Kapcsolatfelvétel

Zöld Közlekedés

Mobil hidrogén-töltőállomását adtak át Magyarországon

Létrehozva:

|

Átadták Magyarország első mobil hidrogén-töltőállomását  Budapesten, a Linde Gáz Magyarország Zrt. telephelyén.

Palkovics László, innovációs és technológiai miniszter az ünnepélyes átadáson kiemelte: a magyar hidrogénstratégiai jövőkép megvalósításában fontos állomást jelent az első töltőállomás átadása és tesztüzeme. “Ma egy lépéssel közelebb került az ország ahhoz a célkitűzéshez, hogy 2050-ig klímasemlegessé váljon” – húzta alá. A miniszter köszönetet mondott a Linde vezetésének azért, hogy az elmúlt egy évben biztosították az oxigént a magyar egészségügyi rendszer számára a koronavírusos betegek ellátásához. Lepsényi István, a Nemzeti Hidrogéntechnológiai Platform elnöke megkerülhetetlennek nevezte a hidrogéntechnológiát. A hidrogén a karbonsemlegesség egyik alapvető eleme, és az európai közérdekeket képviselő projektekben kiemelkedő szerepet fog játszani – hangsúlyozta.

Palkovics László kitért arra, hogy a hidrogén használata egybevág a kormány politikájával, miszerint a magyar jövő nemzeti, high-tech és zöld. A hidrogén jelentősége egy sor területen kiemelt, ipari hajtó-tüzelőanyagként vagy a közlekedésben, a mobilitásban betöltött szerepe miatt. Emissziómentesre módosították a másfél évvel ezelőtti buszstratégia azon megfogalmazását is, miszerint 2022-től a 25 ezernél több lakosú városokban csak elektromos buszokat lehet alkalmazni. Kitért arra: idén év végétől magyar gyártású hidrogén üzemanyagcellás autóbusz fog készülni. A tárcavezető szerint a kormány a Linde csoportban partnert lát, a cég több évtizedes hazai múlttal rendelkezik, “a magyar kormány és a Linde technológiai együttműködése sikerre van ítélve” – fogalmazott. Közlése szerint a hidrogénstratégiát a kormány jövő héten tárgyalja és várhatóan elfogadja. A stratégia egyik eleme a hidrogén töltőhálózat kiépítése, amely szavai szerint megkezdődik.

Advertisement

Lepsényi István szerint Magyarországnak elemi érdeke, hogy a meglévő kutatási kapacitásaira, a meglévő innovációs bázisra támaszkodva aktívan vegyen részt a hidrogén-technológia fejlesztésében, alkalmazásában. A platform – közlése szerint – több mint hetven taggal dolgozik azon, hogy a hidrogénben érdekelt cégek, kutatóintézetek kerekasztal körül megosszák az elképzeléseiket, feladataikat, elvárásaikat. Öt munkacsoportot hoztak létre, és megalkották az úgynevezett Fehér könyvet, amely a hazai hidrogén és hidrogéntechnológiai szektor stratégiai megalapozó tanulmánya, szakpolitikai elképzelések mellett vállalati stratégiákat dolgoz fel. Ezt az elnök átadta a miniszternek, azzal, hogy a kézikönyv tudásanyag a jogi és technológiai háttér megismertetéséhez, és iránymutatás a későbbi jogszabályalkotás számára.

Tankolás Magyarország első mobil hidrogén-töltőállomásán a Linde Gáz Magyarország Zrt. budapesti telephelyén az avatás napján.

Hegedüs Ákos a Linde Gáz Magyarország Zrt. vezérigazgatója kiemelte: a vállalatcsoport az egyik legnagyobb tapasztalattal rendelkezik a hidrogéngyártásban, felhasználásban, és tárolásban. Közös célnak nevezte a szén-dioxid-semleges zöld megoldások elindítását, támogatását. Az idén Európa egyik legnagyobb, 100 megawatt teljesítményű elektrolízis technológiával megvalósuló zöld hidrogén gyártóegységének telepítését és üzemeltetését jelentették be Németországban. Magyarországon 1992-óta vannak jelen, az elmúlt 25 évben közel 300 millió euró értékben hajtottak végre fejlesztéseket Vas, Tolna, és Borsod-Abaúj-Zemplén megyékben, jelenleg közel 50 millió forint értékben építenek új levegőszétválasztó üzemet Kazincbarcikán. Dunaújvárosban pedig az ország egyik legnagyobb és legmodernebb ipari gázpalackozóját építik. 2020-tól már Magyarországon is forgalmaznak úgynevezett zöld oxigént és zöld nitrogént, amelyek előállításához megújuló energiaforrásokat használnak, a megújuló erőforrásokra egyre nagyobb az igény – mondta.

 

Advertisement

 

Képek: MTI/Mohai Balázs

Advertisement

Zöld Közlekedés

Nemzetközi szinten is kiemelkedő tesztközpont a ZalaZONE

A ZalaZONE az ország egyik legizgalmasabb kutatási és innovációs infrastruktúráj.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet az Ön rendszere! Ingyenes kalkulálás itt (x)

A ZalaZONE nem csupán egy autóipari tesztpálya, hanem Magyarország egyik legizgalmasabb kutatási és innovációs infrastruktúrája – írja az alternativenergia.hu. Tanács Zoltán a zalaegerszegi tesztpályán tett látogatása után jelezte: a jövőben az önvezető autók, a drónok és a robotok a mindennapjaink részévé válnak. Magyarország gazdasága akkor lehet sikeres, ha minél több szálon tudunk ezekhez kapcsolódni. Ehhez szinte minden lehetőségünk adott, “vannak kiváló szakembereink, nagy hagyományokkal rendelkező high tech iparunk”, és van infrastruktúránk – fogalmazott.

Kifejtette: a ZalaZONE “Európa és a világ egyik legmodernebb járműipari tesztközpontjaként olyan technológiák fejlesztését és tesztelését teszi lehetővé, amelyek meghatározzák a közlekedés jövőjét: az önvezető járművektől az elektromobilitáson át egészen az intelligens közlekedési rendszerekig”. A ZalaZONE különlegessége, hogy valós közlekedési környezetet modellező infrastruktúrájával, 5G-alapú kommunikációs hálózatával és egyedülálló tesztképességeivel nemzetközi vállalatok, kutatóintézetek és egyetemek számára is vonzó fejlesztési helyszín. “A következő években arra fogunk törekedni, hogy a többek között itt megszülető innovációk minél előbb bekerülhessenek a gazdasági és társadalmi vérkeringésbe. Összeszerelő üzemek helyett nekünk magas hozzáadott értékű szolgáltatásokra, k+f-re és gyártásra van szükségünk” – olvasható a bejegyzésben.

Tanács Zoltán a videóban úgy fogalmaz: “az új kormányzat célja, hogy ezeket az innovációkat sikerre vigyük, és a magyar gazdaság valóban profitálhasson ezekből”.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák