

Zöldinfó
Friss víz a holtágban: így segítenek az aszály ellen a Sárvíznél
Másodpercenként 100 liter vizet juttatnak az Ős-Sárvízbe.
Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)
Ökológiai vízpótlás kezdődött az Ős-Sárvíz szedresi szakaszán, a holtágba 80 ezer köbméter vizet juttatnak a Nádor-csatornából – jelentette be az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára és a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság (KDVI) igazgatója a helyszínen, sajtótájékoztatón – írja az alternativenergia.hu. Hubai Imre államtitkár elmondta, a vízpótlást a 4,7 milliárd forintos Vizet a tájba! program támogatásával valósítják meg. A beavatkozással másodpercenként 100 liter vizet juttatnak az Ős-Sárvízbe, amelynek köszönhetően megmenekül a halállomány, és megmarad a Natura 2000-es területen az ökoszisztéma – tette hozzá. Kiemelte, hogy a vízügyi ágazatnak 2025-ben a tavalyról áthúzódó aszállyal kell megküzdeni, ehhez elkerülhetetlen az infrastruktúra felülvizsgálata és a szemléletváltás. A vízügy már nem az árhullám elvezetését tekinti feladatának, hanem a víz megtartásán gondolkodik. Erre előre kell készülni műtárgyakkal, berendezésekkel, szakemberekkel, így a vízügyi szervezet az ökológiai vízpótlást el tudja végezni, függetlenül az aszálykár enyhítését, a csapadék pótlását szolgáló kormányzati programtól.
Megjegyezte: az Ős-Sárvízen felhalmozott vízkészlet a meleg, felszálló légáramlatok miatt keletkező csapadékhoz is hozzásegíti a térséget, amely mérsékli az aszályt, ezt mutatja, hogy a holtág mellett a virágzó kukorica várhatóan rekordtermést fog adni. Úgy fogalmazott, az ilyen típusú beavatkozások lesznek a “jövő nagy reménységei” a klímaváltozás elleni küzdelemben. A holtágba juttatott víz párolgása és elszivárgása is hozzájárul ahhoz, hogy hűtse a tájat a friss vízzel – mondta. A kormány, amely ehhez a forrásokat biztosítja, a halastavak, horgásztavak ökológiai vízpótlását be tudja illeszteni a vízügyi igazgatóságok feladati közé – fűzte hozzá. Horváth Angéla, a KDVI igazgatója közölte, az igazgatóság a Nádor-csatornától 600 méter csővezetéket épített ki az Ős-Sárvízig, a július 1-én kezdett szivattyúzásnak köszönhetően eddig 10 centimétert emelkedett a holtág vízszintje.
Azt mondta, a vízügyi ágazat feladata most a vizek megtartása, ennek érdekében együttműködést kell keresni helyi szervezetekkel; a Sárvíz esetében a KDVI a Szedres és Vidéke Horgászegyesülettel és a Szedresi Sziget Egyesülettel közösen valósítja meg a vízpótlást. Benke Béla, a Szedresi Sziget Egyesület elnöke elmondta, a vízszint növelése nélkül katasztrófahelyzet állna elő a holtágon. Erdélyesi János, a horgászegyesület elnöke ismertette, az szervezet 14 hektárt kezel az Ős-Sárvíz 50 hektáros területéből. Jelenleg mintegy 60 centiméter hiányzik a telítettséghez. A most felöltöltendő szakasztól északra egy kiszáradóban lévő mederrendszer húzódik, amely a Sárvíz szabályozás előtti medre volt, ez körülbelül 800 ezer köbméternyi vizet tudna tárolni – mondta.
Hubai Imre arról is beszélt, hogy a Tisza vízgyűjtő területén az eddig lehullott 40-50 milliméternyi csapadék után még 50-60 milliméternyi esőt várnak, ami másodpercenként 50-100 köbméter vízhozam-növekedést fog előidézni a folyón. Ebből tudják felölteni az öntözési rendszereket, víztározókat. Mindez Szolnok ivóvízellátása miatt is fontos – tette hozzá. Az országosan betárolt 650 millió köbméter víznek köszönhetően és az öntöző víz térítésmentes biztosításával tudnak segíteni az aszály által leginkább veszélyeztetett két növényt, kukoricát és napraforgót termesztőknek. Közölte, a Vizet a tájba! programban mint 880 ember dolgozik 190 munkagéppel és 170 szivattyúval.

Zöldinfó
Természetközeli élőhelyek helyreállítása kezdődött az Őrségben
Négy helyszínen újulnak meg patak menti területek, kaszálók és vizes élőhelyek az Őrségi Nemzeti Parkban.

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)
Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság 535 millió forint támogatást nyert a KEHOP Plusz programban, amelyből vizes élőhelyek, kaszálók és patak menti területek újulnak meg -írja az alternativenergia.hu. A projekt célja a biológiai sokféleség védelme és az élőhelyek éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásának erősítése – közölte az Agrárminisztérium (AM) közleménye szerint a tárca természetvédelemért felelős államtitkára a projekt nyitórendezvényén, Őriszentpéteren. Rácz András kiemelte, hogy a KEHOP Plusz program keretében a 10 nemzeti park igazgatóságnál összesen 59 projekt indul el, amelyek éveken keresztül javítják majd Magyarország természeti környezetének állapotát. Az 59 beruházás összértéke 41,1 milliárd forint, és közel 100 ezer hektárt érint a beavatkozás, legyen szó élőhely-rekonstrukcióról, infrastruktúra-fejlesztésről vagy természetvédelmi szemléletformálásról. Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság hét projektje 4,3 milliárd forint támogatásban részesül, melyek együttesen több mint 1100 hektáron javítják a természeti értékek megőrzésének feltételeit. A most kezdődő, 128 hektárt érintő beruházás négy helyszínen valósul meg. Ezek közül kiemelkedik a Kerca-patak természetes mederalakulatainak helyreállítása, ahol a víz kis- és középvizes időszakban újra a természetes mederbe kerülhet, valamint a Gyöngyös-patak mentén kialakuló lassú áramlású, sekély vizű élőhelyek rekonstrukciója, amelyek eddig hiányoztak a térség ökológiai palettájáról – írták.
Az államtitkár a közlemény szerint úgy fogalmazott, hogy az élőhely-rekonstrukciók nem csupán ökológiai, hanem gazdasági és társadalmi szempontból is kiemelten fontosak. A természetvédelmi beruházásokkal együtt fejlődik az ökoturizmus, erősödik a környezeti nevelés, és nő a helyi közösségek természeti értékek iránti elkötelezettsége is. Rácz András kiemelte: a természetvédelem nemcsak értékmegőrzés, hanem közösségépítő és gazdaságélénkítő eszköz is lehet, különösen olyan térségekben, ahol a természet közelsége a legnagyobb kincs. Ezért a kormány továbbra is támogatja a nemzeti park igazgatóságok munkáját, hogy a jövő generációi is megismerhessék Magyarország kiemelkedő természeti örökségét – olvasható a közleményben.
-
Zöldinfó3 nap telt el a létrehozás óta
Közeleg az EPR adatszolgáltatás határideje – Július 20-ig kell jelenteni a negyedéves adatokat
-
Zöld Közlekedés4 nap telt el a létrehozás óta
Benzines, dízeles, elektromos: mindegyikre nőtt az igény – itt vannak a friss számok
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Elárasztás mentheti meg a jövő erdőit – a Beregben már működik
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
A hazai kutatók is figyelmeztetnek a talaj vészes állapotára
-
Zöldinfó6 nap telt el a létrehozás óta
Viharpróba az MVM-nek: rekordsebességgel állították helyre az áramot