Zöld Energia
Német alkancellár: legfeljebb 19 Celsius-fokra szabad felfűteni a középületeket Németországban
Az energiatakarékosság jegyében a kórházak és a szociális intézmények kivételével minden középületet legfeljebb 19 Celsius-fokos hőmérsékletre szabad felfűteni Németországban az ősszel kezdődő fűtési szezonban – jelentette be Robert Habeck alkancellár, gazdasági miniszter.
A Zöldek politikusa egy szombati – a Süddeutsche Zeitung című lapban megjelenő – interjúban az előzetesen ismertetett részletek szerint elmondta, hogy tovább szigorítják az ország energiaellátásának biztonságát szolgáló szabályokat. Így az eddig ismertetett – a többi között a magántulajdonban álló medencék fűtésének tilalmáról szóló – előírások mellett bevezetik a 19 Celsius-fokos felső határról szóló középület-fűtési szabályt is. A készülő miniszteri rendelet azt is tartalmazza majd, hogy le kell állítani az épületek, illetve a műemlékek, szobrok, hidak díszvilágítását, és a reklámhordozó felületeket sem szabad kivilágítani. A “munka világában” is több megtakarítás szükséges, de erről még tárgyalnak a munkaügyi minisztériummal és a szociális partnerekkel – tette hozzá Robert Habeck.
Az alkancellár az utóbbi hónapokban számos nyilatkozatában kiemelte, hogy Oroszország Ukrajna elleni háborúja miatt kell visszafogni az energiafogyasztást, hiszen Moszkva a piaci folyamatok alakításával, főleg a földgázexport visszafogásával “gazdasági háborút” folytat az Ukrajnát támogató országok ellen, és azért, hogy viszályt szítson az Ukrajna mellett kiálló Európai Unió tagjai között. A gazdasági minisztérium júliusban ismertette a készülő szabályozás alapelveit, amelyek szerint a közszféra mellett a vállalatoknál – üzemekben, irodákban – és a háztartásokban is csökkenteni kell az energiafogyasztást és javítani kell az energia-hatékonyságot. Az ARD országos közszolgálati televízió pénteki összeállítása szerint Németországban nagyjából 186 ezer középületet üzemeltetnek. Az energia-, és klímavédelmi politika területén a szövetségi kormány mellett működő független kutatóintézet, a Német Energiaügynökség (Deutsche Energie-Agentur) adatai szerint a zárt helyiségekben a hőmérséklet 1 Celsius-fokos csökkentésével a fűtésre szánt földgáz 6 százalékát lehet megtakarítani.
A városi önkormányzatok szövetsége (Deutscher Städtetag) egy sor javaslatot terjesztett elő az üggyel kapcsolatban. Ajánlásai között szerepel az uszodák vízhőmérsékletének csökkentése, a melegvíz-szolgáltatás korlátozása a középületekben, és az is, hogy az iskolai tornatermek fűtését legfeljebb 15 Celsius-fokra, az osztálytermekét pedig legfeljebb 20 Celsius-fokra állítsák az október elejétől április végéig tartó fűtési szezonban.
mti
Zöld Energia
Nagyobb teret kaphat a szélenergia Magyarországon
Indul a szélerőmű-kapacitásokat célzó országos felmérés.
Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet az Ön rendszere! Ingyenes kalkulálás itt (x)
Elérhető az új szélerőmű-kapacitások létesítésére, a meglévő kapacitások bővítésére irányuló piaci elképzeléseket felmérő online kérdőív, melynek kitöltésével az érintettek 2026. július 8-ig ismertethetik tervezett projektjeik részleteit a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatallal (MEKH) – írja az alternativenergia.hu. A MEKH által indított országos kiterjedésű, nyilvános piaci felmérés célja a tervezett szélerőművi projektek kulcsparamétereinek és jelenlegi előkészítettségi státuszának megismerése annak érdekében, hogy a jövőbeli kapacitáskiosztási eljárások előkészítése során együttesen és ütemezetten kerülhessenek figyelembevételre mind a beruházók elképzelései, mind pedig a villamosenergia-hálózat adottságai és fejlesztési időigénye. A Hivatal szándéka, hogy minél részletesebb képet kapjon a beruházói elképzelésekről, ezért a kérdőív kitér többek között a beruházások olyan – akár terv szintű – paramétereire is, mint az elhelyezkedés, a beépített teljesítmény, valamint felméri a szükséges engedélyek, szerződések, hatástanulmányok, pozícionálási tervek és szélerősségi mérések előkészítettségét.
A piaci szereplőknek több mint két hét áll rendelkezésükre arra, hogy tervezett projektjeik részleteit megosszák a Hivatallal: az online kérdőív kitöltésének és a MEKH részére történő beküldésének határideje 2026. július 8. A felmérés eredményeként beszerzett adatokat a Hivatal anonim módon dolgozza fel, az összesített eredményt pedig a kapacitáskiosztási eljárások előkészítésére hatáskörrel rendelkező szervezetek részére rendelkezésre bocsátja. Az elemzés nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a jövőben fenntartható módon, ütemezetten csatlakozhassanak a villamosenergia-hálózathoz új szélerőművi kapacitások, illetve megvalósulhasson a már meglévő termelő egységek beépített teljesítményének növelése. A MEKH felhívja az érdeklődők figyelmét az átviteli rendszerirányító MAVIR ZRt. által közzétett, jelen állapotban szélerőművi csatlakozásokra leginkább alkalmas pontokat és azok teljesítményét bemutató táblázatra is. A táblázat a https://www.mavir.hu/web/mavir/halozati-csatlakozas oldalról érhető el, a „Csatlakozási pont kiépítésére alkalmas alállomások” menüpont alatt.
-
Zöld Közlekedés5 nap telt el a létrehozás ótaOlcsóbb lenne villanyautóval járni, mégis a hibrideket választják a magyarok
-
Zöldinfó6 nap telt el a létrehozás ótaMiközben tisztul a Tisza, egyre nagyobb gondot jelent a vízhiány
-
Zöld Közlekedés1 hét telt el a létrehozás ótaRekordkülönbség alakult ki az elektromos és hibrid használt autók ára között
-
Zöldinfó7 nap telt el a létrehozás ótaMegvizsgálják, mennyit fogyasztanak valójában az airfryerek
-
Zöldinfó5 nap telt el a létrehozás ótaA Tisza-tó újra fellélegezhet: rekordot hozott az idei PET Kupa
