt megállt jármű utasait palackos vízzel látták el. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság jelentése szerint 24 erdő- és vegetációtűzről érkezett bejelentés kedd estig. A paksi atomerőmű aktuális villamosenergia-termelési kapacitása 230 megawatt volt. A kedd esti adatok szerint 1254 helyszínen volt vízosztás, 643 helyszínen pedig párakaput üzemeltettek.
-
Zöldinfó7 nap telt el a létrehozás óta„Spanyolország ég” – a Greenpeace sürgős klímavédelmi intézkedéseket követel
-
Zöldinfó4 nap telt el a létrehozás ótaBiztonságban az energiaellátás: a Duna alacsony vízszintje miatt lépett a Paksi Atomerőmű
-
Zöldinfó7 nap telt el a létrehozás ótaRekordhőmérséklet az olasz tengereknél: a klímaváltozás már a mélyben is pusztít
-
Zöldinfó2 nap telt el a létrehozás ótaCsak töredékén működnek a Vaskapu vízerőművei az aszály miatt
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás ótaLegmagasabb fokozatú aszályriadót rendeltek el az ország nagy részén
