Kapcsolatfelvétel

Zöldinfó

A hatóság szerint szabálytalanul kezelték a hulladékot a CATL üzemében

Több ponton megsértette az egységes környezethasználati engedélyben foglaltakat a CATL debreceni akkumulátorgyára.

Létrehozva:

|

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet az Ön rendszere! Ingyenes kalkulálás itt (x)

Tárkányi Zsolt emlékeztetett: a hatóságok utasítást kaptak arra, hogy minden akkumulátorgyárat a lehető legszigorúbban ellenőrizzenek, mert korábban ezek az üzemek “sorozatosan, tendenciózusan, nyilván szánt szándékkal” figyelmen kívül hagyták az előírásokat – olvasható az alternativenergia.hu oldalon. A környezetvédelmi hatóság ellenőrzésekor feltárták, hogy az egységes környezethasználati engedélyben foglaltakat a CATL több ponton megsértette. Az épületben a hulladékokon nem volt a fajtájukra vagy típusukra utaló felirat, egyes hulladékok csomagolásán, illetve az alkalmazott gyűjtőedényzeten kizárólag idegen nyelvű felirat volt olvasható. Megfelelő feliratozás hiányában nem volt minden kétséget kizáróan megállapítható, hogy az egyes hulladékok gyűjtésére használt gyűjtőedény megfelelt-e a hulladék jellegének. A helyszíni szemle során a környezetvédelmi hatóság nem talált az egyes üzemi gyűjtőhelyeken semmiféle feliratot, táblát, amely az üzemi gyűjtőhelyet jelezte volna.

Szintén kiderült a helyszíni szemle során, hogy az egyes hulladékokat, megfelelő feliratozás hiányában, azok fizikai megjelenése alapján, vegyesen gyűjtötték, ráadásul az épületben az adott hulladékok veszélyességére utaló jelzést nem talált a környezetvédelmi hatóság. Az épületbe a bejutás szabadon biztosított volt, ezáltal nem valósult meg a létesítmény őrzése, illetéktelen személyek bármikor besétálhattak. Ezen felül a helyszíni szemle során tanúként meghallgatott személy nyilatkozata szerint nem rendelkeztek üzemnaplóval, a bemutatott nyilvántartás nem felelt meg a jogszabályi előírásban foglalt tartalmi követelményeknek, mivel többek között nem tartalmazta a hulladékok üzemi gyűjtőhelyen történő elhelyezését és onnan történő elszállításának időpontját – áll a bejegyzésben.

Tárkányi Zsolt arról is tájékoztatott, hogy a szúrópróbaszerű ellenőrzést egy hónappal később a hatóság megismételte, ám akkor már mindent rendben találtak, “vagyis a kiemelt szigor elérte célját” – értékelt. A CATL azonban 10 millió forintos bírságot kapott, hogy “emlékezzenek arra, hogyan is kell szabályszerűen működniük” – fogalmazott. Az államtitkár hozzátette: szerencsére ezúttal mérgezés vagy környezetszennyezés nem történt, de az akkumulátorgyárak mindaddig további szigorú ellenőrzésekre és bírságokra számíthatnak, amig a szabályok minden betűjét be nem tartják.

Advertisement

Kitért arra is, hogy a bírság 30 százaléka, vagyis 3 millió forint a debreceni önkormányzathoz folyik be. Tárkányi Zsolt arra kérte a városvezetést, hogy ezt az összeget fordítsák természetvédelemre, például a pusztuló Nagyerdő rekreációjára. A CATL Debrecen MTI-nek küldött hétfői közleményében jelezte, hogy tudomásul veszi és kifizeti a 10 millió forintos környezetvédelmi bírságot. Az eset kapcsán megjegyezték, hogy környezetszennyezés nem történt. A vállalat a hiányosságok megszüntetése érdekében a májusi ellenőrzés után azonnal intézkedett, egyebek mellett kiegészítő képzésben részesítette a hulladékgazdálkodásért felelős munkavállalókat, és rendszeres belső, helyszíni ellenőrzéseket vezetett be. A július 9-én megismételt ellenőrzés során a hatóság megállapította, hogy a korábban feltárt hiányosságokat a vállalat megszüntette – tették hozzá. A társaság a közlemény szerint a jövőben fokozott figyelmet fordít a jogszabályok és környezetvédelmi előírások teljes körű betartására, és továbbra is együttműködik a hatóságokkal.

Advertisement

Zöldinfó

Több tízezer tonna illegális hulladéktól tisztítják meg a horvátországi területet

Megkezdődhet a gospici veszélyes hulladék eltávolítása.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet az Ön rendszere! Ingyenes kalkulálás itt (x)

A lehető legrövidebb időn belül megkezdődhet a Horvátországban illegálisan lerakott több tízezer tonna, részben veszélyes hulladék eltávolítása Gospic térségében, a közép-horvátországi, hegyvidéki Likában – közölte Andrej Plenkovic horvát miniszterelnök a kormány ülésén. Az ügyben büntetőeljárás folyik, megkezdődött a kármentesítés, a történtek pedig súlyos belpolitikai vitát váltottak ki – írja az alternativenergia.hu. Az ügyben a korrupció és a szervezett bűnözés elleni horvát ügyészség, az USKOK több éve nyomoz. Az ügyészség gyanúja szerint több tízezer tonna hulladékot helyeztek el illegálisan Horvátországban, ennek egy része Olaszországból, Szlovéniából és Németországból érkezett. A külföldről behozott hulladékot a gyanú szerint újrahasznosításra szánt anyagként tüntették fel, majd részben elföldelték, részben a szabadban halmozták fel. A gospici lakosok már 2022-ben jelezték a hatóságoknak a gyanús hulladékszállítmányokat. A helyi civilek szerint éjszakánként érkező teherautókat fényképeztek és követtek, bejelentéseket pedig a rendőrségnek, az állami felügyelőségnek, valamint a helyi és megyei hatóságoknak is tettek.

Az állami felügyelőség későbbi közlése szerint valamivel több mint két év alatt 21 ellenőrzést tartottak a helyszínen, és veszélyes, valamint nem veszélyes hulladék jelenlétét is megállapították. A lakossági jelzések és a hatósági ellenőrzések ellenére a hulladék beszállítása és lerakása a gyanú szerint folytatódott. A gospici telephelyen végzett szakértői vizsgálatok veszélyes és ökotoxikus anyagokat mutattak ki, a lerakótól lejjebb fekvő felszín alatti vízben pedig PFAS-vegyületek jelenlétét igazolták.

A kármentesítésről Plenkovic csütörtökön elmondta: lezárult az első két szakaszra kiírt közbeszerzés, így az ajánlatok elbírálása után megkezdődhet a felszínen, illetve zsákokban tárolt hulladék egy részének eltávolítása. Ezzel párhuzamosan készítik elő a jóval nagyobb mennyiségű, föld alá temetett hulladék eltávolítását is. Addig az érintett területet vízzáró réteggel fednék le, hogy csökkentsék az esővíz beszivárgását, és ezzel a szennyezett csurgalékvíz kialakulásának veszélyét. A helyszínen összesen mintegy 37 ezer tonna illegálisan elhelyezett hulladékot találtak. A horvát Környezetvédelmi és Energiahatékonysági Alap adatai szerint ennek legnagyobb része a föld alatt van. Horvátországban nincs megfelelő kapacitás a teljes mennyiség ártalmatlanítására, ezért a kormány külföldi szakvállalatok bevonását is vizsgálja.

Advertisement

Plenkovic közölte: a víz, a talaj és a növényzet állapotát rendszeresen ellenőrzik. A horvát közegészségügyi intézet több helyen vizsgálja az ivóvizet, és a rendelkezésre álló adatok szerint az fogyasztásra alkalmas. A miniszterelnök szerint ezért nincs helye pánikkeltésnek és félretájékoztatásnak. Az ügy súlyos belpolitikai vitát is kiváltott. A horvát parlament múlt héten Zoran Milanovic köztársasági elnök kezdeményezésére rendkívüli ülést tartott az illegális hulladéklerakás miatt. Plenkovic a csütörtöki kormányülésen hangsúlyozta: súlyos problémáról van szó, amelyet szerinte nem szabad politikai csatározásokra felhasználni.

A parlament augusztus 21-én a kormányzó többség 11 pontos határozati csomagját fogadta el 81 igen és 58 nem szavazattal. A döntés egyebek mellett folyamatos víz-, talaj- és levegőmonitoringot ír elő, a kormánynak pedig 90 napon belül be kell számolnia a parlamentnek a kármentesítés előrehaladásáról, költségeiről, határidejéről és környezeti kockázatairól. Milanovic saját javaslatcsomagját, amely azonnali kármentesítést és szigorúbb parlamenti ellenőrzést irányzott elő, a törvényhozás elutasította.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák