Zöldinfó
Elon Musk új vállalkozást kezdhet, beszáll a mesterséges intelligenciába
Elon Musk állítólag már több szakembert is elcsábított, és befektetőket is keres új cégéhez.
A pletykák szerint egy új, mesterséges intelligenciával (MI) foglalkozó startupot indít Elon Musk – számol be az okodrive.hu. A cél az lehet, hogy versenyre keljen az OpenAI-val, miután elhagyta a kutatólaboratóriumot, amelynek egyébként társalapítója volt. Állítólag az OpenAI-nál összeférhetetlenség alakult ki a Tesla saját mesterséges intelligenciával kapcsolatos törekvései miatt. Musk legutóbbi megjegyzései alapján most úgy tűnik, hogy egy, a Tesla potenciális versenytársaként működő startupba fektet be.
Az OpenAI a nagy nyelvi modelleken alapuló ChatGPT chatbotja révén vált világhírűvé, az MI fókuszú laboratórium egyik alapítója Musk volt, és eredetileg nonprofit szervezetként működött. Musk 2018-ban lépett ki az OpenAI igazgatótanácsából, és a Tesla saját MI-törekvéseivel való lehetséges konfliktusra hivatkozva megszakította a kapcsolatot. A fő problémát az jelenthette, hogy a Tesla és az OpenAI egyaránt próbálta magához csábítani a terület tehetségeit, bár Musk utóbb elárulta, hogy az OpenAI biztonsággal kapcsolatos irányvonalával és a nonprofit megközelítés elhagyásával sem értett egyet.
A Teslánál azóta rengeteget erősödtek az MI-termékek létrehozására irányuló törekvések, elsősorban az autókba szánt önvezető program miatt, de a Tesla Bot humanoid roboton keresztül is. Musk szerint jelenleg a Teslának van a legerősebb MI-csapata a világon, és azt mondta, hogy a vállalat szerepet fog játszani az emberi intelligenciát mutató, úgynevezett mesterséges általános intelligencia kifejlesztésében.
A Financial Times értesülése szerint Musk már el is csábított mérnököket és kutatókat más szervezetektől, és több ezer Nvidia grafikai processzort vásárolt fel a cég elindításához. A hírek alapján befektetőket is keres, és tárgyal a már ismert, a Tesla és a SpaceX mögött álló támogatóival. Az új, mesterséges intelligenciával foglalkozó vállalat felépítése nem világos, de úgy tűnik, hogy egy önálló cégről van szó, amely nem kapcsolódik közvetlenül Musk más vállalkozásaihoz.
A Tesla, a SpaceX és a Twitter vezérigazgatója nemrég a közösségi médiaplatformot is az X holdingcége alá helyezte, amely egyes feltételezések szerint hamarosan más vállalkozásokra is kiterjedhet.
Zöldinfó
Egyre több társasház élne a digitális fűtési költségmegosztás lehetőségével
A fejlesztések célja az igazságosabb elszámolás és a tudatosabb energiafelhasználás ösztönzése.
Még nem késő pályázni a 2,5 millió forintos állami energiatároló támogatásra! Kattintson ide! (x)
A keretösszeg megemelésével 9,1 milliárd forint vissza nem térítendő támogatás jut a távolról leolvasható fűtési költségmegosztók felszerelésére, a pályázat első körében az 5 milliárd forintos eredeti forrásmennyiséget teljes egészében lekötötték 612 távhővel ellátott társasház vagy lakásszövetkezet fejlesztésére – írta meg az alternativenergia.hu az Energiaügyi Minisztérium közleményét. A tárca közleményében hangsúlyozta: a keretemeléssel még több helyszínen valósulhatnak meg önerő nélkül az energiatakarékos fűtéshez szükséges beruházások. A radiátorra szerelt, távolról leolvasható költségmegosztók az épület teljes fűtési költségét a hőleadás alapján arányosan osztják szét a lakók között. Az új megoldás a korábbi, alapterület- vagy légköbméter-alapú felosztáshoz képest igazságosabb elszámolást tesz lehetővé. A támogatott fejlesztések tudatosabb energiafelhasználáshoz segíthetik a távfűtött otthonban élőket, akik a pontosabb adatok ismeretében csökkenthetik rezsiterheiket – ismertette az EM.
A kiírást tavaly novemberben az induló keretösszeget meghaladó igények miatt felfüggesztették. Addig több mint 900 társasház jelentkezett együttesen 7,6 milliárd forint támogatást kérve. A program 2026. február 26-án, 10 órakor nyílik újra, a lehetőség a megemelt keret kimerüléséig érhető el. A korábban jelentkezőknek csak akkor kell előző pályázatukat visszavonva, módosítva ismét benyújtaniuk, ha a beruházás paraméterei időközben megváltoztak. A bevont többletforrás alkalmat teremt újonnan csatlakozók bekapcsolódására is – jelezte a tárca.
A közlemény szerint Solymár Károly Balázs infokommunikációért felelős államtitkár elmondta: a lakóközösségek világos jelét adták, hogy szívesen élnek a korszerű technológiák biztosította lehetőségekkel. A megemelt keretösszeg jóvoltából még több társasházat segíthetünk hozzá kiadásaik méltányosabb megosztásához, csökkentéséhez – közölte. A kormány a januári rezsistop részeként 30 százalékos árkedvezménnyel mentesíti a távfűtött otthonokban élőket a nagy hidegben megemelkedett felhasználás többletköltségei alól. A távhőszektor zöldítését, hatékonyságának javítását pedig a Jedlik Ányos Energetikai Program közel 100 milliárd forintos ágazati felhívásaival ösztönözzük – fejtette ki az államtitkár.
-
Zöld Energia18 óra telt el a létrehozás ótaÁprilistól változik a matek: drágább lehet a lakossági energiatárolás
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás ótaÁramszünet, dráguló áram, elektromos autó? Állami támogatással energiatároló!
-
Zöldinfó2 nap telt el a létrehozás ótaEgyre több társasház élne a digitális fűtési költségmegosztás lehetőségével
-
Zöldinfó4 nap telt el a létrehozás ótaMagyar fejlesztésű, Európában is egyedülálló klímaélmény-program indul Budapesten
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta30%-os kedvezmény a lakossági gáz- és áramfogyasztásra
