Kapcsolatfelvétel

Zöldinfó

Új szabály az EU-tól: így védenék meg a vizeinket a műanyag pelletektől

Az Európai Unió tanácsa jóváhagyta a műanyag pelletek nem szándékos kibocsátásából eredő mikroműanyag-szennyezés megelőzését célzó rendeletet.

Létrehozva:

|

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

Emlékeztettek, a néhány milliméteres átmérőtől akár a több centimétert elérő nagyságig terjedő műanyag pellet a nem szándékos mikroműanyag-szennyezés egyik legnagyobb forrása – írja az alternativenergia.hu. Ezek a biológiailag nem lebomló részecskék a gyártás vagy szállítás során a környezetbe kerülhetnek. Hozzájárulhatnak a tengeri, az édesvízi és a talajszennyezéshez, illetve felhalmozódhatnak az állatokban és táplálék formájában az emberi szervezetbe kerülhetnek. Az intézkedés meghozatalát indokolta, hogy jelenleg évente mintegy 52-184 ezer tonna pellet kerül a környezetbe a teljes ellátási láncon belüli helytelen kezelés miatt.

A rendelet célja annak biztosítása, hogy az EU-ban a pelletet kezelő valamennyi gazdasági szereplő megtegye a szükséges óvintézkedéseket. Az új szabályok a pelletveszteség megelőzésére összpontosítanak, és megkövetelik a vállalatoktól, hogy olyan kockázatkezelési terveket hajtsanak végre, amelyek tartalmazzák a csomagolásra, a kezelésre, a személyzetre, a képzésre és a berendezésekre vonatkozó intézkedéseket. A rendelet egyértelmű kötelezettségeket állapít meg a véletlen károk esetén végzett tisztítási műveletekre vonatkozóan is. A gazdasági szereplőknek előírja, hogy előzzék meg a pellet kiömlését. A mégis környezetbe került pelleteket szigeteljék el annak biztosítására, hogy azok ne szennyezzenek, végső megoldásként a kiömlés vagy veszteség bekövetkezte után végezzenek tisztítást.

A nagyobb gazdasági szereplőknek független harmadik fél által kiállított tanúsítványt kell beszerezniük, míg a kisebb vállalatoknak önbevallást kell tenniük a rendelet betartásáról, hogy segítsék az illetékes nemzeti hatóságokat a megfelelés ellenőrzésében.

Advertisement

A rendelet továbbá egyedi követelményeket vezet be a műanyag pelletek tengeri szállítására vonatkozóan, amelyek a csomagolással, a szállítással és a raktározással kapcsolatos információkra vonatkoznak a nyílt vízen történő veszteségek megelőzésére. A tanács jóváhagyását követően az Európai Parlament várhatóan októberében szavaz a rendelet elfogadásáról. Az új szabályok a kihirdetésüket követő 20. napon lépnek hatályba.

Advertisement

Zöldinfó

Nyomozás indult a kórházi vízszennyezés ügyében

Szennyező anyag került a szombathelyi kórház sürgősségi tömbjének vízhálózatába.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet az Ön rendszere! Ingyenes kalkulálás itt (x)

Szennyező anyag, dietilén-glikol került a szombathelyi Markusovszky Kórház sürgősségi tömbjének vízhálózatába szerda délután az épület klímaberendezésének karbantartási munkálatai közben, ezért a vízszolgáltatás ideiglenesen szünetel – írja az alternativenergia.hu. A víz elszíneződését a kórházi személyzet észlelte, azonnal elzárták a vizet, és megkezdték a hiba elhárítását – írták. Hangsúlyozták: minden beteget és kórházi dolgozót egyenként kikérdeztek, ennek során azt állapították meg, hogy 11 ember fogyaszthatott a szennyezett vízből. Az érintettektől vért vettek toxikológiai vizsgálathoz, az eddigi eredmények negatívak. Az intézmény palackozott vízzel gondoskodott a betegek ivóvízellátásáról és mosakodási lehetőségéről.

A kórház közleménye szerint az esetről értesítették a Vas Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságot, amelynek munkatársai csütörtök délelőtt mintát vettek az újratöltött vízhálózati rendszerből, de abban már nem volt kimutatható a szennyeződés. Az akkreditált laboratóriumi vizsgálat eredménye vasárnapra várható. A katasztrófavédelem feljelentése alapján a Vas Vármegyei Rendőr-főkapitányság nyomozást indított az eset körülményeinek tisztázására. A kórház a normál betegellátás és a teljes körű vízszolgáltatás helyreállításáról a betegeket és a látogatókat haladéktalanul tájékoztatni fogja – írták a közleményben.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák