Kapcsolatfelvétel

Zöldinfó

Tízből nyolc vásárló utalványban kéri vissza a betétdíjat

Elérte a 15 milliót az automatáknál visszaváltott műanyag palackok, fémdobozok és üvegek száma a pünkösdi hosszú hétvége utáni kedden, ez csaknem 30 százalékkal több, mint az eddigi rekord.

Létrehozva:

|

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

Az alternativenergia.hu szerint csak júniusban 300 millió italcsomagolást váltottak vissza az üzletekben a MOHU-automatáknál. A legnépszerűbb visszaváltási mód változatlanul a boltban levásárolható utalvány, több mint 80 százalékban ezt kérik a vásárlók; ez akár több mint 100 milliárd forintos pluszforgalmat is jelenthetett az üzleteknek. A boltok feladata az automaták és környezetük takarítása, tisztítása, ürítése, működtetése, ezért minden palack után kezelési díjat kapnak. Eddig több mint 18 milliárd forintot kaptak az üzletek kezelési díjként a MOHU-tól. Csak júniusban a nagyobb boltok több mint 2 milliárd forintot kerestek a kezelési díjjal – ismertették.

A közleményben felidézték: az automatizált visszaváltási rendszert az EU egyre több országában vezetik be azzal a céllal, hogy az italcsomagolások anyagát újrahasznosítsák. A MOHU visszaváltási rendszerében idén már minden hónapban átlagosan 80 százalék körüli a visszaváltás, Magyarország hamarosan eléri az EU által is támogatott 90 százalékos célt. Hozzátették, hogy becslések szerint a korábbi “tapossa laposra” rendszerben a visszaváltási arány 30 százalék körül volt, és ezeknek az italcsomagolásoknak csak 30-40 százaléka volt újrahasznosítható. Az új visszaváltási rendszerben az automatákba dobott palackok, dobozok és üvegek újrahasznosítási aránya 99,95 százalékos.

Advertisement

Zöldinfó

Vadászok és természetvédők vitája: hogyan kezelhető a növekvő barnamedve-állomány?

Nem siettetik a medvék kilövését a szlovén vadászok.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet az Ön rendszere! Ingyenes kalkulálás itt (x)

Nem gyorsítják fel a barnamedvék kilövését a szlovén vadászok azután sem, hogy egy jogerős bírósági döntés nyomán ismét végrehajthatóvá vált a tavaly kiadott engedély – közölte az alternativenergia.hu. A közigazgatási bíróság elutasította az Alpe Adria Green környezetvédő szervezet keresetét, amelyben a 2025 májusában kiadott kilövési engedélyt támadta meg. A jogerős határozatot a környezetvédelmi és területrendezési minisztérium június végén kapta kézhez. Az engedély így ismét hatályos, és az év végéig érvényben marad. Az országos Szlovén Vadászszövetség elmondta: nem lát okot a kilövések felgyorsítására, azokat továbbra is körültekintően és a vadászati etika szabályai szerint hajtják végre. A szövetség szerint a vadászok meghatározó szerepet játszottak a szlovéniai barnamedve-állomány megőrzésében, és hozzájárultak ahhoz, hogy a faj természetvédelmi helyzete kedvező maradjon.

A minisztérium egyelőre nem tudja megítélni, milyen hatással volt az állományra az engedély végrehajtásának bírósági felfüggesztése. A vadászszövetség szerint ugyanakkor tovább nőtt a medvék száma, és ezzel gyakoribbá váltak az ember és a medve közötti találkozások is. Az állomány nagyságát nyolcévente átfogó felméréssel, a köztes időszakokban pedig matematikai modellek segítségével becsülik fel. A legutóbbi, tavalyi számítás mintegy 950 medvét jelzett Szlovéniában, amit a tárca kedvező természetvédelmi helyzetnek minősített. A bírósági felfüggesztés tavaly júliusi elrendeléséig 22 medvét lőttek ki az engedély alapján. További egyedek közúti balesetben, természetes okból vagy más módon pusztultak el.

A felfüggesztés idején is elrendelhető volt egy-egy veszélyes medve kilövése az emberek biztonsága érdekében. Az idén tizenegy ilyen beavatkozásra került sor. A minisztérium szerint ezek az egyedi intézkedések csak átmeneti megoldást jelentenek, nem helyettesítik az állomány tervszerű szabályozását, és önmagukban nem szavatolják az emberek biztonságát. A vadászszövetség továbbra is a kilövést tartja az egyik legfontosabb eszköznek a medveállomány kezelésére. A szervezet szerint az erről szóló döntéseket tényekre, rendszeres megfigyelésekre és genetikai vizsgálatokra kell alapozni. A minisztérium úgy véli, Szlovéniában ennek megfelelően járnak el. Az Alpe Adria Green ezzel szemben tudományosan megalapozatlannak és fenntarthatatlannak tartja a medvék kilövését.

Advertisement

Szlovénia júniusban csatlakozott ahhoz a román kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségének enyhítését sürgeti. A szlovén kormány szerint az országban az egyik legsűrűbb Európa medveállománya, és egyre több a medvével való találkozás, valamint a haszonállatokat érő támadás.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák