Zöld Közlekedés
Ismét igényelhető támogatás elektromos teherszállító kerékpárok beszerzésére
Ismét igényelhető támogatás elektromos teherszállító kerékpárok beszerzésére – közölte a Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM) az MTI-vel.
A közlemény szerint a 2050-re kitűzött klímasemlegességi célok elérésében fontos szerepet játszik a teljes szén-dioxid-kibocsátás ötödéért felelős közlekedési szektor zöldítése, ezért a kormány a Klíma- és természetvédelmi akciótervben foglaltaknak megfelelően kiemelt célként támogatja az elektromos járművek terjedését. 2022. augusztus 1-jén már az ötödik szakasza nyílik meg az elektromos teherszállító kerékpárok beszerzését támogató pályázatnak. Az idén februárban indult programnak köszönhetően hazánkban négy-ötszörösére növekedhet az elektromos rásegítésű teherszállító kerékpárok száma – idézi a közlemény Steiner Attilát, a Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM) energetikáért felelős államtitkárát.
A 400 millió forint keretösszegű pályázatban a magyarországi egyéni vállalkozók egy darab, a gazdasági társaságok, civil szervezetek, egyesületek, valamint egyházi szervezetek és önkormányzatok maximum öt darab e-cargo kerékpárt vásárolhatnak a regisztrált kereskedőktől. Az utófinanszírozott támogatás mértéke a teljes vételár fele, de legfeljebb 500 ezer forint. Az elektromos segédmotorral felszerelt, pedálhajtású, kifejezetten teherszállításra kialakított felülettel rendelkező kerékpárok legnagyobb folyamatos névleges teljesítménye legfeljebb 250 watt lehet – írták. Fontos, hogy olyan új biciklikre kapható támogatás, amelyeknél a motor kikapcsol, ha a kerékpáros nem folytatja tovább a pedálok hajtását, vagy ha eléri a 25 kilométer/órás sebességet. A hasznos teherbírásnak el kell érnie az 50 kilogrammot, valamint feltétel a nyomatékszenzoros vezérlés is. Emellett kerékpáronként egy pót akkumulátor beszerzése is támogatott – tették hozzá. Az érdeklődők a pályázat ötödik szakaszában augusztus 5-ig a
Zöld Közlekedés
Elektromos buszokra váltanak a magyar iskolák
Ikarus elektromos autóbuszokat szerez be a Klebelsberg Központ.
Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet az Ön rendszere! Ingyenes kalkulálás itt (x)
Az Autóipari Próbapálya Zala Kft., a Klebelsberg Központ és az Electrobus Europe Zrt. közötti együttműködés értelmében korszerű, zéró károsanyag-kibocsátással és alacsony zajterheléssel üzemelő elektromos IKARUS 120e típusú szólóbuszokat szerez be a KLIK a tankerületi fenntartású iskolákban tanuló gyermekek utaztatása érdekében. Az együttműködési megállapodás székesfehérvári aláírásán Palkovics László, az Autóipari Próbapálya Zala Kft. ügyvezetője hangsúlyozta, hogy az E-iskolabusz pilot projekt keretében beszerzendő négy autóbusz külsőleg ugyanolyan, mint egy hagyományos, ám a biztonságuk emelt szintű, hiszen egészen más elvárásoknak kell megfelelniük – írja az alternativenergia.hu. Megjegyezte, hogy a járművek javítják a tankerületi központok fenntartásában működő iskolák közötti mobilitást, biztonságosan szállítják majd a diákokat, amely a szülők számára is megnyugtató. Az ügyvezető arról is beszélt, hogy a Zala Zone a HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt.-től vette át az iskolabuszprojektet, így a járműveket a forgalomba helyezést megelőzően a zalai pályán le is tesztelik.
Hajnal Gabriella a Klebelsberg Központ elnöke emlékeztetett arra, hogy több mint két éve indult el a projekt és most jutott el odáig, hogy az együttműködési megállapodást aláírják. Elmondta, hogy a négy járműből egy kerül Székesfehérvárra, egy Debrecenbe, a további kettő buszról nem nyilatkozott. Ismertette, hogy a 36 személyes, teljesen elektromos buszok alacsonypadlósak, így elsősorban olyan helyekre kerülnek, ahol szakszolgálat is van, így sajátos nevelési igényű, akár kerekesszékes diákokat is tudnak velük szállítani. Megemlítette, hogy e projekt mellett beszereznek 53 darab kilencszemélyes kisbuszt is, azok szállítás alatt vannak, ezáltal a tankerületek több mint fele kap majd elektromos kisbuszt, illetve az RRF-projekt keretében közel 180 elektromos járművet vásárolnak utazó gyógypedagógusok számára, valamint gyerekek szállítására.
Sipos Zoltán, az Electrobus Europe Zrt. cégvezetője kiemelte, hogy bár az Ikarusnak évtizedes múltja van, az elektromos iskolabuszok mérföldkőnek számítanak. Reményét fejezte ki, hogy külföldre is tudnak majd szállítani belőlük, hiszen a cég újraindulása óta piacra léptek Németországban, Lengyelországban, Romániában és Görögországban is. Azt is elmondta, hogy a városi közlekedés minden szegmensére kínálnak elektromos buszokat, mivel a 8,5 méteres midibuszok ás a 12 méteres buszok után tavaly lett teljes a portfóliójuk a 18 méteres csuklós buszokkal. Török Szabolcs, a Székesfehérvári Tankerületi Központ igazgatója szerint hatalmas segítség lesz az elektromos busz számukra, mivel nagy a területi széttagoltságuk a vidéki helyszínek miatt, ahonnan úszásoktatásra, valamint gyógypedagógiai ellátás keretében el kell juttatniuk a gyerekeket Székesfehérvárra.
Cser-Palkovics András (Fidesz) polgármester úgy vélte, a diákokat és iskolákat, valamint a magyar ipart is szolgálja a megállapodás. Örömtelinek nevezte, hogy éppen az Ikarus szállítja azt az innovációt, amely a székesfehérvári diákok mindennapjait teszi könnyebbé.
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás ótaArany minősítést kapott a Börzsöny egyik legzöldebb szállodája
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás ótaMagyarország az ETS2 halasztását sürgeti: túl nagy teher lenne a lakosságnak
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás ótaIdeiglenes engedélyt kapott a szerb olajimport
-
Zöldinfó7 nap telt el a létrehozás ótaPasszold vissza, Tesó! – újraindult a használt mobilok gyűjtése
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás ótaÁllami pénz a korszerűsítésre: akár önerő nélkül is belevághat
