Kapcsolatfelvétel

Zöldinfó

Meteorológiai szolgálat: az ország nagy részén már lehullott a decemberi átlagos csapadékmennyiség

Az ország északnyugati része kivételével már lehullott a decemberi átlagos csapadékmennyiség – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat a Facebook-olalán kedden.

Létrehozva:

|

Azt írták, az elmúlt időszakban mediterrán ciklonok sorozata alakította az ország időjárását, és ezek országszerte bő csapadékkal látták el a földeket. Hozzátették: a sokévi átlagos decemberi csapadékmennyiség kevéssel 40 milliméter felett van, “az északnyugati országrész kivételével azonban már az elmúlt tíz napban sikerült túlszárnyalni ezt a klímanormát”. A meteorológiai szolgálat szerint a hétvégi tartós esőzések következtében az Alföldön néhol egy nap leforgása alatt több mint egyhavi eső zúdult le. Hozzátették: az elmúlt 10 napban a mátrai Gyöngyössolymos-Nyírjes csapadékmérő állomáson regisztrálták a legnagyobb mennyiséget, 99,3 millimétert. Sopron-Kurucdombon ezzel szemben csak 7,9 millimétert.

Zöldinfó

A fenntarthatóság már versenyképességi kérdés a mezőgazdaságban

Felértékelődhet a mezőgazdaságban a fenntarthatóság.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet az Ön rendszere! Ingyenes kalkulálás itt (x)

Rekordmagas értéket ért el a mezőgazdasági vállalatok fenntarthatósági indexe a K&H fenntarthatósági index 2026 első félévi felmérése szerint – írja az alternativenergia.hu. A javulás hátterében elsősorban az a felismerés áll, hogy az aszály, a vízhiány, a szélsőséges időjárási események és az ezekből fakadó üzleti kockázatok közvetlenül befolyásolják a vállalkozások működését – áll a K&H Csoport által az MTI-hez eljuttatott közleményben. A K&H fenntarthatósági index felmérése alapján a mezőgazdasági vállalatok fenntarthatósági mutatója 44 pontra emelkedett, ami az index történetének legmagasabb értéke az ágazatban. Míg a teljes vállalati szektor fenntarthatósági indexe 36 ponton áll, a mezőgazdasági cégek jelentősen az átlag felett teljesítenek.

Az eredmények arra utalnak, hogy a mezőgazdaságban a fenntarthatóság egyre inkább gyakorlati üzleti kérdéssé válik. Az ágazat különösen érzékenyen reagál a klímaváltozás hatásaira: az aszály, a vízhiány, a terméskiesés, az ellátási láncok zavarai, valamint az energia- és biztosítási költségek növekedése közvetlenül érintik a vállalkozások működését. Emiatt a fenntarthatósági intézkedések egyre szorosabban kapcsolódnak a kockázatkezeléshez és az alkalmazkodóképesség erősítéséhez.

A közlemény kiemeli, hogy a kutatás eredményei a változást számszerűen is alátámasztják. A mezőgazdasági vállalatok fenntarthatósági indexe fél év alatt emelkedett 37-ről 44 pontra. Az attitűd mutató kivételével valamennyi alindex kiugróan javult: nőtt a vállalatok tényleges és egy éven belül tervezett fenntarthatósági aktivitása, erősödött a stratégiai és mérési folyamatok kialakítása és végzése iránti igény, valamint javultak a társadalmi fenntarthatósághoz kapcsolódó mutatók is.

Advertisement

Az eredmények azt jelzik, hogy a mezőgazdasági vállalkozások egyre tudatosabban készülnek fel a klímaváltozásból eredő kihívásokra, és a fenntarthatóságot mindinkább az alkalmazkodóképesség erősítésének eszközeként tervezik használni. A következő években várhatóan tovább erősödik az a folyamat, amelyben a fenntarthatóság nemcsak környezeti vagy szabályozási kérdésként jelenik meg, hanem a vállalatok hosszú távú működésének, ellenállóképességének és versenyképességének meghatározó tényezőjévé válik – áll az elemzésben.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák