Zöld Energia
Holnapig ha bejelenti igényét, jól jár a napelemes rendszer telepítéssel
Október 31-ig ha bejelenti igényét akkor a jövőben is betáplálhatja a megtermelt napenergiát a rendszerbe.
Az október végéig igényt bejelentők még betáplálhatják a megtermelt napenergiát a villamosenergia-hálózatba, az azután igényt bejelentők saját használatra fordíthatják azt, amíg a hálózatfejlesztés tart. Jóval egyszerűbb lesz a lakossági napelemek beszerelésének engedélyeztetése, a családi kiserőmű kérelmek elbírálása 3 nap alatt megtörténhet – jelentette be Steiner Attila energetikáért felelős államtitkár annak kapcsán, hogy megjelent a Magyar Közlönyben a napelemek hálózatba történő betáplálását szabályozó kormányrendelet. A Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM) szerda esti közleményében jelezték: a kormány a szankciós energiaválság miatt ugrásszerűen megnövekedett napenergia igények kiszolgálására elrendelte a villamosenergia-hálózat fejlesztését.
Mivel a fejlesztés megvalósításáig tehermentesíteni és stabilizálni kell a hálózatot, az ellátásbiztonság fenntartása érdekében a kormány ideiglenesen felfüggesztette a betáplálási lehetőséget az újonnan csatlakozó lakossági napelemes rendszereknél, ezzel együtt egyszerűbbé teszi a napelemes rendszerek telepítését.
A napenergia betáplálás ideiglenes felfüggesztése nem érinti azokat a háztartásokat, akik már most élnek a betáplálás lehetőségével és akik 2022. október 31-ig benyújtják a igényüket. Az ezt követően megtett igénybejelentések alapján telepített háztartási méretű kiserőművek a megtermelt energiát közvetlenül használhatják majd fel, anélkül, hogy a hálózatra betáplálnák a helyben fel nem használt villamosenergia felesleget. A megtermelt energia helyben történő hasznosítását többek között elektromos fűtés-hűtés, vízmelegítés vagy a napelemes rendszer mellé telepített akkumulátor használata biztosíthatja, így az akkor is rendelkezésre állhat, amikor az időjárás nem teszi lehetővé a napelemek működését.
Az akkumulátorok telepítését a kormány is ösztönözni fogja, amint az európai uniós források elérhetővé válnak, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal pedig rendszeresen ellenőrzi hálózat állapotát és javaslatot tesz a betáplálás felfüggesztésének megszüntetésére – tette hozzá az államtitkár a közlemény szerint.
A betáplálás felfüggesztésével egyidejűleg egyszerűsödik a napelemek beszerelésének engedélyeztetése, gyorsabbá válik az igénybejelentés folyamata és csökken az ezzel járó adminisztráció is. A 10,8 kVA csatlakozási teljesítményű háztartási méretű kiserőművek esetén az erre kijelölt elektronikus felületen benyújtott kérelmek esetén már 3 munkanap alatt megtörténhet a műszaki terv elbírálása. Így a lakossági napelemek kapacitása tovább növekedhet, a hálózat az eddiginél lényegesen több zöld energiát tud befogadni, ami a jelenlegi energiaválság alatt és hosszútávon is a magyar háztartások energiával való biztonságos ellátását szolgálja – közölte a TIM.
Zöld Energia
Új lendületet kap a napenergia: több mint 1000 MW-tal bővült a hálózati kapacitás
Több mint 55 milliárd forint értékű hálózatfejlesztési programokat zárt le az MVM.
Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet az Ön rendszere! Ingyenes kalkulálás itt (x)
Több hálózatfejlesztést is lezárt az MVM: az MVM Démász Áramhálózati Kft. több mint 42,909 milliárd forint, az MVM Émász Áramhálózati Kft. pedig több mint 12,127 milliárd forint támogatási értékű villamosenergia-hálózatfejlesztési beruházást valósított meg az EU és a kormány Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközének (RRF) 50 százalékos vissza nem térítendő támogatásával a Széchenyi Terv Plusz keretében – közölték a vállalatok az MTI-vel. Azt írták, hogy a fejlesztésekkel jelentősen bővült a hálózatba integrálható megújuló energiaforrások kapacitása, miközben tovább erősödött az ellátásbiztonság és a villamosenergia-rendszer stabilitása – részletezi az alternativenergia.hu.
Az MVM Démász beruházásában 132/22 kV-os alállomás fejlesztések és létesítések valósultak meg Szeged-Fehértó, Kalocsa, Kiskunhalas, Mezőhegyes és Szentes térségében. Emellett középfeszültségű (KÖF), kisfeszültségű (KIF), valamint digitális hálózati korszerűsítések is történtek az elosztóhálózat területén. A program eredményeként az MVM Démász Áramhálózati Kft. szolgáltatási területén 782 MW-tal nőtt a hálózatba fogadható új naperőművi termelőkapacitások volumene. Az MVM Émász beruházásában 132/22 kV-os alállomás fejlesztések és létesítések valósultak meg Gyöngyöshalász, Hatvan, Miskolc, Eger és Heves térségében. Emellett középfeszültségű (KÖF), kisfeszültségű (KIF), valamint digitális hálózati korszerűsítések is történtek az elosztóhálózat területén. A program eredményeként az MVM Émász Áramhálózati Kft. szolgáltatási területén 221 MW-tal nőtt a hálózatba fogadható új naperőművi termelőkapacitások volumene.
A cégek szerint a fejlesztések hozzájárulnak a villamosenergia-rendszer stabilabb működéséhez, az ellátásbiztonság további erősítéséhez, valamint a megújuló energiaforrások hazai térnyeréséhez.
-
Zöld Közlekedés4 nap telt el a létrehozás ótaOlcsóbb lenne villanyautóval járni, mégis a hibrideket választják a magyarok
-
Zöldinfó5 nap telt el a létrehozás ótaMiközben tisztul a Tisza, egyre nagyobb gondot jelent a vízhiány
-
Zöldinfó6 nap telt el a létrehozás ótaMegvizsgálják, mennyit fogyasztanak valójában az airfryerek
-
Zöld Közlekedés6 nap telt el a létrehozás ótaRekordkülönbség alakult ki az elektromos és hibrid használt autók ára között
-
Zöld Közlekedés1 hét telt el a létrehozás ótaGyorsított eljárással jöhetnek az elektromos rollerekre vonatkozó új szabályok
