

Zöldinfó
Miből épül a jövő háza? – Innovatív és fenntartható megoldásokat kutat a Soproni Egyetem
A jövő háza teljes egészében faanyagból készül, zéró hulladék technológiával- értenek egyet a Soproni Egyetem Faipari Mérnöki és Kreatívipari Karának kutatói.
Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
Régóta dolgoznak azon, hogy a hazai építőipar számára megfizethető, fenntartható, hazai alapanyagokból készülő faalapú építőanyagok álljanak rendelkezésre. A Soproni Egyetem ezirányú kutatási projektjeit és az előremutató megoldásokat a Construmán is bemutatják majd a szakemberek.
A klímaváltozás, a fenntarthatóság, a szénlábnyom kérdései, kihívásai, a kapcsolódó EU-s rendeletek és szabványok új megvilágításba helyezik az építőanyagok körét és az építészeti megoldásokat. Sok esetben a faalapú megoldások adhatnak választ ezekre a kérdésekre – hangsúlyozza Prof. Dr. Alpár Tibor, a Soproni Egyetem rektorhelyettese.
Az elmúlt évtized Európában gyökeres szemléletváltást hozott a faanyaggal való építés megítélését illetően, amelyet jól tükröznek az újonnan megalkotott rendeletek és a meghirdetett programok is (pl. New Bauhaus): a faanyag a fenntartható építkezés alapanyagává lépett elő. A faanyag biológiailag lebomló alapanyag, amely „szénkibocsátással” nem terheli a környeztet, ellenkezőleg, építési anyagként az egyetlen, amelynek negatív szénlábnyoma van és beépítve hosszú időn keresztül tárolja azt a szenet, amely adott faanyag fel nem használása esetén, széndioxid kibocsátása közben elkorhadna az erdőn. – magyarázza Dr. Csiha Csilla, a Faipari Mérnöki és Kreatíviprai Kar dékánhelyettese.
A boronafalas építkezésen túl egy viszonylag új lehetőség tömörfa falazat előállítására, az úgynevezett CLT (Cross Laminated Timber magyarul Keresztirányban Rétegezett Faanyag) tömörfa falpanelek felhasználása, melyet deszkák vagy pallók egymás követő keresztirányú ragasztásos tömbösítésével állítanak elő. Az előregyártott tömörfa falpanelek megfelelő tervezés után lehetővé teszik a gyors helyszíni összeszerelést. Az ajtók, ablakok és vezetékező csatornák kialakítása szintén előzetesen történik a gyáregységben, korszerű CNC marógépeken, de helyszíni megmunkálás is könnyen, tisztán kivitelezhető, a keletkező forgács komposztálható. A faanyagból készített falazaton túl jelentős szerep jut a faalapú hőszigetelő anyagoknak, illetve azok fejlesztésének is. Többféle faalapú építőanyag fejlesztése is folyamatban van a Soproni Egyetem műhelyeiben, amelyek hazai alapanyagból gyártott fűrészáru, furnérok, vagy hosszúforgácsok (ún. strandek) felhasználásával készülnek.
A fenti témáról tájékozódhatnak az érdeklődők a FABUNIO és a Soproni Egyetem által szervezett konferencián. 2025. április 9-én „Fával építés – potenciálok a fenntartható jövőért” címmel találkoznak a szakemberek a Construmán. Az Építész kamara tagjai számára kreditpontos rendezvényen a Soproni Egyetem Faipari Mérnöki és Kreatívipari Karának kutatói is bemutatkoznak.
A konferencia a közeljövő potenciális faalapanyagaitól kezdve, különböző megoldások gyakorlati példáin és a hazai kutatások körén keresztül, a jogi környezetig járja körül a „Fával építés” témáját. Szó lesz CLT alkalmazásáról, az EU-s szabályozásokról, minisztériumi stratégiáról, hazai és EU-s trendekről, a Soproni Egyetem aktuális kutatásairól, a klímaváltozás okozta várható fafajkínálatról.
Forrás: Soproni Egyetem

Zöld Energia
Ezzel a trükkel duplán hasznosítják a napenergiát, napelemes csatornák Kaliforniában!
A Nexus nevű kísérleti projekt célja, hogy a kaliforniai csatornák fölé telepített napelemekkel egyszerre termeljenek megújuló energiát, csökkentsék a vízveszteséget, a földhasználatot és az üvegházhatású gázok kibocsátását, miközben a rendszer hatékonyságát egy valós környezetben tesztelik.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
A Nexus névre keresztelt kísérleti projekt a kaliforniai csatornák feletti napenergia mértékét vizsgálja. A California Solar Canal Initiative (CSCI) célja, hogy egy 2021-ben, a Mercedi Kaliforniai Egyetem által végzett kutatás alapján azonosított, mintegy 6500 kilométer hosszú csatornaszakaszt napelemes rendszerekkel fedjen le, ezzel növelve Kalifornia az állam megújuló energiaforrást felhasználó létesítményeinek számát – értesül a pv magazin. A napelemes rendszerek számának növelésével hozzájárulnak a vízvédelemhez, csökkentik a légszennyezést és kihasználják a nap energiáját is. Ezzel egyidejűleg pedig még a földhasználatot is csökkentik. A tanulmányt a Dél-kaliforniai Egyetem (USC) Dornsife Public Exchange és a független tanácsadó Solar AquaGrid vezeti, és hét egyetem, közülük hat kaliforniai intézmény oktatói vesznek részt benne. A kísérlet kimutatta, hogy ezek a napelemes rendszerek képesek lehetnek évi 13 GW kapacitást elérni, ami az állam jelenlegi kapacitásának mintegy hatodát jelentené. A cél az lenne, hogy a fejlesztéssel 2030-ra 40%–kal mérsékeljék az állam üvegházgáz-kibocsátását.
A kutatók rámutattak arra is, hogy a csatornákon elhelyezett napelemek segítségével akár 50 000 hektárral is csökkenthetik a földhasználatot. A Nexus projekt a 2021-es tanulmány eredményeként született meg.Ez egy 20 millió dolláros, a Kalifornia állam által finanszírozott, a Turlock Irrigation District által a Vízügyi Minisztériummal, a Solar AquaGriddel és a Mercedi Kaliforniai Egyetemmel partnerségben megvalósított napenergia-projekt.
Hogy bizonyítsák a sikerességet, kísérleti jelleggel egy 6 méter széles és egy 33 méter hosszú csatornán napelemes rendszereket telepítenek energiatároló rendszerrel kiegészítve, az üzembe helyezés még idén megtörténik. Ennek segítségével fel tudják mérni a termelést felhős időben is, ezzel megállapítva azt, hogy a napelemek optimálisan működnek-e vagy sem. Ahogy azt Wade Crowfoot, a Kaliforniai Természeti Erőforrások Ügynökségének titkára is megerősítette, Kalifornia élen jár az innovatív megoldások feltárásban, az éghajlatváltozás elleni küzdelemben és nyitott minden olyan megoldás megismerésében, amellyel képesek lehetnek megóvni a vizeket, és amely segít felhasználni a megújuló energiát. “Örömmel látjuk, hogy a legjobb kutatóintézetek is összefognak és segítenek ennek a nagyszerű ötletnek a megvalósításában” – tette hozzá.
Kép: TID
-
Zöldinfó4 nap telt el a létrehozás óta
Híd épülhet a Balaton fölé, kezdődik az építkezés!
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Betáplálási lehetőség nyílik meg a napelemes háztartásoknak!
-
Zöldinfó3 nap telt el a létrehozás óta
Jó hírt kapott, aki napelemet telepítene állami támogatással!
-
Zöldinfó6 nap telt el a létrehozás óta
Olcsó napelemek, amelyeket a kerítésre is telepíthetünk!
-
Zöldinfó17 óra telt el a létrehozás óta
Szlovákiában rendkívüli intézkedéseket hagyott jóvá a kormány a medveállományra vonatkozóan