Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Új lehetőség a napelemeseknek: az aggregátorokkal akár többszörös bevétel is elérhető

Jelentős bevételre tehetnek szert azok a napelemesek, akik aggregátorszolgáltatást választanak.

Létrehozva:

|

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet az Ön rendszere! Ingyenes kalkulálás itt (x)

A háztartási méretű kiserőművek (HMKE) – vagyis Magyarországon a gyakorlatban a napelemes rendszerek – tulajdonosai közül sokan elégedetlenek amiatt, mert a bruttó elszámolásban mindössze 5 forintot kapnak kilowattóránként a megtermelt áramért, miközben a fogyasztásért akár 36–70 forintot is fizetnek – írja az alternativenergia.hu. A vállalkozások, önkormányzatok vagy iskolák helyzete még kedvezőtlenebb: ők jellemzően 1 forintért adhatják el az energiát, viszont jóval drágábban vásárolják vissza, ráadásul sokszor csak rövid távra kapnak szerződéses ajánlatot, ami kiszámíthatatlanná teszi a beruházás megtérülését. A szaldós elszámolás idején a fogyasztók az éves termelésüket és fogyasztásukat egyenlegben számolhatták el, a bruttó rendszerben viszont minden kilowattórát külön értékelnek, ami anyagilag jóval hátrányosabb. Ezen a helyzeten próbál javítani a villamosenergia-aggregátorok, köztük a PentaSun Kft. megjelenése. A cég tulajdonosa, Boczkó Tamás olyan modellt dolgozott ki, amely lehetővé teszi, hogy a kis termelők a tőzsdén, a HUPX-en értékesítsék a felesleges áramukat. Az úgynevezett bruttó kétkereskedős rendszerben a fogyasztók továbbra is a meglévő szolgáltatójukon keresztül vásárolják az energiát, viszont a napelemeik által betáplált mennyiséget az aggregátor tőzsdei áron adja el. Így a piaci helyzettől függően akár jóval magasabb bevétel is elérhető, noha a tőzsdei árak erősen ingadoznak, és időnként negatív tartományba is kerülhetnek.

A modell lényege, hogy az aggregátor több ezer kis termelőt fog össze, így virtuális rendszerük már egy nagyobb erőmű teljesítményével vetekszik. Ez nemcsak a jobb piaci árakhoz, hanem a hálózati egyensúly megteremtéséhez is hozzájárulhat, mivel az összesített termelés előre jelezhetőbb. Boczkó szerint a projekt elindításához komoly előkészítő munka kellett: megállapodásokat kötöttek a MAVIR-ral, az elosztóhálózatok üzemeltetőivel és a minisztériummal is.

A PentaSun ügyfelei az áramért euróban kapnak ellenértéket, és a magánszemélyek esetében az eladás bizonyos feltételekkel adómentes. Ha a napelemet elsősorban saját fogyasztásra telepítették, 12 ezer kilowattórás éves betáplálásig nem kell adót fizetni. A piaci árak napi szinten változnak: reggel és este drágább, délben olcsóbb az energia, így a legjobban azok járnak, akik energiatárolót is használnak. Az akkumulátor segítségével nappal eltárolható az energia, és este, a magasabb árak idején adható el, ami akár 20–25 forintos átlagárat is eredményezhet. Az átlagos bevétel azonban inkább 13 forint körül alakul.

Advertisement

A rendszerhez való csatlakozás rugalmas és online intézhető, nincs belépési vagy havi díj, viszont a tőzsdei bevétel 60 százaléka illeti az ügyfelet, 40 százalék a szolgáltatóé. A negatív áras időszakokban a veszteséget a termelők viselik, de a kereskedést ilyenkor nem terheli további díj. A menetrend-tervezést az aggregátor végzi, és ha elég nagy ügyfélbázissal rendelkezik – a PentaSun már közel ezer háztartást fog össze, összesen 4 megawattos kapacitással –, pontosan tudja modellezni a várható termelést.

A jövőben egy új fejlesztés is segítheti a napelemeseket: egy automatizált eszköz, amely figyeli a tőzsdei árakat, és negatív árazás esetén lecsökkenti az inverter teljesítményét, hogy a rendszer ne tápláljon vissza veszteséggel. Bár az aggregátori megoldás nem szünteti meg teljesen a bruttó elszámolás okozta hátrányokat, a szakértők szerint így is jelentős előrelépés, mert stabilabb bevételt és kiszámíthatóbb működést biztosíthat a napelemes háztartásoknak és kisebb szervezeteknek, miközben a hálózat működését is hatékonyabbá teszi.

Advertisement

Zöld Energia

Hulladékhőből fűtés: így spórol energiát és szén-dioxidot a magyar technológia

Űrkutatásból ismert megoldással spórol energiát egy magyar cég.

Létrehozva:

|

Szerző:

Még nem késő pályázni a 2,5 millió forintos állami energiatároló támogatásra! Kattintson ide! (x)

A hatékony, gazdaságos hőenergia-tárolással, -továbbítással és -felhasználással foglalkozó magyar HeatVentors Kft.-t mutatta be Áder János volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke és Kakas József, a cég ügyvezetője a Kék bolygó című podcast közzétett legújabb adásában, amely a YouTube videómegosztó portálon is elérhető. Áder János felidézte, hogy a hőenergia-tárolás új módszerének kidolgozásán még Farkas Rita és Andrássy Zoltán kezdett el dolgozni másfél évtizede a budapesti műszaki egyetemen – írja az alternativenergia.hu. Céljuk az volt, hogy a vizet helyettesítsék más anyagokkal az energiatárolás során, és közben kezdtek fázisváltó anyagokkal kísérletezni. Kakas József azt mondta, hogy a két szakember egy űrkutatásból ismert megoldást használt, az űrállomások falában működik optimalizált hőtárolás. A módszer lényege a fázisváltás, azaz halmazállapot-változás, amikor az anyag nagyobb energiát vesz fel. Több ezer anyagot vizsgáltak ebből a szempontból a műszaki egyetemen, és ezek közül választottak ki száz olyat, amely mínusz 130 foktól plusz 120-ig képes hőenergiát tárolni. Egy évtizednyi kutatás eredményeként a fizikai folyamatot sikerült “dobozba zárni”, és épületek hűtésének-fűtésének szolgálatába állítani.

Áder János megjegyezte, hogy a módszer biztonságosabb, hosszabb élettartamú, rövidebb megtérülési idejű, szén-dioxid-kibocsátást jelentősen csökkentő megoldás a most alkalmazottakhoz képest. A HeatVentors Kft. ügyvezetője azt mondta: a rendszer a jégakkuhoz hasonlóan működik, többnyire helyhez kötött, de szükség esetén szállítható is. Például egy gyárból az ott feleslegessé váló hőenergiát el tudják juttatni egy óvodába, ahol ez a továbbított energia kiválthatja a gázfűtést. A cég már 7 államban működteti a termékét: Spanyolországban, Portugáliában, Németországban, Olaszországban, Ománban, Szingapúrban, de a legtöbb felhasználójuk Magyarországon van. Áder János megjegyezte: az informatikai forradalom következtében sok adatközpont létesült, amelyeknek óriási az energiaigényük.

Kakas József azt mondta: egy 10 megawattos adatközpont energiafelhasználása akkora, mint egy 25 ezer fős településé, s egyre több ilyen épül. A legtöbb energia az adatközpontok szervereinek üzemeltetésére és hűtésére megy el. A HeatVentors Kft. rendszerei csökkentik a hűtésre fordított energiát, és képesek hulladékhőt tárolni, másutt visszatáplálni, felhasználni. Ez közvetve mérsékli a szén-dioxid-kibocsátást azáltal, hogy 20-25 százalékkal visszafogja az elektromosenergia-felhasználást. A tárolórendszer energiavesztesége napi 2 százalék. Áder János megjegyezte: a világ energiafelhasználásának 80 százaléka olaj, szén vagy gáz, tehát e téren nagy szükség van takarékosságra. Kakas József azt mondta, hogy a cégben tavaly 4 millió eurós (1,51 milliárd forint) tőkeemelés történt, magyar és külföldi befektetők részvételével. Ez a tőkebevonás elvezethet egy nagy nemzetközi vállalat felépítéséhez, főleg az adatközpontokkal kapcsolatos energiafelhasználást visszafogó megoldásokkal. Az uniós szabályok szerint mérni, mérsékelni kell az adatközpontok energiafelhasználását, és ebben tud a HeatVentors Kft. segíteni. Ez a cég építi ki a fázisváltáson alapuló hőenergia-tárolás piacát több országban különféle éghajlati viszonyok között. Ománban napközben gyakran 50 fok körüli hőmérséklet mellett üzemel a vállalat terméke egy nívós szállodában.

Advertisement

Áder János felidézte, hogy egy cikk szerint Európában a cég által gyártott rendszerekkel 20 milliárd eurót (7572 milliárd forint) és 250 millió tonnányi szén-dioxid-kibocsátást lehetne megtakarítani. Kakas József azt mondta, hogy február 25-től bemutatkoznak a Planet Budapest 2026 fenntarthatósági expón is.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák