Zöld Közlekedés
1 liter benzinnel 2096 kilométert ment a magyar csapat
Harmadik lett a legtakarékosabb autók európai versenyén a hét végén Rotterdamban a Kecskeméti Főiskola csapata, amelynek benzinüzemű autója prototípus kategóriában 2096 kilométert volt képes megtenni egyetlen liter benzinnel. Emellett a hét különdíjból kettőt magyarok hoztak el a versenyről.
Az európai diákcsapatok 30. alkalommal megrendezett Shell Eco-marathon autós energiahatékonysági versenyét a francia Microjoule-La Joliverie csapat nyerte egy liter benzinnel akár 3312 kilométer megtételére is képes prototípusával. Elméletileg ez a konstrukció 12,5 liter üzemanyaggal körbe tudná autózni a Földet az Egyenlítő mentén. A második szintén egy francia csapat lett, a magyarokénál alig jobb, 2187 kilométeres teljesítménnyel.
A benzines kategóriában 2010 óta versenyző Kecskeméti Főiskola GAMF csapata emellett idei fejlesztéséért megkapta a nemzetközi szakmai zsűritől a Technikai innovációs különdíjat, amellyel minden évben a leginnovatívabb megoldásokat és egyedi fejlesztéseket jutalmazzák. A kecskemétiek először alkalmaztak például kerámia bevonatot a dugattyún, amely rossz hővezető tulajdonsága miatt jelent előnyt, a hengerfejet pedig titánból készítették – közölte hétfőn az MTI-vel az esemény kommunikációjával megbízott ügynökség.
A legnépesebb, benzines prototípus kategóriában az Óbudai Egyetem csapata a 23. helyen végzett 434 kilométer megtételére képes saját fejlesztésű konstrukciójával.
A szintén kecskeméti Kandó Kálmán szakközépiskola diákjainak prototípus kategóriájú villanyautója 433 kilométert tett meg egy kilowattórával, ez a 16. helyezéshez volt elegendő a kategórián belül. “Ez annyi, mintha Szegedtől Bécsig elmennénk 30 forintból” – idézte a közlemény a csapat vezető oktatóját. Az egyetlen középiskolás magyar csapat idei versenyre tervezett járművének ítélte a zsűri a Dizájn-díjat, amelyet a legjobb tervezéssel, egyedi formával és kiváló kivitelezéssel lehet kiérdemelni. A győri Széchenyi István Egyetem SZEnergy Team csapata városi koncepcióautójával az utolsó futamon elért 191 km/kWh eredménnyel a negyedik helyezést vívta ki magának saját kategóriájában.
A magyar csapatok közül az egyetlen hidrogénhajtású járművet készítő pécsi Pollack Eco Team több mint húsz kilométert javított tavalyi eredményén – idén 144 kilométert tettek meg egy kWh-nak megfelelő energiával -, és ezzel kategóriájukban a hetedik helyezést érték el. A futurisztikus prototípusoknak és városi utcai használatra alkalmas járműveknek (koncepcióautóknak) legfeljebb 39 perc alatt kellett megtenniük tíz kört a tesztpályán. Ezután kiértékelték az üzemanyag-fogyasztást és kiszámolták, milyen messze jutott volna a jármű egy teljes liter üzemanyag vagy annak megfelelő kilowattóra felhasználásával. A prototípus és a városi használatú járművek csoportján belül is hat-hat féle üzemanyagot alkalmazhattak a versenyzők az összesen 12 kategóriában.
A Shell Eco-marathon a világ egyik leginnovatívabb és legnagyobb kihívást jelentő diákversenye. Évente rendezik meg Európában, az Egyesült Államokban és Ázsiában. A rendezvény találkozási lehetőséget biztosít a jelenlegi és jövőbeli energetikai vezetőknek, illetve a téma iránt érdeklődő szélesebb nyilvánosság számára. A programsorozat teret kíván adni a növekvő globális energiaigényre válaszként adható fenntartható megoldásoknak. Az Eco-marathon versenyeken 16 és 25 év közötti diákok vesznek részt saját tervezésű és építésű járműveikkel. A verseny győztese az, aki az autó tervezésének és a felhasznált technológiának köszönhetően a legnagyobb távot teszi meg 1 liter üzemanyaggal vagy 1 kWh energiával. A megmérettetést évente rendezik meg Európában, az Egyesült Államokban és Ázsiában.
Zöld Közlekedés
Átrendeződés a használtautó-piacon: egyre több az alternatív hajtás
A hazai használtautó-piacon egyre inkább a középkategória válik meghatározóvá, a piac súlypontja a 2,5-10 millió forintos árkategóriák felé tolódik.
Még nem késő pályázni a 2,5 millió forintos állami energiatároló támogatásra! Kattintson ide! (x)
Az idén januárban a meghirdetett személygépkocsik 35,6 százaléka tartozott a 2,5 millió forint alatti kategóriába, az előző év azonos időszakához képest ez a kategória 12,3 százalékkal csökkent – írja az alternativenergia.hu. A kínálat 28,9 százaléka volt a 2,5-5 millió forint közötti sávban, 23,4 százaléka az 5-10 millió forintos sávban, míg 12,2 százaléka 10 millió forint feletti áron szerepelt. A 2,5-5 millió forintos sáv 7 százalékkal bővült, míg az 5-10 millió forintos kategória közel 16 százalékkal erősödött egy év alatt. A kínálati átlagár januárban 5,6 millió forint volt, ami az egy évvel korábbi adathoz viszonyítva 1,8 százalékos emelkedés. A meghirdetett személygépkocsik csaknem fele, mintegy 50 ezer benzinmeghajtású volt, míg a 42 ezer dízelautó 41 százalékot képviselt a kínálatban. Az alternatív hajtású járművek részesedése továbbra is alacsonyabb, az elektromosok a kínálat 5,4 százalékát, a hibridek pedig 4,8 százalékát teszik ki. A Használtautó.hu kínálatában az előző év azonos időszakához viszonyítva az elektromos meghajtású autók száma 23,3 százalékkal, a hibrideké 15,5 százalékkal nőtt, ugyanakkor a benzinmeghajtásúaké 1,9 százalékkal, a dízelmeghajtású autók száma pedig 5,1 százalékkal csökkent.
A meghirdetett benzines autók átlagosan 152 ezer kilométert, míg a dízelek mintegy 218 ezer kilométert futottak. A benzines autók átlagéletkora 13,3 év, a dízeleké 12,1 év volt. Éves összevetésben a dízelek futásteljesítménye 0,9 százalékkal, míg a benzineseké 2,6 százalékkal csökkent. A dízeles személygépjárművek átlagéletkora nem változott, a benzineseké 3,6 százalékkal csökkent. A kínálati átlagárak alapján januárban a hibridek voltak a legdrágábbak, 11,4 millió forintos átlagárral. Az elektromos modellek átlagára 10,9 millió forintra csökkent. A dízelüzemű személygépkocsik átlagosan 5,5 százalékkal voltak drágábbak a benzines modelleknél. Éves szinten a hibridek ára 6,7 százalékkal, az elektromosoké 11,2 százalékkal csökkent – ismertette a Használtautó.hu.
-
Zöld Közlekedés1 hét telt el a létrehozás óta29 vonalon járnak az új maximidi buszok a fővárosban
-
Zöldinfó4 nap telt el a létrehozás ótaElromlott a kenyérpirító? A bécsi Repair Café segít
-
Zöld Közlekedés1 hét telt el a létrehozás ótaÁtrendeződés a használtautó-piacon: egyre több az alternatív hajtás
-
Zöld Energia5 nap telt el a létrehozás óta15 év helyett 6-8 év? Gyorsabb napelemes megtérülést hozhat az új pályázat
-
Zöld Energia6 nap telt el a létrehozás ótaEnergiatárolók telepítésé pályázhatnak a hazai vállalkozások

A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés