Kapcsolatfelvétel

Zöldinfó

Komplett napelemes szettet dobtak piacra, magunk is telepíthetjük!

Minden az egyben otthoni akkumulátoros megoldást mutattak be.

Létrehozva:

|

0 forintos villanyszámla? Napelemes rendszerrel lehetséges! Kalkuláljon itt ingyenesen. (x) 

Minden az egyben erkélyakkumulátoros megoldást adott ki a Growatt – számol be a PV Magazine. A kínai invertergyártó új terméke egy energiatároló, amelyet kifejezetten napelemek számára dolgoztak ki. Az erkélyakkumulátor megnevezés az erkélynapelemekre utal. Ezek az eszközök kis kapacitásúak, cserébe viszont nagyon olcsók, könnyen beszerezhetőek, és pofonegyszerűen, szakértői segítség nélkül is telepíthetőek. A technológia a világ számos országában nagyban terjed, Németország például élen jár az alkalmazásban, Magyarországon ugyanakkor egyelőre nem engedélyezett az erkélynapelemek használata. Az erkélyakkumulátor hasonló elvre épül, a cél az egyszerű beüzemeltethetőség. A NEXA 2000 névre keresztelt új termék integrálja az inverterfunkciókat és a skálázható energiatárolást. A készülékhez egy 2048 Wh kapacitású lítiumvas-foszfát (LiFePO4) akkumulátor tartozik, amely akár három, ugyanilyen típusú egységgel is bővíthető egészen 8 kWh kapacitásig.

A gyártó közleménye szerint a NEXA 2000 tartalmaz egy felhasználási időt optimalizáló funkciót, amely segít mérsékelni a villamosenergia-költségeket azáltal, hogy lehetővé teszi a hálózatról történő váltakozó áramú töltést az alacsony árú időszakokban. Amikor a tarifák éppen magasak, a tárolt energia felhasználására áll át a rendszer, ami jelentős költségmegtakarítást eredményez. A termék többféle üzemmódot is kínál, hogy a felhasználó preferenciái alapján optimalizálja az energiafelhasználást.

A rendszer 2600 W fényelektromos energiát képes felvenni, és négy maximális teljesítménypont-követő (MPPT) csatornája van a bemeneti oldalon. A váltakozó áramú névleges kimeneti teljesítmény 800 W, a maximális kimeneti áram 3,5 A, a névleges kimeneti feszültség pedig 230 V. A rendszer 40,6-szor 25,5-szor 29 centiméteres, tömege pedig 24 kilogramm. A NEXA 2000 megalkotásakor a tartósság kiemelt szempont volt: a termék IP66-os vízállósági besorolással büszkélkedhet, és a szélsőséges hőmérsékleti értékek sem jelentenek számára kihívást, mínusz 20 Celsius-fokon hidegindítási támogatással is rendelkezik. A Growatt szerint a rendszer ideális különböző lakóhelyi környezetek, például villák, erkélyek, kertek és lakások számára. A termék 10 év garanciával érhető el.

Advertisement

 

 

Advertisement

Kép: Growatt

Advertisement

Zöldinfó

Aszály és rekordhőség: vízkorlátozásokat vezetnek be a Balkánon

A hőség és az aszály miatt Szerbia és Bosznia egyes részein vízkorlátozást vezettek be.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet az Ön rendszere! Ingyenes kalkulálás itt (x)

A tartós hőség és a csapadékhiány miatt Szerbia és Bosznia-Hercegovina több térségében is vízellátási problémák alakultak ki, ezért a hatóságok rendkívüli intézkedéseket és vízkorlátozást vezettek be – írja az alternativenergia.hu. Szerbiában a nyugat-szerbiai Valjevóhoz tartozó településeken rendkívüli helyzetet hirdettek az ivóvízhiány miatt. Az intézkedés célja az ivóvíz, valamint a mezőgazdasághoz és az egészségügyi ellátáshoz szükséges víz eljuttatásának megszervezése azokra a településekre, ahol hiány van. A helyi önkormányzat a lakosságot takarékos vízhasználatra kérte. A szintén az ország nyugati részén fekvő Arilje községben is szombattól vízkorlátozást vezetnek be a Rzav csatornarendszer alacsony vízhozama miatt. A vízellátást meghatározott időszakokban szüneteltetik annak érdekében, hogy a rendelkezésre álló készletek elegendők legyenek a lakosság alapvető szükségleteinek kielégítésére. A helyi önkormányzat arra kérte a lakosokat, hogy a vezetékes vizet kizárólag ivásra, főzésre és tisztálkodásra használják.

Bosznia-Hercegovinában szintén egyre súlyosabb gondokat okoz az elhúzódó aszály és a rendkívüli hőség. A helyzet különösen Hercegovinában válságos, ahol a víztározók vízszintje jelentősen csökkent. Mostarban, Siroki Brijegben, Posusjeban, Tomislavgradban, Konjicban, Bihacban és Zvornikban is takarékos vízhasználatra szólították fel a lakosságot, több településen pedig időszakos vízkorlátozást vezettek be. A boszniai Szerb Köztársaság mezőgazdasági minisztériuma arra figyelmeztetett, hogy a csapadékhiány következtében apadnak a források és a folyók, valamint csökken a víztározók vízszintje, ezért a lakosságot, a gazdálkodókat és a vállalkozásokat takarékos vízhasználatra kérte. Banja Luka egyes részein szintén korlátozták a vízellátást, és a közműszolgáltatók arra figyelmeztettek, hogy az aszály folytatódása esetén Bosznia-Hercegovina további térségeiben is hasonló intézkedésekre lehet szükség.

A vízhiány súlyosságát jelzi, hogy a Duna vízállása is történelmi mélypontra süllyedt. A szerb Köztársasági Hidrometeorológiai Intézet előrejelzése szerint a folyó szintje Bezdannál, ahol Horvátország felől belép Szerbiába, mínusz 170 centiméteren áll, ami a mérések kezdete óta a legalacsonyabb érték. Eddig a Duna legalacsonyabb vízállását 1909-ben mérték, amikor a vízszint mínusz 143 centiméter volt, míg a valaha feljegyzett legmagasabb vízállás elérte a 850 centimétert.

Advertisement

A rendkívül alacsony vízállás már a hajózást is akadályozza: a teherhajók jelenleg csupán rakományuk 25-30 százalékával közlekedhetnek, több hajó pedig zátonyra futott Gombos és Bezdan térségében. A Duna alacsony vízhozama miatt a Vaskapu 1 és 2 vízerőmű kapacitása mintegy negyedével működik, ugyanakkor a szerb áramszolgáltató (EPS) szerint az ország energiaellátása továbbra is biztosított. “Jelenleg nincs veszélyben Szerbia villamosenergia-ellátása” – jelentette ki Aleksandar Vucic államfő, de hozzátette, hogy a helyzet rendkívül összetett, és nehéz megjósolni, hogyan alakul a következő napokban.

Djuro Macut szerb miniszterelnök úgy értékelte, hogy a jelenlegi helyzet “nem egyszerű, de nem is ad okot aggodalomra”, egyúttal arra kérte a lakosságot, hogy takarékosan használja a villamos energiát és a vizet. Az állami vezetők megnyugtató nyilatkozataival szemben Milos Zdravkovic energetikai szakértő a FoNet hírügynökségnek azt mondta, hogy a következő hónapokban ellátási nehézségekre és akár áramkorlátozásra is számítani lehet. Véleménye szerint a problémák hátterében nemcsak a rendkívüli aszály áll, hanem az energetikai ágazat elmaradt beruházásai is. “Arra számítok, hogy egyre több hasonló probléma jelentkezik majd, télen pedig áramkorlátozások is lesznek, függetlenül attól, hogy ezeket hivatalosan bejelentik-e” – húzta alá.

Advertisement

A hidrológusok arra figyelmeztetnek, hogy augusztusban rendszerint tovább csökken a Duna vízszintje, és a következő hetekben sem várható jelentős javulás. A meteorológiai előrejelzések szerint a térségben a következő napokban is 35 Celsius-fok körüli hőmérséklet, helyenként annál is melegebb várható, jelentős csapadék pedig továbbra sem valószínű.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák