Zöldinfó
Csaknem tele vannak a román gáztárolók
A román gáztárolók csaknem tele voltak hétfőre, telítettségi szintjük elérte a 97,75 százalékot – közölte Virgil Popescu román energiaügyi miniszter hétfőn.
A tárcavezető ismét nyomatékosította, hogy Romániának nem lesz gondja télen az energiaellátással. A miniszter szerint sem a lakosság, sem a vállalatok nem fognak szenvedni, hiszen hétfőn a gáztárolókban már több mint 3 milliárd köbméter gáz volt. George Niculescu energiaügyi államtitkár korábban elmondta, hogy amennyiben átlagos tél lesz, Romániának nem lesznek energiaellátási problémái, mert a betárolt gáz biztonságot ad. Emlékeztetett arra, hogy az Európai Unió által megszabott minimális 80 százalékos telítettségi szintet Bukarest már szeptember közepén teljesítette. Románia éves gázfogyasztása 11-12 milliárd köbméter.
mti
Zöldinfó
Magyar részvétellel indul kutatás a megújuló növényi alapanyagok környezeti hatásairól
Magyar koordinációval nemzetközi projekt vizsgálja a bioalapú gazdaság fejlődési lehetőségeit.
Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet az Ön rendszere! Ingyenes kalkulálás itt (x)
Magyar vezetésű konzorciumi háttérrel vizsgálja júniustól 36 hónapon át a SUSTAINCrop nemzetközi projekt a bioalapú gazdaság fejlődési lehetőségeit Európában – írja az alternativenergia.hu. A fosszilis eredetű nyersanyagok kiváltásában egyre nagyobb szerepet kapnak a megújuló növényi alapanyagok, köztük a repce, a cukorrépa, a kender és a len, de ezek termesztésük környezeti hatásairól még mindig nem tudni eleget. A Horizon Europe új projektje olyan eszközök fejlesztésén dolgozik, amelyek lehetővé teszik a különböző növénytermesztési rendszerek összehasonlítását és a környezeti, gazdasági következmények értékelését – indokolták a SUSTAINCrop létrehozását.
A projekt megvalósítói vizsgálják többek között a földhasználatra, a vízkészletekre, a biológiai sokféleségre, az üvegházhatású gázok kibocsátására és a jövőbeni piaci lehetőségekre gyakorolt hatásokat. A megbízható és összehasonlítható adatok, a gyakorlatban hasznosítható tudományos eredmények a bioalapú értékláncok kialakításában, valamint a fenntarthatóságot segítő döntéshozatalban támogathatják a gazdálkodóknak és az iparági szereplőket – tették hozzá. A SUSTAINCrop előnyei közül kiemelték az együttműködést a latin-amerikai térséggel, megvalósításában ugyanis argentin, guatemalai és kolumbiai partnerek is részt vesznek. Európából Magyarországon kívül Belgium, Dánia, Görögország, Németország és Spanyolország képviselteti magát. A 36 hónapos futamidejű projekt összköltsége 1 999 990 euró – közölték az MTI kérdésére.
-
Zöld Közlekedés1 nap telt el a létrehozás ótaA vasúti járműgyártás lehet a magyar ipar egyik új növekedési motorja
-
Zöldinfó3 nap telt el a létrehozás ótaAkár 300 millió köbméter földgázt is kiválthatna a Paks–Budapest távhővezeték
-
Zöldinfó6 nap telt el a létrehozás ótaEgyre nagyobb nyomás alatt a Balaton
-
Zöldinfó3 nap telt el a létrehozás ótaCsökkent a Duna vízhőmérséklete, visszatérhet a nagyobb termelés Pakson
-
Zöld Közlekedés1 hét telt el a létrehozás ótaFordulóponthoz érkezhet az elektromos autózás
