Zöld Energia
Olcsó fejlesztéssel válhatnak hatékonyabbá a napelemek
A szakértők szerint a napelemek alá teríthető membrán jelentősen javíthatja a hatékonyságot.
Napelem, akár 3 millió Ft vissza nem térítendő támogatással a Vidéki Otthonfelújítási Program keretében. Kalkuláljon itt. (x)
A brazil Azul Pack műanyaggyártó vállalat fényvisszaverő membránt fejlesztett ki kétoldalú napelemekből álló erőművek számára – számol be a PV Magazine. A megközelítés célja modulok alatt lévő réteg albedójának, tehát fényvisszaverő képességének növelése, illetve az energiatermelés optimalizálása különböző méretű létesítmények esetében. Az albedó fokozásával nő a napelemek által hasznosítható sugárzás mennyisége. Az új termék két változatban kapható, az egyik a Techreflex Geo, a másik a Techreflex Film nevet viseli. Az előbbi 5,9 és 20 méter közötti szélességgel és 1,00 µm vastagsággal érhető el, míg a Techreflex Film 4 és 20 méter közötti szélességekben és 250 µm vastagsággal kapható. A membrán testre szabható, hogy megfeleljen az adott projekt igényeinek. A fényvisszaverő membránok hatékonyságát már működő fotovoltaikus erőművekben is tesztelték. Leonardo Oliveira, a termékeket a brazil piacon forgalmazó Albedo Power Flex cég társalapítója szerint Minas Gerais államban, Januária településen egy fix szerkezetű erőműben a technológiával jelentős energianyereséget értek el, amelynek aránya elérte a 7%-ot. Ha beépített akkumulátor is tartozott volna a rendszerhez, a hatékonyság a számítások alapján akár 10,5%-ra, míg napirányzóval ellátott létesítményekben akár 15%-ra is nőhetett volna.
A fényvisszaverő membránok további előnyei közé tartozik a megemelkedett energiahatékonyság, a kiegészítő ugyanis még felhős időben is növeli a kétoldalú modulok fénybefogását. A membránok védenek a talaj eróziója ellen, megakadályozzák a gyomok növekedését, csökkentik a kaszálás és növényzetszabályozás költségeit, valamint a karbantartási költségeket. A termék élettartama akár 20 év is lehet, a gyártó 10 év garanciát kínál. A napelemek alá teríthető műanyagponyva alapanyagai nem reagálnak a talajjal, ami fokozza ellenállóságukat.
Az Albedo Power Flex és az Azul Pack a Santa Catarina-i Szövetségi Egyetemmel partnerségben folytatja a termék vizsgálatát. A tudományos együttműködés segít optimalizálni a membrán teljesítményét és tartósságát, és megerősíti annak alkalmazását a brazil napenergia-piacon.
Kép: Albedo Power Flex
Zöld Energia
Aeroszolok a levegőben: új előrejelzés segítheti a napelemes rendszerek hatékony működését
A levegőben lévő aeroszolok által elnyelt és szórt fény mennyiségéről is közöl előrejelzéseket a HungaroMet.
Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet az Ön rendszere! Ingyenes kalkulálás itt (x)
A levegőben lévő aeroszolok által elnyelt és szórt fény mennyiségéről is közöl előrejelzéseket a HungaroMet Zrt. a légszennyezettséggel foglalkozó oldalán, a https://legszennyezettseg.met.hu-n – írja az alternativenergia.hu. Az oldalon a fejlesztésről beszámolva azt írták, az aeroszol optikai mélység (AOD) azt mutatja meg, hogy a levegőben lebegő apró szilárd és folyékony részecskék (aeroszolok) mennyi napfényt szórnak szét vagy nyelnek el. Ez az elsődleges mérőszáma annak, hogy az aeroszolok hogyan csökkentik a direkt napsugárzás intenzitását és növelik a szórt sugárzást, különösen derült égbolt esetén. A magas AOD összefügg a rossz levegőminőséggel és a csökkent látótávolsággal. Hozzátették: az AOD a napenergia-termelésben is kulcsfontosságú lehet. A koncentrált napenergia-rendszerek (CSP) teljes mértékben a közvetlen normál besugárzásra támaszkodnak, vagyis a Napból érkező közvetlen, koncentrálható sugárzásra, így a magas AOD-érték jelentősen csökkenti ezen rendszerek hatásfokát és energiatermelését.
A fotovoltaikus (PV) panelek – a hagyományos tetőre szerelt vagy nagyerőművi napelemek – a globális vízszintes besugárzást hasznosítják, amely magában foglalja mind a közvetlen, mind a szórt sugárzást. A magas AOD ebben az esetben is csökkenti az energiatermelést, de ezek a rendszerek kevésbé érzékenyek erre a hatásra, mivel a légkörben szétszóródott, diffúz sugárzás jelentős részét továbbra is képesek hasznosítani. Azonban mindkét rendszer működésében problémát jelenthet a levegőből kiülepedő aeroszolrészecskék napelemekre és napkollektorokra történő lerakódása, mert ez a lerakódott réteg csökkenti a berendezésekre jutó napsugárzás mennyiségét, így teljesítménycsökkenést eredményez – ismertették.
Közölték, a Copernicus Légkörmegfigyelő Szolgálat (CAMS) naponta készít és tesz közzé öt napra szóló AOD-előrejelzéseket. A teljes aeroszol optikai mélység mellett különböző komponensekre – így például tengeri sóra, porra, biomassza-égetésre, koromra és szulfátra – vonatkozóan is készítenek előrejelzést, ez segít azonosítani, hogy milyen forrásból származó aeroszol-részecskék felelnek leginkább a légkör napfényáteresztő képességének romlásáért. A https://legszennyezettseg.met.hu/modellezes/aod oldalon a Kárpát-medence tágabb területére fókuszáló területen jelenítik meg a CAMS AOD-előrejelzéseit, az ötnapos előrejelzést háromórás léptetéssel lehet megtekinteni.
Felhívták a figyelmet arra: a levegőminőség várható alakulásának nyomon követése mellett a térképes megjelenítéssel szeretnének a napenergiában érdekelteknek is hasznos információt nyújtani. Az előrejelzések segíthetnek felkészülni a termelésben esetlegesen tapasztalható visszaesésekre és a tisztítások ütemezésére – írták.
-
Zöldinfó4 nap telt el a létrehozás ótaMegszelídített vadállatnak minősítették a nílusi krokodilokat Izraelben
-
Zöld Közlekedés7 nap telt el a létrehozás óta2027-től minden autósnak digitális matrica kell Belgiumban
-
Zöldinfó4 nap telt el a létrehozás ótaÜzemanyag-tartalékok: a Mol cáfolja, hogy ellátási kockázat fenyegetne
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás ótaA tengervíz már visszaáramlik a Pó medrébe, veszélyben a mezőgazdaság
-
Zöldinfó7 nap telt el a létrehozás ótaTengerbe került az üzemanyag Szlovéniában, lezárták a népszerű üdülőhely strandját
