

Zöld Energia
Forradalmi energiatárolás Magyarországon: Vanadium Redox Flow naperőmű üzembe helyezve
Az Ideona tanácsadói csoport újabb, elektrokémiai energiatároló rendszerrel integrált napelemes erőművet adott át a Vas vármegyei Söptén.
Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
Az energiát 4123 darab napelem termeli 3300 megawatt per órás teljesítménnyel, amelyek képesek egy Söpte méretű – mintegy 800 lakosú – település teljes éves áramigényét fedezni – írja az alternativenergia.hu. A 2,3 milliárd forintos beruházás finanszírozása vegyes forrásból valósult meg, a költségek 60 százalékát banki hitel biztosította, míg a fennmaradó 40 százalékot az Ideona Zrt. önerőből fedezte. A beruházás az Ideona Zrt. projektfejlesztésében valósult meg, a naperőmű fővállalkozói feladatait a WHB ELEKTRO Kft. látta el, míg a kivitelezést az NRG Services Kft. végezte. Az első ilyen létesítményüket tavaly Öskün egy kutatás-fejlesztési projekt eredményeként adták át. Mindkét erőműben a magyar piacon úttörőnek számító Vanadium Redox Flow technológiát alkalmazták, amely az energia hosszú távú tárolására alkalmas. A rendszer folyadék halmazállapotú elektrolitokat használ, amelyek két külön tartályban keringenek, és kémiai reakcióval tárolják, illetve adják vissza az energiát. Ez a technológia körülbelül négyszer több ideig képes energiát szolgáltatni a hagyományos akkumulátorokhoz képest, csökkenti az energiatárolóban a tűz és robbanás veszélyét, mivel nagy része vízből áll – írták.
A közlemény idézte Mihalovics Pétert, az Ideona Zrt. igazgatósági elnökét, aki elmondta, hogy cégük már öt éve foglalkozik egyedüli piaci szereplőként a közép-európai régióban projektszinten a Vanadium Redox Flow rendszerrel. A beruházás komoly szakmai mérföldkő az Ideona Group és a magyar energiaipar számára is, hiszen olyan innovatív technológia elterjedését segíti, amely egyszerre környezetbarát, gazdaságos és garantálja hosszú távon Magyarország energiaellátásának biztonságát. Purger Szilárd, a WHB Elektro Kft. ügyvezetője a közleményben úgy fogalmazott, az Ideona Zrt-vel közös jelenlegi és jövőbeli projektek tökéletesen illeszkednek a WHB Csoport hosszú távú stratégiájába és cégstruktúrájába. Jelenleg az erőmű a WHB Elektro és az Ideona csoport közös tulajdonában áll, de az Ideona Zrt-nél az MTI kérdésére elmondták, hogy a beüzemelés után nem tartják kizártnak annak értékesítését.

Zöld Energia
Zöldebb távhő, alacsonyabb rezsi – robban a Jedlik Program
Csőcserétől hőszivattyúig: új korszak kezdődik az energiaszektorban.

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)
Harminc távhőszolgáltató jelentkezett eddig a Jedlik Ányos Energetikai Program egy hete megnyílt felhívására – írja az alternativenergia.hu. Az általuk igényelt 31 milliárd forint az elérhető 45 milliárd forintos forrásmennyiség több mint kétharmadát teszi ki – jelentette be Facebook-bejegyzésében az Energiaügyi Minisztérium (EM). Kiemelték, hogy az elbírálás során azonban nem a beérkezési sorrend, hanem a pályázatok minősége számít annak érdekében, hogy a legjobban előkészített projektek kaphassanak minimum 20 millió, legfeljebb 1,5 milliárd forint forint támogatást a működési hatékonyságot javító infrastruktúrafejlesztéseikhez. Felhívták a figyelmet arra, hogy a jelenlegi szakasz július végéig tart, azt a folytatásban még további négy követheti. Így nemcsak a pályázati felület kitöltését már megkezdő mintegy húsz távhőszolgáltatónak, hanem újabb érdeklődőknek is érdemes még a támogatási lehetőségben gondolkodniuk. A csővezetékek felújításával, szigetelésével visszaszorítható a hálózati hő- és vízveszteség, ami megkönnyíti az iparági társaságok gazdálkodását.
A kormány a Jedlik Ányos Energetikai Program másik távhős kiírásában a termelés megújuló alapokra átállítását segíti 51 milliárd forinttal. Itt közel egy hónap múlva nyílik meg a jelentkezés, amelyre szintén öt szakaszban lesz mód. A kiírás előmozdítja a távfűtésben felhasznált földgáz kiváltását ipari hőszivattyúkkal, földhővel vagy biomasszával, ezzel mérsékli Magyarország importkitettségét. Az EM tájékoztatott arról is, hogy a nyáron élesednek többek között a Jedlik-program biogáz és biometán előállítását, ipari energiatárolók telepítését, energetikai kutatás-fejlesztést ösztönző elemei is. A programcsomag fokozza a hazai fogyasztók ellátásának biztonságát, emeli egyes energetikai szolgáltatások színvonalát, hozzájárul a zöldenergia hasznosításának növeléséhez, az energiaszektor zöldítésével óvja a környezetet. Legfontosabb hatásaként csökkenti a hazai cégek rezsikiadásait, ezzel javítva versenyhelyzetüket – magyarázta a minisztérium.
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Kritikus helyzet Parajdon: sóbánya elöntve, ivóvízhiány és ökológiai válság fenyeget
-
Zöld Energia6 nap telt el a létrehozás óta
Kiderült mi befolyásolja a napelemek teljesítményét nagymértékben!
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
A nap ereje lenyomta az árakat – szinte fizettek, hogy fogyasszunk
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Zsilip, szivattyú, tározó – így készül Magyarország az aszályos jövőre
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Két fogás, ami megváltoztathatja a jövőt