Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Hamarosan fellélegezhet a napelemes piac

Úgy tűnik, már nyáron elkezdődhet a napelemes betáplálási stop megszüntetésének folyamata.

Létrehozva:

|

Az Energiaügyi Minisztérium energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkára bejelentette: nyár végéig tehet javaslatot az energiahivatal a háztartási méretű kiserőművekre bevezetett átmeneti betáplálási korlátozás részleges feloldására – számol be az Infostart. Mint ismeretes, a kormány tavaly ősszel jelentette be, hogy 2022. november 1-től az újonnan kiépített háztartási méretű kiserőművek nem táplálhatnak be áramot, a stop a gyakorlatban az otthoni napelemekre vonatkozott. A döntés miatt a napelemes rendszerek megtérülési ideje beláthatatlanná vált, a piac igen szorongatott helyzetbe került. A tavaly november előtt csatlakozott napelemek továbbra is betáplálhatnak a hálózatba, miután tavaly bejelentették, hogy a csatlakozásra október 31. után átmenetileg nem lesz lehetőség, elképesztő roham indult a hazai piacon.

„Szerencsére nagyon gyorsan fejlődik a napelemes energiatermelés Magyarországon, a vártnál jóval gyorsabban. Már több mint két paksnyi napelemes kapacitással rendelkezünk Magyarországon. Ennek körülbelül egyharmada háztartási méretű napelemeket jelent, és kétharmada ipari méretű napelemparkokat” – nyilatkozta az InfoRádiónak Steiner Attila. Az Energiaügyi Minisztérium energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkára megerősítette a kormány korábbi indoklását: a gyors felfutás egyik mellékhatása az volt, hogy a hálózat nem bírta az ütemet, ezért döntöttek a stop mellett.

Az elmaradások javítására tavaly jelentős hálózatfejlesztésbe kezdtek: 163 milliárd forintot szánnak a célra, ezt uniós helyreállítási alapból terveznek utófinanszírozni – a kormány már előfinanszírozta a beruházásokat. A tervek alapján a nyáron bekérik a cégektől a hálózati adatokat, és ezeket összesítve az energiahivatal javaslatot tesz arra, hogy hol érdemes felfüggeszteni az átmeneti tilalmat. Steiner Attila kiemelte, meg kell vizsgálni minden helyszínt és hálózati adottságot, ennek tükrében ahol lehetséges lesz, a kormány beszünteti a stopot.

Zöld Energia

Új típusú energiatárolót dolgoztak ki

A spanyol kutatók egyelőre egy prototípust hoztak létre az új technológia segítségével.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spanyol kutatók olyan új hőenergia-tároló rendszert (TES) terveztek, amely termoelektromos hőszivattyút (TEHP) használ az áram hővé történő átalakításához – számol be a PV Magazine. A hőszivattyút a változó vezetőképességű hőcsövek alternatívájaként használják.

Az újszerű kialakítás négy fő komponenst tartalmaz, nevezetesen egy termoelektromos hőszivattyúrendszert, egy elektromos ellenállást, egy TES-ciklust, valamint egy nyílt hurkot, amelyben a levegő a hőátadó közeg. A rendszer levegőjét a termoelektromos hőszivattyú melegíti fel, amely termoelektromos modulokat használ, kiegészítve az elektromos ellenállással.

A berendezés termoelektromos része hat TEHP-blokkból épül fel. Az első három egyfokozatú termoelektromos hőszivattyú (OTEHP) konfigurációt alkalmaz, mindegyik egy-egy TEM-et használ, mindkét oldalon egy-egy hőcserélővel. A következő három blokk kétfokozatú hőelektromos hőszivattyú (TTEHP), piramis alakú konfigurációval. Ennek a köztes hőcserélőnek a kialakítása egy nagyhatékonyságú, négy hőcsőből álló rendszert használ, amelyben munkafolyadékként víz van. A hőátadás az első fokozatból a második fokozatba ezeken a csöveken keresztül, a víz halmazállapot-változása révén történik.

A kutatók egy rendszerprototípust is létrehoztak, amelyen 45 forgatókönyvet teszteltek különböző feszültségekkel, bemeneti hőmérsékletekkel, illetve és légáramlási sebességekkel. A feszültségek 4, 6, 8 vagy 10 volt, a bemeneti hőmérséklet 120, 160 vagy 200 Celsius-fok, a légáramlási sebesség pedig 13, 18 vagy 23 köbméter per óra volt, utóbbi esetén 655,5 wattnyi hőt termeltek 1,35 COP mellett.

A kifejlesztett TEHP-rendszer integrálása egy elektromos ellenálláson alapuló hőenergiatároló rendszer töltési folyamatába 15, illetve 30 százalékkal növeli az energiaátalakítás hatékonyságát 120 és 200 Celsius-fok közötti energiatárolási hőmérséklet esetén. A javasolt rendszerkonfiguráció 135 Celsius-fokon 112,6 százalékos hatásfokot érhet el. A csapat következő céljai között szerepel, hogy a rendszer viselkedését változó hidegforrás-hőmérséklet esetén is teszteljék.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!