Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

A napelemes invertereknek mennyi az élettartama?

A lakossági napelemes string inverterek általában 10-15 évig, a mikroinverterek pedig akár 25 évig is működőképesek.

Létrehozva:

|

Mennyi ideig marad működőképes egy lakossági napelemes inverter? – ennek a kérdésnek járt utána a PV Magazine. Az inverter egy olyan eszköz, amely a napelemek által termelt egyenáramot használható váltakozó áramra alakítja át, az ilyen berendezések elengedhetetlenek a rendszer megfelelő működéséhez. Mivel telepítésük a teljes beruházás 10-20 százalékát teszi ki, nagyon nem mindegy, miként választunk. Két fő formájuk ismert, a string inverterek, valamint a mikroinverterek. A DC-optimalizálóval felszerelt string inverterek és a mikrointerverek általában árnyékolt és nem optimális tájolású tetőknél alkalmazhatóak, megfelelő adottságú tetőknél pedig a string inverter lehet jó megoldás. Utóbbi eszközök olcsóbbak és egyszerűbbek, így könnyebb a javításuk. A napelemek élettartama jellemzően 25-30 év, az invertereké viszont általában jóval rövidebb. Meghibásodásuk gyakori forrása az inverterben lévő kondenzátor elektromechanikus kopása. Egy tipikus központi lakossági string inverter körülbelül 10-15 évig bírja, így a panelek élettartama alatt valamikor ki kell cserélni. Vásárlás előtt érdemes megnézni az adott termékhez kapcsolódó garanciákat és ingyenes karbantartási lehetőségeket.

A mikroinverterek élettartama hosszabb, ezek gyakran 25 évig is kitartanak. A meghibásodás itt általában lényegesen ritkább, mint a string invertereknél, bár az előzetes költségek általában valamivel magasabbak a mikroinverterek esetében. Érdemes ugyanakkor hozzátenni, hogy meglehetősen új technológiáról van szó, ezért kevés a gyakorlati bizonyíték élettartamukra vonatkozóan, és hasonló a helyzet a DC-optimalizátorokra, amelyeket jellemzően 20-25 éves időtartamra terveznek.

Az adatok egyébként azt mutatják, hogy a napelemes rendszerek meghibásodásainak 80%-a az inverterek szintjén következik be. Ennek több oka van, az egyik a hálózati probléma miatti magas vagy alacsony feszültség. Esetenként a hiba a teljesítményoptimalizátoroknál jelentkezik, amelyek alkatrészei a tetőn túl magas hőmérsékletnek lehetnek kitéve. Arra is érdemes figyelni a telepítésnél, hogy a napelemek kapacitása legfeljebb az inverter kapacitásának 133%-a legyen. Emellett ajánlott a berendezést készüléket hűvös, száraz, sok friss levegővel keringtetett helyre telepíteni, telepítést követően pedig negyedévenként ellenőrizni a külsejét sérülések vagy szennyeződések után kutatva, ötévente pedig szakértői segítséget kérni a vizsgálathoz.

Advertisement

 

 

Advertisement

Kép: SayCheeeeeese, Wikimedia Commons

Advertisement

Zöld Energia

Mi tartja a napelemet? A tartószerkezet szerepe a napenergia-hasznosításban

Ahogy egyre többen fordulnak megújuló energiaforrások felé, úgy válik mindennapivá a napelemes rendszerek látványa tetőkön, parkolók fölött vagy ipari létesítmények területén.

Létrehozva:

|

Szerző:

Nem csak tart, irányt is mutat

A napelemekre azonban gyakran csak, mint áramtermelő panelekre tekintünk, pedig ahhoz, hogy ezek hosszú éveken át biztonságosan és hatékonyan működjenek, elengedhetetlen egy „láthatatlan hős”: a tartószerkezet. A napelemes tartószerkezetek elsődleges feladata természetesen az, hogy stabilan és biztonságosan rögzítsék a paneleket. Ám ez csak a jéghegy csúcsa. A megfelelő dőlésszög és tájolás biztosításával a tartószerkezet közvetlen hatással van a rendszer hozamára, tehát a befektetés megtérülésére is.

Egy rosszul megválasztott vagy silány minőségű tartószerkezet nemcsak szerkezeti problémákat okozhat (például idő előtti korróziót, szerkezeti meghibásodást), de akár a teljes napelemes rendszer hatékonyságát is jelentősen csökkentheti.

Lakossági vs. üzleti igények: nem ugyanaz a pálya

A családi házaknál gyakran egyszerűbb tetőszerkezeti rögzítéseket alkalmaznak, de itt is fontos figyelembe venni a szél- és hóterhelési értékeket, a tetőhéjazat típusát, valamint az esztétikai szempontokat. Egy jól megválasztott tartószerkezet nemcsak biztonságos, de szinte láthatatlan is lehet.

Advertisement

Az ipari felhasználás ezzel szemben gyakran lapostetős, földre telepített rendszereket igényel. Itt a skála a néhány kilowattos rendszerektől a több megawattos napelemparkokig terjed, és ezzel együtt a tartószerkezetekre vonatkozó műszaki és statikai követelmények is lényegesen szigorúbbak.

A jó tartószerkezet ismérvei

Felmerülhet Önben a kérdés, hogy miről ismerhető fel, hogy a kiválasztott gyártmány stabil szolgálatot tesz majd? Egy megbízható tartószerkezet:

Advertisement
  • korrózióálló anyagból készül (pl. rozsdamentes acél, tűzihorganyzott acél),
  • ellenáll az időjárás viszontagságainak (UV-sugárzás, jég, szél, hó),
  • rugalmasan illeszthető a különböző tetőszerkezetekhez vagy földi telepítésekhez,
  • gyors és egyszerű telepítést tesz lehetővé, ezzel csökkentve a kivitelezési időt és költségeket,
  • megfelel a hazai és uniós előírásoknak (pl. Eurocode szabványoknak).

Minőség kompromisszumok nélkül: ez az Ikarus Mounting Systems

Vajon létezik tökéletes időtálló napelemes tartószerkezet lakossági és üzleti célra? A válasz, igen. Ha megbízható megoldást keres napelemes projektjéhez, legyen szó családi házról, ipari csarnokról vagy napelempark létesítéséről, ismerje meg az Ikarus Mounting Systems szakértelmét.

A cég egyaránt ismert kiváló minőségű, modulárisan bővíthető tartószerkezeteiről, valamint átfogó műszaki támogatásáról is. A tervezéstől a kivitelezésig szakértői csapatuk segít a legmegfelelőbb megoldás kiválasztásában, figyelembe véve az adott telepítési hely sajátosságait és a vonatkozó szabványokat.

Az Ikarus-MS rendszerei a legújabb gyártástechnológiákra épülnek, így egyszerre biztosítanak magas szintű műszaki teljesítményt és hosszú élettartamot, akár több évtizedes működésre tervezve.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák