Kapcsolatfelvétel

Zöldinfó

Új pályázat ösztönzi a települések zöld átállását és vízmegtartó fejlesztéseit

Az elmúlt évek szélsőséges időjárási eseményei összehangolt, ökológiai és gazdasági szempontból is fenntartható válaszokat igényelnek.

Létrehozva:

|

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet az Ön rendszere! Ingyenes kalkulálás itt (x)

Ennek egyik leghatékonyabb eszközei a természetalapú megoldások – írja az alternativenergia.hu. A települési környezetet érintő éghajlati, vízgazdálkodási és ökológiai kihívások természetalapú megoldásokkal történő kezelését ösztönzi a zöld-kék infrastruktúra fejlesztését támogató pályázat, amelyre 70 milliárd forintot fordít a kormány – jelentette be az Energiaügyi Minisztérium (EM) közleményében Gondola Csaba, körforgásos gazdaságért és klímapolitikáért felelős államtitkár. Az államtitkár kiemelte: a pályázat célja, hogy növelje a települések alkalmazkodóképességét, erősítse a víz helyben tartását és támogassa az integrált, hosszú távú szemléletet a településfejlesztésben. Így azok zöldebbek, élhetőbbek és ellenállóbbak lehetnek az időjárási hatásokkal szemben.

A KEHOP Plusz program felhívása 70 milliárd forint támogatást biztosít a magyar települések fejlesztésére. A program a települések vízkezelési és vízvisszatartási problémáinak helyi, fenntartható megoldását segíti elő, egyaránt csökkentve a belvíz- és aszálykockázatokat, valamint előmozdítva a természetes vízfolyások és zöldfelületek megőrzését. Ismertették: pályázatot helyi önkormányzatok, önkormányzati társulások, területfejlesztési önkormányzati társulások, valamint konzorciumvezetőként az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) nyújthatnak be a felhívásban foglaltak szerint. A pályázatok benyújtására 4 szakaszban, először 2026. január 12. és február 12. között lesz lehetőség. A fejlesztési elképzeléseket a benyújtást megelőzően kötelező egy úgynevezett tervzsűrihez véleményezésre megküldeni. A pályázat részletes felhívása és annak dokumentumai elérhetők a kormányzati pályázati portálon – hívta fel a figyelmet az Energiaügyi Minisztérium.

Advertisement

Zöldinfó

Terjed a szőlőket veszélyeztető fertőzés Magyarországon

Új eszközzel segíti a Nébih az aranyszínű sárgaság elleni védekezést.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet az Ön rendszere! Ingyenes kalkulálás itt (x)

Segíti az aranyszínű sárgaság elleni hatékonyabb védekezést a szőlőültetvényekben a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) interaktív térképes alkalmazása – közölte az alternativenergia.hu. Az oldalon pontosan követhető a legsúlyosabb növényegészségügyi fenyegetésnek számító, komoly károkat okozó betegség terjedése, ami hasznos lehet a védekezési stratégiák megtervezésében. A térkép támogatja a helyspecifikus döntéseket, a szőlőtermő területek és borvidékek megjelenítése pedig pontos képet ad a kockázati környezetről. Megjeleníthetők rajta a korábbi kitörések, a fertőzési helyzet, a fertőzött térségek és a pufferzónák, ezért a hivatal arra kéri a szőlősgazdákat, hogy figyeljék a honlapon megjelenő adatokat.

A közlemény szerint az aranyszínű sárgaság az egyik legsúlyosabb növényegészségügyi probléma, amely nagy gazdasági károkat okozhat a belföldi szőlőtermesztésben. A Nébih laboratóriumi vizsgálatai eddig 18 vármegyében és 21 borvidéken igazolták a kórokozó jelenlétét. Visszaszorításában kulcsfontosságú a betegséget terjesztő amerikai szőlőkabóca elleni összehangolt védekezés, ám ennek időpontja térségenként eltérhet, ezért a növényvédelmi intézkedéseket a területi felhívásokhoz időzítve kell végrehajtani – írták. A Nébih a térképet, valamint a funkcióiról és a használatáról szóló bemutatót a honlapján tette elérhetővé.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák