Kapcsolatfelvétel

Zöldinfó

Szeméthegyeket hagynak maguk után az áradó folyók a Nyugat-Balkánon

Szeméthegyeket hagynak maguk után az áradó folyók Szerbiában, Bosznia-Hercegovinában, Koszovóban és Montenegróban – közölte a szerbiai közszolgálati televízió (RTS) vasárnap.

Létrehozva:

|

A beszámoló szerint az áradások a térség jelentős részén gondokat okoztak, ám azon felül, hogy utakat, házakat földeket árasztottak el a vizek, felszínre hozták azt a több tonnányi szemetet is, amely rendszeresen a folyókba, vagy a folyók menti illegális hulladéklerakókba kerül a Nyugat-Balkán országaiban.  Az Albánia, Montenegró, Szerbia és Bosznia-Hercegovina területén áthaladó Lim folyó, a Drina jobb oldali mellékfolyója rendszeresen “úszó szemétteleppé” változik – hangzott el az RTS beszámolójában. A délnyugat-szerbiai Pribojnál található gátnál naponta akár 25 teherautónyi szemetet is kihalásznak.

Nemcsak a térség, de a világ tévécsatornái is felvételeket közöltek a napokban a Drina folyó kelet-boszniai szakaszáról, ahol a világörökség részét képező hídjáról ismert Visegrad is fekszik. Ám a híd – amelyről Ivo Andric irodalmi Nobel-díjat érő regénye, a Híd a Drinán is szól – most nem a szépsége miatt került be a híradásokba. A légi felvételek tanúsága szerint a festői folyószakaszon a napokban csak hulladékot látni, az ár műanyagpalackokat, autógumikat, hordókat, háztartási gépeket, köztük hűtőszekrényeket is a felszínre hozott. Szakértők szerint mintegy tízezer köbméter szemét halmozódott itt fel, amelynek eltakarítása akár fél évet is igénybe vehet. A dél-szerbiai Novi Pazarnál az áradás két embert sodort el, egyik holtestét már megtalálták, a másik férfi keresése még folyik.

Advertisement

Zöldinfó

Bécs új parkja a mozgást, a közösségi életet és a természetet ötvözi

Bécs új parkot épített, ahol a sporté a főszerep.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet az Ön rendszere! Ingyenes kalkulálás itt (x)

Mit kezdjen egy város egy korábban kihasználatlanul álló városi területtel? Bécs 11. kerületében, Simmeringben erre a kérdésre a lakókkal közösen kerestek választ – írja az alternativenergia.hu. A 2022-ben indult részvételi folyamat eredményeként született meg a Sonnenland park: Bécs új nyilvános parkja, ahol a mozgás, kikapcsolódás és a közösségi élet találkozik. A hagyományos parkok mellett ma egyre nagyobb hangsúlyt kapnak azok a közterek, amelyek egyszerre szolgálják a mozgást, a kikapcsolódást és a közösségi életet. A 2022-ben indult lakossági konzultáció során a simmeringi lakosok maguk fogalmazhatták meg, milyen funkciókat látnának szívesen a területen. Az elkészült park ennek megfelelően egy modern mozgáspark, inkluzív játszótér, közösségi kert és természetközeli pihenőzóna is egyszerre.

A fejlesztés egyik központi eleme egy minden korosztály számára használható mozgáspark. A látogatók kalisztenikai sporteszközöket, ügyességi és egyensúlyfejlesztő elemeket, valamint különböző játékos aktivitásokat találnak itt. A parkban található füves területek piknikezésre, olvasásra vagy akár szabadtéri jógára is lehetőséget biztosítanak. A projekt különlegessége, hogy a rekreációs funkciók mellett a biodiverzitás is kiemelt szerepet kapott. A természetközeli élménytér holtfa-kupacai, vadon növő bokrai és cserjéi értékes élőhelyeket teremtenek a helyi állatvilág számára, míg egy elkülönített vadonterület kifejezetten a növény- és állatfajok zavartalan fennmaradását szolgálja. A parkban található egy közösségi kert is, amelyet egy helyi egyesület gondoz.

A Sonnenland fejlesztése – a kerületi képviselők és más szakértők mellett – a Wiener Klimateam, vagyis a Bécsi Klímacsapat programjának keretében valósult meg. Az 2022-ben létrehozott kezdeményezés célja, hogy a városlakók közvetlenül részt vehessenek a klímavédelmi és városfejlesztési projektek kialakításában. Az elmúlt években több mint ötezer ötlet érkezett a programba, amelyekből már számos közösségi fejlesztés valósult meg Bécs különböző kerületeiben.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák