Kapcsolatfelvétel

Zöld Közlekedés

Elektromosjárművekre pályázhatnak a vállalkozók

Februárban rajtolhat el a vállalkozások elektromosjármű-beszerzéseit támogató program – közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) az MTI-hez vasárnap eljuttatott közleményében.

Létrehozva:

|

A szaktárca emlékeztet: a tervek szerint 30 milliárd forintos keretösszegből igényelhetnek vissza nem térítendő állami hozzájárulást a hazai gazdasági társaságok tisztán elektromos személygépkocsi, kisteherautó vagy kisbusz megvásárlásához. Ismertetik: egy jármű beszerzéséhez az akkumulátor kapacitásának függvényében 2,8-4 millió forint támogatás nyerhető el. A zöldenergia hasznosítást ösztönző felhívás tervezete most véleményezhető, a végleges kiírás a jövő év elejéig megjelenhet. A pályázatokat várhatóan 2024. február elsejétől tizenhárom hónapon át lehet majd benyújtani. A minisztérium rámutat: a magyar gazdaság jövője a zöldenergia. A károsanyag-kibocsátás mintegy ötödéért a közlekedés, szállítás felel, e környezetterhelés túlnyomó részét a közúti forgalom okozza. A szektor zöldítésében meghatározó eszköz az elektromos autózás térnyerésének ösztönzése.  A korszerű járművek levegőszennyezés nélkül használhatók, csendesebbek a belső égésű motorral hajtottaknál, üzemeltetőiknek működési-karbantartási költségeket takaríthatnak meg.

A szaktárca adatai szerint jelenleg már közel 85 ezer zöld rendszámos gépjármű közlekedik a hazai utakon. Több mint felük tisztán elektromos személygépkocsi. A kormány a társadalmi egyeztetésen lévő programmal a vállalatokat ösztönzi e-járművek beszerzésére. A támogatási összegek jelentősen mérséklik a hagyományos hajtású gépkocsik árelőnyét, vonzóbbá és kifizetődőbbé teszik az elektromos személy- és teherautók, kisbuszok megvásárlását – hangsúlyozza az EM. Támogatásra magyarországi gazdasági társaságok, továbbá a taxi szolgáltatást nyújtó vagy legalább két főt foglalkoztató egyéni vállalkozások pályázhatnak a jövőre élesedő kiíráson. A flottaszolgáltatók külön programban vehetnek majd fel kedvezményes hitelt elektromos gépjárművek beszerzésére. A tíz fő alatti állományi létszámú vállalkozások legfeljebb egy, a 10-49 fő közöttiek legfeljebb öt, az 50-249 fő közöttiek legfeljebb tíz, míg a nagyobbak legfeljebb 16 járművet szerezhetnek be. Az egy cégre eső minimális támogatási érték tehát 2,8 millió, a maximális elnyerhető forrásmennyiség pedig 64 millió forint lehet.

A minisztérium tájékoztatása szerint a nemzeti Helyreállítási Terv hitelrésze terhére már a jövő év elején érkezhet előlegfinanszírozás Magyarországra, miután az uniós pénzügyminiszterek tanácsa a napokban jóváhagyta az Európai Bizottság korábbi döntését. Az energetikai intézkedéseket és beruházásokat magába foglaló REPowerEU-fejezetre két részletben közel 1 milliárd eurót kaphatunk 2024-ben. A kormány a REPowerEU-keretből összesen 60 milliárd forintot szán a vállalati járműbeszerzés támogatása mellett a hazai elektromos töltőhálózat bővítésére a közlekedés zöldítése érdekében.

Advertisement

Zöld Közlekedés

Szeptembertől új elektromos buszok közlekednek Miskolc térségében

Újabb két elektromos autóbusszal bővült Miskolc buszflottája.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet az Ön rendszere! Ingyenes kalkulálás itt (x)

Újabb két, tisztán elektromos, nulla károsanyag-kibocsátású autóbusszal bővült a Miskolc Városi Közlekedési Zrt. (MVK Zrt.) buszflottája. A Zöld busz program keretében beszerzett járművek szeptember 1-jétől állnak forgalomba Miskolc és Felsőzsolca között. – írja az alternativenergia.hu. A közlekedési társaság honlapja szerint a vállalat idén már két ütemben gyarapította elektromos járműparkját az elnyert támogatásoknak köszönhetően. A buszok átadásával Miskolc – Budapest után – továbbra is az ország második legnagyobb elektromosbusz-flottáját tudhatja magáénak. Mielőtt a két új BYD elektromos busz szolgálatba állna a Miskolc és Felsőzsolca közötti vonalon, a próbaüzemben a városi vonalakon is utazhatnak velük a tömegközlekedők. A járművek a legmodernebb biztonsági rendszerekkel, fedélzeti kamerákkal, USB-töltőpontokkal és korszerű utastájékoztatási eszközökkel rendelkeznek – írták.

A BYD kínai multinacionális high-tech vállalat 2008-ban jelent meg Magyarországon, amikor megvásárolta a Komáromi Ipari Parkban a dél-koreai Mirae gyárát, 2017-ben erre a helyszínre telepítette első európai buszgyárát. Autóipari üzletága 2023 második felében lépett be a magyarországi autópiacra, azóta már Szegeden építi európai személyautó-gyárát. Tavaly Budapestre költözött a BYD európai központja, amelyben helyet kap az európai kutatás-fejlesztési központ is.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák