

Zöld Energia
Elérte maximális teljesítményét a világ legnagyobb szélturbinája
A Vestas kísérleti szélturbinája hatalmas, és elképesztő mennyiségű energiát tud megtermelni.
Először érte el teljes, 15 megawattos teljesítményét a világ legnagyobb méretű és teljesítményű szélturbinája, a Vestas V236-15.0 MW prototípusa – számol be az Electrek. A szélturbinákra specializálódott dániai Vestas 15 megawattos, kifejezetten tengeri környezetre tervezett egysége 2022 decemberében termelt először áramot, de csak most kezdett el a névleges teljesítményével működni a gyártási felfutási időszakot követően. A legújabb fejleményekről a vállalat számolt be közösségi oldalán.
A V236-15,0 MW erőművet a dániai Jylland nyugati részén található Østerild tesztközpontban állították üzembe, a teljes típusengedélyezés és a sorozatgyártás megkezdése előtt – amely az idei év harmadik negyedévében várható – egy átfogó tesztelési és ellenőrzési programon esik át a rendszer. A Vestas V236-15,0 MW 2021 februárjában került a piacra, a berendezés rotorátmérője 236 méter, szél által meghajtott területe pedig 43 743 négyzetméter, ezzel a legnagyobb az egész szélenergetikai piacon.
A maga 280 méteres magasságával a berendezés a világ legmagasabb szélturbinája is egyben. A 115,5 méteres lapátok a Vestas Nakskovban működő gyárában készültek. Egyetlen Vestas V236-15,0 MW szélturbina évi 80 gigawattóra termelésére képes, vagyis egy egység elvileg elegendő energiát hozhat létre mintegy 20 ezer európai háztartás áramellátásához, miközben több mint 38 ezer tonna szén-dioxid-kibocsátás takarít meg. Ez nagyjából annyi emisszió, amelyet 25 ezer személygépkocsi hoz létre egy év alatt.
A Vestas technológiája igen meggyőző, nem véletlen, hogy az amerikai atlanti-óceáni partvidéknél zajló New Jersey-i Atlantic Shores, valamint a New York-i Empire Wind 1 és Empire Wind 2 projektek számára is kiválasztották, a jövőben ezekben a szélfarmokban is működnek majd az óriási egységek. A Vestas V236-15,0 MW azonban valószínűleg nem sokáig marad a világ legnagyobb, legjobb teljesítményű szélturbinája, hiszen az ipar folyamatosan, gyors ütemben fejlődik.

Zöld Energia
Napelemes rendszerük van, de horrorvillanyszámlát fizetnek! Mi történt Budakeszin?
A budakeszi napelemek túltermelése miatt ingadozó hálózati feszültség sorra károsítja a háztartási készülékeket és megbénítja a napelemes rendszerek működését.

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)
Budakeszi Makkosmária városrészében az utóbbi hónapokban súlyos problémákat okozott a helyi elektromos hálózat túlterheltsége. A gondok forrása – ahogy azt a helyi lakók, az E.ON, valamint az érintett hatóság is elismeri – a körzetben üzemelő, egyre nagyobb számban telepített háztáji napelemes rendszerek. Az elmúlt években robbanásszerűen nőtt a napelemek száma Budakeszin: 2020-ban még csak 140, 2025-re viszont már 782 lakossági napelemet telepítettek a városban. Ez a növekedés azonban meghaladta a helyi villamosenergia-hálózat kapacitását, írja a nepszava.hu. A rendszer túlterheltsége miatt egyes háztartásokban sorra füstölnek el az elektromos eszközök – számolt be lapnak egy helyi olvasó, aki több károsulttal is kapcsolatban áll. A panaszokat követően az E.ON mérésekkel igazolta a túlzott feszültségingadozást, és ötezer forintos kötbért fizetett az érintetteknek. A feszültségingadozás oka az, hogy verőfényes napokon a háztáji napelemek egyszerre túl sok áramot próbálnak feltáplálni a hálózatba, amit az elosztórendszer – különösen az egyetlen trafóállomás – már nem tud kezelni. Ilyenkor a feszültség ingadozása akár olyan mértékű is lehet, hogy az tönkreteszi a régebbi vagy érzékenyebb elektromos készülékeket, és még a ház vezetékrendszere is károsodhat.
További gondot jelent, hogy az ilyen esetekben a napelemekhez csatlakozó inverterek automatikusan leválasztják a rendszert a hálózatról, hogy megóvják azt a túlfeszültségtől. Ez viszont azt is jelenti, hogy a rendszer nem termel áramot – jellemzően éppen napközben, amikor a legtöbb energiát lehetne előállítani. Az egyik panaszos arról számolt be, hogy napeleme február óta reggeltől estig nem tud termelni, mivel az inverter folyamatosan veszélyesnek ítéli a hálózati feszültséget. Emiatt a család a szokásosnál több százezer forinttal magasabb villanyszámlát kapott.
A helyzet nemcsak azokat sújtja, akik aktívan használják napelemeiket: a túlzott feszültségingadozás minden, az adott transzformátorállomásra kötött háztartást érinthet – függetlenül attól, hogy van-e napelemes rendszerük. A kártérítések ügyében ugyan lehetőség van panasz benyújtására, de az E.ON csak akkor köteles megtéríteni a károkat, ha egyértelműen bizonyítható a felelőssége.
A hálózati kapacitáskorlátok miatt jelenleg az érintett budakeszi körzetben új napelemes rendszerek csatlakoztatására sem adnak ki engedélyt – ezt a vállalat hivatalosan is megerősítette. Az E.ON Hungária Csoport tájékoztatása szerint Budakeszin már történt trafóbővítés, ami részben megoldotta a feszültségingadozást. Emellett országosan 36,5 milliárd forintot fordítanak hálózatfejlesztésre, és további 160 milliárdot szánnak a bővítésekre Budapest, Pest vármegye és a Dunántúl területén.
A panaszosok a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalhoz (MEKH) is fordultak, de eddig csak hiánypótlásra szólították fel őket. A hatóság tájékoztatása szerint minden beadványt egyedileg vizsgálnak ki, és csak az eljárás lezárultával adnak tájékoztatást az érintetteknek.
A probléma jól mutatja a megújuló energiaforrások gyors terjedése és az elavult hálózatok közötti feszültséget – szó szerint és átvitt értelemben is. Miközben a kormány a napelemes rendszerek terjedését ösztönzi, a hálózatfejlesztés üteme gyakran nem tud lépést tartani a lakossági beruházásokkal. Ez pedig mind a napelem-tulajdonosok, mind a hagyományos fogyasztók számára súlyos következményekkel járhat.
-
Zöld Energia2 nap telt el a létrehozás óta
Állami ingyen pénzre pályázhat, ha szigetelné a födémet!
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Kiderült mi befolyásolja a napelemek teljesítményét nagymértékben!
-
Zöldinfó1 nap telt el a létrehozás óta
Ingyenes támogatás társasházaknak: jön az okos mérés a távhőnél!
-
Zöld Energia9 óra telt el a létrehozás óta
Napelemes rendszerük van, de horrorvillanyszámlát fizetnek! Mi történt Budakeszin?
-
Zöld Energia2 nap telt el a létrehozás óta
Románia kivezeti az árkorlátozást – csak a rászorulók kapnak energiautalványt