Kapcsolatfelvétel

Zöldinfó

Fahulladékgyűjtő és -feldolgozó telephelyet nyitott az Egger csoport Budapesten

Megnyílt Budapest XVII. kerületében több mint 5 hektáron az osztrák Egger csoport első magyarországi fahulladék-újrahasznosítási gyűjtőtelepe.

Létrehozva:

|

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

A telephelyen a kezeletlen fahulladékokat nemcsak a gyártóktól, logisztikai szolgáltatóktól és építést-bontást végző cégektől veszik át, hanem a lakosságtól is. A most megnyílt első hazai újrahasznosítási gyűjtőtelep az osztrák nagyvállalat 24. telepe Európában.

A MOHU Mol Hulladékgazdálkodási Zrt.-vel is együttműködő gyűjtőhelyen ingyenesen lehet leadni a kezeletlen fahulladékát. Mennyiségi limit nincs, a telephely kapacitása évi 90 000 tonna fa, illetve további 10 000 tonna papír és műanyag hulladék kezelése. Az Egger építészeti és építőipari termékek, padlók, bútorok és belsőépítészeti termékek gyártója. A cég által felhasznált faanyag jelentős része használtan kerül a vállalat telephelyére, ahol aztán feldolgozást (darálást, rakatolást) követően valamelyik Egger gyárba szállítják – Magyarországról elsősorban az egyik osztrák vagy a romániai gyárba -, és ott bútorlap készül belőle. Jelenleg a vállalat faalapú termékeiben a felhasznált fa 65 százaléka melléktermékekből vagy újrahasznosított anyagokból származik, ezt az arány tervezik növelni a jövőben.

Advertisement

Az új telephely hozzájárul a vállalatcsoport törekvéséhez, hogy 2050-re zéró szén-dioxid-kibocsátású vállalattá váljon. A feldolgozott fahulladék szállítását a jövőben a jelenlegi közútiról a környezetbarátabb vasútra fogják váltani. Erre ad lehetőséget a területen belül futó vasúti iparvágány, amely közvetlen kapcsolatot biztosít az Egger-gyárakhoz.

A családi tulajdonú vállalkozás több mint 11 ezer alkalmazottat foglalkoztat, világszerte 11 országban 22 gyára van. A legutóbbi, 2023/2024-es pénzügyi évben a vállalat 4,13 milliárd eurós csoportszintű forgalmat ért el, ami 7,1 százalékkal elmarad az előző évhez képest. Az EBITDA 493,6 millió eurót tett ki, ami 18,1 százalékos csökkenés az előző évhez képest. A termelést 10,4 millió köbméterre növelték az előző évi 9,3 millió köbméterről.

Advertisement

Zöld Energia

Erkélytől az ipari méretig: új, moduláris energiatároló megoldások érkeztek

Változatos termékekkel vonultak fel az akkumulátorgyártók az idei Intersolar Europe-on.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

Skálázható energiatároló rendszert mutatott be az Anker Solix Európa legnagyobb napenergia-fókuszú kiállításán Münchenben – számol be a PV Magazine. A terméket alapvetően erkélynapelemek számára tervezték, de jóval nagyobb fotovoltaikus rendszerekkel is kompatibilis. A csomag egy 3,6 kW-os, 2,688 kWh tárolókapacitású akkumulátort tartalmaz, amely akár nyolc napelem áramát is képes kezelni. A rendszer 14,4 kW napenergia-bemenetig, 65,5 kWH kapacitásig és 4,8 kW kimenetig bővíthető. Az Intersolar Europe eseményen a Growatt is lerántotta a leplet NEXA 2000 nevű termékéről. Ez egy 2 kWh-s, minden az egyben akkumulátor- és inverterrendszer, amely gallium-nitrid alapú inverterekkel bír. A termék modulárisan bővíthető, teljes bemeneti kapacitása 2,6 kW, tárolási kapacitása pedig 2-8 kWh.

Az Evermore gyártó is bemutatta friss projektjeit, a cég célja, hogy a tehenek által fogyasztott fűből nyert szén felhasználásával 50%-kal csökkentse az anódkötő anyagok költségét. A vállalat előreláthatóan idén dobja piacra első kész termékét.

Advertisement

A CNP Solutions akkumulátorcellák számára készít részelemeket. A cég egy új, hat hengeres rendszert mutatott be anódkötő anyagának felvitelére, az eszköz célja a biztonság és az alkalmazhatóság tesztelése, amely jelenleg különösen fontos az anódpiacon.

Az Aeson elektromos járművekhez és hálózati tároláshoz szánt nátrium-akkumulátorokat vonultatott fel, hangsúlyozva, hogy ezek kapacitásának növekedése potenciális költségelőnyökkel jár a lítium-ion akkumulátorokkal szemben. A Hydrostor a The smarter E Awards energiatárolási díjat kapott A-Compressed Air Energy Storage (A-CAES) technológiájáért. A cég a közelmúltban 200 millió dollárnyi beruházást kapott egy 500 MW-os kaliforniai létesítmény fejlesztésére, emellett rövidesen Ausztráliában is tárolási projektbe kezdhet.

Advertisement

Kínai vállalatok is jelentős bejelentéseket tettek: a Sofar egy rugalmas kereskedelmi és ipari tárolórendszert, valamint a PowerMagic Mini nevű 98,3 kWh-s LFP tárolószekrényt ismertette, míg a Dunext a Powerhill nevű, ipari felhasználásra tervezett, 233 kWh-s LiFePO4 szekrényt mutatta be, amely 100 kW kimeneti és 120 kW napenergia-bemeneti kapacitással rendelkezik.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák