Zöld Energia
Zöld energia a gyakorlatban: a MET Csoport aktívan alakítja a hálózat jövőjét
Az energiatárolás központi kérdés lesz a következő években: aktív betápláló a MET Csoport 80 MWh kapacitású energiatárolója Százhalombattán.
Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)
A MET Dunai Energiatároló Kft., a svájci központú MET Csoport tagja összesen 40 MW névleges teljesítményű, 80 MWh tárolókapacitású energiatároló rendszert épített Százhalombattán, amelyből 60 MWh – az EU-forrásból társfinanszírozott Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Terv „Hálózati energiatárolók telepítése energiapiaci szereplőknél” program keretében – támogatásban részesül – tudatta az alternativenergia.hu. Az RRF-6.5.1-23-2024-00037 azonosítójú tároló rendszerére sikeresen megszerezte az egyensúly tartásában kulcsfontosságú úgynevezett automatikus másodlagos szabályozás (aFRR) nyújtására jogosító akkreditációt is. A 2,690 milliárd forint vissza nem térítendő támogatással létrejövő 20 MW szabályozási teljesítmény tárolóegységek minden nap aktív résztvevői a hálózatirányításnak. A berendezés a MET Csoport aggregátorplatformján belül integráltan működik, így hozzájárul a teljes portfólió kiegyensúlyozásához és optimalizálásához.
A MET Dunai Energiatároló Kft., a svájci központú MET Csoport tagja 40 MW névleges teljesítményű és 80 MWh kapacitású, kétórás ciklusidejű egységei – egyben az ország jelenleg legnagyobb energiatároló rendszere – idén júniusban kerültek átadásra a Dunamenti Erőmű telephelyén. Azóta sikeresen megszerezték az automatikus frekvencia helyreállítási (korábbi nevén másodlagos) szabályozás (aFRR) nyújtására jogosító akkreditációt is. Az RRF-6.5.1-23-2024-00037 azonosítójú energiatároló így rendszerszintű szolgáltatásokat is képes biztosítania a Rendszerirányító (MAVIR ZRt.) számára, növelve az ellátásbiztonságot és a szolgáltatók közötti árversenyt. A berendezés első hónapjainak tapasztalatai kedvezőek: a magas kihasználtság mellett stabilan üzemel. A MET Csoport aggregátorplatformjának részeként integráltan működik, így folyamatosan kiegyenlíti és tehermentesíti a portfólió többi elemét, ami – javítva a portfólió hatásfokát – csökkenti a portfolió egészének karbonintenzitását. A MET aggregátori platformjában a mostani egységekkel immár közel 50 MW / 100 MWh energiatárolói kapacitás hasznosul innovatív módon a nap minden pillanatában.
A MET Csoport a Dunamenti Erőmű üzemi területén összesen 40 MW teljesítményű, 80 MWh kapacitású energiatároló egységeket épített, a munkálatok egy évet vettek igénybe a tervektől az üzembe helyezésig. A teljes kapacitásból 60 MWh az „RRF-6.5.1-23-2024-00037” azonosítójú, „Hálózati energiatárolók telepítése energiapiaci szereplőknél” című pályázat keretében, 2,690 milliárd forint összegű, vissza nem térítendő európai uniós támogatással valósult meg. A beruházás az EU- tagállamok számára létrehozott Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (Recovery and Resilience Facility, RRF) keretében valósult meg, amely lehetővé tette a hazai pályázat kiírását és a három projekt elindítását. A beruházást végrehajtó MET Dunai Energiatároló Kft. három pályázata közül kettő összesen 4,039 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást nyert. Az energiatároló egységeket a Huawei Technologies szállította, a kivitelezés fővállalkozója a Forest-Vill Kft. volt.
A MET Csoport a Dunamenti Erőmű telephelyén már korábban is több innovatív, rendszerstabilitást szolgáló beruházást hajtott végre. 2022-ben itt adták át az ország első kétórás ciklusidejű energiatároló egységét (4 MW / 8 MWh), 2023-ban pedig egy 30 MW-os villamos kazánt és egy 1500 m³-es hőtároló tartályt. „A karbonsemleges energiatárolás ma már nem a jövő, hanem a jelen. A MET Csoport célja, hogy kulcsszereplő legyen a villamosenergia-rendszerek fenntartható átalakításában, nemcsak Magyarországon, hanem nemzetközi szinten is” – nyilatkozta Horváth Péter ügyvezető. A cég a jövőben is folytatja a százhalombattai telephely aktív hasznosítását, és további beruházásokat készít elő. A MET Csoport mára aktív zöldenergia-termelőként működik Magyarországon kívül Spanyolországban, Bulgáriában, Olaszországban, Németországban, Svájcban és Lengyelországban is, ahol nap- és szélerőműveket fejleszt, épít és üzemeltet.
Zöld Energia
Több ezer család fellélegezhet: új határidőt kapott a napelemes támogatás
A csődbe ment kivitelezők miatt elakadt projektek megsegítésére szeptember végéig meghosszabbították a lakossági napelemes támogatási program lezárási határidejét.
Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet az Ön rendszere! Ingyenes kalkulálás itt (x)
Jelentős könnyítést jelenthet több ezer magyar háztartás számára a kormány döntése, amely szerint 2026. szeptember 30-ig meghosszabbítják a lakossági napelemes rendszerek és fűtéskorszerűsítések támogatását biztosító RRF 6.2.1 pályázat végső teljesítési határidejét – írja az alternativenergia.hu. A lépés közvetlen válasz lehet arra a problémára, amelyre az elmúlt napokban szakmai szervezetek és érintett pályázók is felhívták a figyelmet: számos projekt került veszélybe a csődbe ment kivitelezők, az elhúzódó adminisztráció és a közelgő június 15-i határidő miatt. A 2021-ben elindított, 100 százalékos támogatási intenzitású program célja az volt, hogy a magyar családok napelemes rendszerek telepítésével és fűtési rendszereik elektrifikálásával csökkenthessék energiafogyasztásukat és rezsiköltségeiket. Az Európai Unió Helyreállítási Alapjából finanszírozott konstrukció iránt jelentős érdeklődés mutatkozott: összesen mintegy 33 700 pályázat érkezett be, amelyek közül körülbelül 23 ezer projekt már sikeresen lezárult. A fennmaradó közel tízezer beruházás esetében azonban sok helyen komoly akadályok jelentkeztek. A legnagyobb problémát azok az ügyek okozták, ahol az eredetileg szerződött kivitelező időközben csődbe ment, fizetésképtelenné vált vagy egyszerűen eltűnt a piacról. Az érintett családok ugyan új kivitelezővel szerették volna befejezni a beruházásokat, azonban a jelenlegi szabályozás szerint ehhez hatósági jóváhagyás szükséges.
A helyzetet tovább bonyolította, hogy sok esetben az első kivitelező már felvette a támogatás egy részét előlegként. A rendszer szabályai alapján a kivitelezőváltás csak akkor volt lehetséges, ha ezt az előleget visszafizették. Mivel a csődbe ment vállalkozások erre jellemzően nem képesek, számos család patthelyzetbe került, és fennállt annak veszélye, hogy elveszíti a támogatást, sőt olyan összegek visszafizetésére kötelezik, amelyekhez valójában soha nem jutott hozzá. A problémára a Magyar Napelem és Napkollektor Szövetség (MNNSZ) is felhívta a figyelmet. A szakmai szervezet szerint több száz, de akár ezer feletti háztartás is érintett lehetett, ezért sürgős kormányzati beavatkozást és határidő-hosszabbítást kértek.
A most bejelentett döntés alapján a kormány szeptember 30-ig kitolja a program végső teljesítési határidejét, így az érintettek több mint három és fél hónapnyi plusz időt kapnak a beruházások lezárására. A bejelentést ismertető Lőrincz Viktória országgyűlési képviselő szerint a cél az, hogy azok a családok se essenek el a támogatástól, amelyek önhibájukon kívül nem tudták időben befejezni projektjeiket.
A kabinet emellett azt is jelezte, hogy a korábban kifizetett előlegek visszakövetelését nem a támogatás kedvezményezettjein kívánja érvényesíteni. Az állam a kötelezettségeiket nem teljesítő vállalkozásokkal szemben kíván fellépni, ami jelentős megkönnyebbülést jelenthet az érintett pályázók számára.
A döntés nemcsak az elakadt beruházások megmentését szolgálhatja, hanem a lakossági napelemes piacba vetett bizalom helyreállításához is hozzájárulhat. Az elmúlt években a szabályozási változások, a visszatáplálási korlátozások és a kivitelezői piac nehézségei jelentősen visszafogták a szektor növekedését. A mostani határidő-hosszabbítás ugyan nem oldja meg az összes problémát, de esélyt ad arra, hogy több ezer család sikeresen befejezhesse beruházását, és ne veszítse el az elnyert támogatást.
-
Zöldinfó7 nap telt el a létrehozás ótaBeton alá kerülnek a legjobb termőtalajok
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás ótaPapírszámla helyett digitális ügyintézés: ezt kéri az MVM az ügyfelektől
-
Zöld Közlekedés3 nap telt el a létrehozás ótaGyorsított eljárással jöhetnek az elektromos rollerekre vonatkozó új szabályok
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás ótaÉvek után végre történhet valami a Velencei-tóért
-
Zöld Energia3 nap telt el a létrehozás ótaNégy korszerű akkumulátoros tároló áll szolgálatba a paksi napelemparkban
