Kapcsolatfelvétel

Zöldinfó

Három tonna szemetet hoztak fel horvát búvárok egy nap alatt a tengerfenékről

Több mint negyven búvár merült a víz alá.

Létrehozva:

|

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

Több mint negyven búvár egy nap alatt három tonna szeméttől tisztította meg a hétvégén a dél-dalmáciai Krilo Jesenice településhez tartozó tengerparti szakaszt a tisztább Adriai-tengert elnevezésű akció keretében. A búvárokat a hulladék pontos meghatározásában egy fejlett érzékelőkkel és akár 50 méteres mélységig is használható víz alatti drónnal felszerelt hajó segítette. A Faust V névre keresztelt önvezető vízi jármű a legmodernebb 5G hálózatnak és a kifinomult megfigyelőrendszernek köszönhetően valós időben továbbítja a tengerfenék képeit.

Marin Lovric, a Rudjer Boskovic tudományos intézet előadója elmondta: a tengeralatti takarítási művelet során egy speciális felszíni mintavételi hálót, egy úgynevezett planktonhálót is használtak. A háló mikroszkopikus részecskéket von ki a tenger felszínéről, amelyek gyakran szabad szemmel nem láthatók, de szinte mindenhol megtalálhatók: a vízben, a tengeri élőlényekben, sőt még a homokban is – mutatott rá, megjegyezve, hogy a mikroműanyagok mintavételével egy konkrét környezetkutatási módszert mutattak be, és egyben felhívták a figyelmet az emberi tevékenység környezetre gyakorolt hatására. Teo Baucic, az Iglun nevű helyi búvárklub elnöke kiemelte: minden merülés alkalmával szembesül a horvát tenger alatti világ valódi állapotával.

Az olyan kampányokban való részvétel, mint a “Boldog tenger”, lehetőséget ad nekünk arra, hogy konkrét lépéseket tegyünk és hozzájáruljunk a tengeri élővilág védelméhez. Az innovatív technológiák alkalmazásával pedig gyorsabban és pontosabban tudjuk azonosítani és eltávolítani a hulladékot, miközben a gyerekeket és a fiatalokat a környezetvédelem fontosságára is oktatjuk – mondta.

Úgy vélte: az ilyen kampányok nem csupán a tengerfenék megtisztításáról szólnak, hanem fontos lépést jelentenek a tengerek hosszú távú megőrzése és a társadalmi környezettudatosság növelése felé.

Advertisement

Zöldinfó

Szavazz a bokrok hangjára – elindult a 2026-os év madara-választás

Július 25-ig várja a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a voksokat az év madarára, a lakosság a kis poszáta, az énekes rigó és kerti geze közül választhat.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

Az MME 1979-óta választja meg az év madarát, ami 2011 óta rendszerint közönségszavazással történik. 2026-ra három, bokorban fészkelő madárfaj, a kis poszáta, az énekes rigó és kerti geze közül választhat a lakosság az egyesület honlapján július 25-e 12 óráig – közölte az alternativenergia.hu. A bokrosok menedéket nyújtanak rengeteg élőlény számára. Sok madár találja meg itt fészkelő- és táplálkozóhelyét, és a vonulás alatt még több használja megállóhelyként, zöld folyosóként ezeket a területeket. Ezért is fontos, hogy ezekre természetbarát szemmel, értékes élőhelyként és ne “rendezetlen bozótként” tekintsünk. A kis poszáta verébnagyságú, de annál karcsúbb madár. Színezete nem feltűnő, jellegzetes “lüktető” éneke alapján azonban könnyű felismerni. Rovarevő, elsősorban lepkehernyókkal, levéltetvekkel táplálkozik. Hazánkban gyakori fészkelő, tavasztól őszig találkozhatunk vele ártéri erdőkben, bokrosokban, de akár városi parkokban is. A telet Afrikában tölti.

Az énekes rigó a fekete rigó után a második leggyakoribb települési fészkelő rigónk. A rokon fajnál kisebb, attól teljesen eltérő színezetű, így könnyű elkülöníteni attól. Életmódja és táplálkozása a fekete rigóéhoz hasonló, de jobban kedveli az üdébb, párásabb parkokat, kerteket, ahol bőven talál kisebb házas csigákat. Fészke igazi remekmű, belsejét nyálával kevert korhadó faanyaggal simára tapasztja. A telet főként a mediterráneumban tölti, de vannak áttelelő példányai is. A kerti geze verébnagyságú, ritkán megfigyelhető madár. Hasoldala világos sárgás, hátoldala sötétebb barnás, esetleg olajzöldbe hajló, lábai kékesszürkék. Fészkeléshez sűrű növényzetet igényel, ezért leginkább nedves területeken, ártéri erdőkben fordul elő. A telet Afrika déli, szubtrópusi részén tölti, hozzánk csak késő tavasszal érkezik, és a költés befejezése után, nyár derekán megkezdi a vonulást a telelőterületek felé.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák