

Zöld Energia
Napelemes zárlat: 6 500 család várhat 2027-ig
Miközben már 93 %-ban megszűntek a napelemes csatlakozási korlátozások, a hálózati biztonság garantálása érdekében 6 500 körzetben csak 2027-től lesz lehetséges a HMKE-k engedélyezése.
Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet az Ön rendszere! Ingyenes kalkulálás itt (x)
A háztartási méretű kiserőművek (HMKE), elsősorban a napelemek hálózati betáplálását 2022. november 1-jétől részlegesen korlátozták az elosztóhálózatok stabilitásának megőrzése érdekében. Az intézkedés során elsősorban azon körzetek kapacitásai korlátozódtak, ahol a szolgáltatók műszaki felkészültsége nem tette lehetővé a tömeges csatlakozások zavartalan kezelését. Bár 2024. január 1-jétől már számos területen feloldották a tilalmat, néhány ezer igénylőnek – köztük mintegy 6 500 tulajdonosnak – egy-két évig még várnia kell, írja az alternativenergia.hu.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) 2023-ban publikált adatai szerint a 2024-es évre 1 000–2 000, 2025-re szintén 1 000–2 000, 2026-ra pedig még további 1 000 körüli igénylő számára tervezték a csatlakozások engedélyezését. A fennmaradó, mintegy 6 500 felhasználó esetében a „2027-től kezdődően” kategóriában szerepel a tervezett feloldás időpontja. Azóta az elosztói engedélyesek adatszolgáltatása alapján márciusban további 2 540 körzetben tették lehetővé a HMKE-k betáplálását, így mára az áramkörök több mint 93 %-a érintetlen a zárolások tekintetében.
A Világgazdaság kérdésére a MEKH megerősítette, hogy a teljes körű korlátozás feloldására nincs konkrét határidő. A hálózati engedélyesek 2024-től folyamatosan vizsgálják az egyes körzetek műszaki állapotát, és csak ott tartják fenn a zárolást, ahol a feszültség- és teljesítmény-ingadozások komoly kockázatot jelentenek. A hivatal hangsúlyozta: a végső cél minden esetben a zárolt területek teljes megnyitása, de nem áldozható fel a fogyasztók ellátásbiztonsága és a hálózati berendezések védelme érdekében.
A zárolt áramkörök alatt a kiserőművek által használt kisfeszültségű elosztóhálózat érintett szakaszait értjük, amelyeken más betápláló technológiák – például szél- vagy biomassza-erőművek – általában nem csatlakoznak. A MEKH elmondta azt is, hogy jelenleg nem tartanak nyilván olyan, naperőműtől eltérő technológiájú HMKE-kérelemet, amely e körzetekre vonatkozna.
Miközben egyes tulajdonosok várakoznak, a napelemboom tovább dübörög: a Napenergia Plusz Program keretében eddig több mint 10 500 fejlesztés valósult meg, és mostanra meghaladta a 300 000-et a háztáji naperőművek száma Magyarországon. A támogatásra eddig közel 40 milliárd forintot utaltak ki; a program 21 000 család beruházási költségének kétharmadát vállalja át az állam, összesen mintegy 130 milliárd forint fejlesztési értékben.
A Napenergia Plusz keretében a nyertesek felénél több mint 60 MW teljesítményű napelemet és 97 MWh kapacitású energiatárolókat telepítettek, családonként átlagosan 4,1 millió forint vissza nem térítendő támogatás felhasználásával. Ezzel a program célja, hogy erősítse a háztartások önellátó képességét, csökkentse rezsiterheiket, és hozzájáruljon a hazai energiarendszer zöldítési törekvéseihez.
A kormány emellett két ipari energiatároló-programot indított, mintegy 100 milliárd forint támogatással. A folyamatban lévő beruházások révén jövőre elérhetjük az 500 MW tárolói kapacitást, amit a Jedlik Ányos Energetikai Program további pályázati kiírásaival egészítenek ki. A tárolók bővítése elengedhetetlen ahhoz, hogy a napenergia és más időjárásfüggő források termelését hatékonyan és biztonságosan integrálhassuk a hazai villamosenergia-hálózatba.

Zöld Energia
Évi 617 tonnával kevesebb károsanyag: napelemes fejlesztéssel zöldül az Alstom mátranováki gyára
Az Alstom egy 1,5 megawatt kapacitású napelemparkkal zöldíti mátranováki gyárának villamosenergia-felhasználását.

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)
A gyár éves villamosenergia-igényének 23 százalékát zöldárammal kiváltó beruházás során 6600 négyzetméternyi napelemet telepítenek majd a szakemberek – írja az alternativenergia.hu. A tájékoztatás szerint a napelemek 1600-1700 megawattóra zöldáramot biztosítanak majd évente gyár számára, amivel a telephely 617 tonna károsanyagkibocsátástól kíméli meg a környezetet évente. A cég emlékeztet, hogy a mátranováki gyárban négy évtizede kezdték meg a forgóvázkeretek gyártását metró- és vasúti szerelvényekhez. A Mátranovákon előállított termékek számos szerelvénytípusban megtalálhatóak Európa-szerte: a hagyományos és a nagysebességű vonatokban, elővárosi vonatokban, mozdonyokban és emeletes vasúti kocsikban.
Az Alstom a magyar vasúti közlekedés meghatározó szereplője, több mint 20 éve van jelen Magyarországon. Az ország egyik legnagyobb metrószerelvény-beszállítója, amely a budapesti metrószerelvények 50 százalékát gyártotta a 2-es valamint a 4-es metróvonalra, és az utóbbin közlekednek az első vezető nélküli metrók Közép- és Kelet-Európában. Emellett a MÁV 25 darab Traxx mozdonyt üzemeltet saját állományában, illetve számos további bérelt Alstom villamosmozdony fut Magyarországon. A vállalat ezen túlmenően modernizálta a MÁV-Start 59 elektromos motorvonatát is a legmodernebb ETCS L2 vonatbefolyásoló rendszerrel, amelynek köszönhetően ezek a szerelvények a korábbinál biztonságosabban és jóval hatékonyabban közlekedhetnek a magyar vasúti vonalakon – ismertette az Alstom.
-
Zöld Energia6 nap telt el a létrehozás óta
Minden lakóházat érint az EU napelem szabályozása
-
Zöld Energia5 nap telt el a létrehozás óta
Megérkezett a hiányzó láncszem a fenntartható napelemes értékláncban
-
Otthon5 nap telt el a létrehozás óta
A könnyűszerkezetesek gyorsaságával épült a betontechnológiás mintaház
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Veszélyben a parajdi sóbánya és a helyiek megélhetése
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
A Balaton már nem ugyanaz a tó – melegszik, algásodik, és szúrós hínárok lepik el