Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Teljesen megújuló forrásból fedezi áramigényét Portugália

Létrehozva:

|

Az európai uniós tagállam márciusban több áramot termelt megújuló forrásokból, mint amennyire szüksége volt.

Portugália rendszeresen képes 100 százalékban megújuló forrásokból fedezni az energiaszükségletét. A REN nevű nemzeti hálózatüzemeltető adatai alapján márciusban összesen 4812 gigawattóra megújuló energiát termelt az ország. A fogyasztás ezzel szemben 4647 gigawattóra volt. Portugáliában először 2016 májusában haladta meg a megújuló forrásból származó energia mennyisége az elfogyasztottét. Abban az időszakban különösen a szélenergia felhasználása volt erős, a teljes megtermelt árammennyiség 22 százaléka származott szélturbinákból. Mostanra viszont a naperőművek kerültek előtérbe. Az idén nyáron Ourique városában készül el az ország legnagyobb naperőműve, amelyben 142 000 napelemet szerelnek fel és azok összteljesítménye 46 megawatt lesz. Az új létesítmény lesz az első lépés afelé, hogy a megújuló források között nőjön a napenergia aránya. Ez logikus lépés, hiszen minden adott ahhoz, hogy az állam hosszú távon biztos áramexportőrré váljon. Az Ibériai-félszigeten a víz-, a nap- és a szélenergia egyaránt rendelkezésre áll, így stabil export építhető rá. A Portugál Megújuló Energia Szövetség (APREN) és a Zero nevű szervezet nemrég nyilvánosságra hozta azt, hogy az elmúlt időszakban mennyi szén-dioxid kibocsátását sikerült megtakarítani. Márciusban ez a mennyiség 1,8 millió tonna volt, míg a megtakarított összeg több mint 20 millió eurót tett ki.

forrás: alternativenergia.hu

 

Hozzászólás küldése

A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés

Hozzászólás

Zöld Energia

Új típusú energiatárolót dolgoztak ki

A spanyol kutatók egyelőre egy prototípust hoztak létre az új technológia segítségével.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spanyol kutatók olyan új hőenergia-tároló rendszert (TES) terveztek, amely termoelektromos hőszivattyút (TEHP) használ az áram hővé történő átalakításához – számol be a PV Magazine. A hőszivattyút a változó vezetőképességű hőcsövek alternatívájaként használják.

Az újszerű kialakítás négy fő komponenst tartalmaz, nevezetesen egy termoelektromos hőszivattyúrendszert, egy elektromos ellenállást, egy TES-ciklust, valamint egy nyílt hurkot, amelyben a levegő a hőátadó közeg. A rendszer levegőjét a termoelektromos hőszivattyú melegíti fel, amely termoelektromos modulokat használ, kiegészítve az elektromos ellenállással.

A berendezés termoelektromos része hat TEHP-blokkból épül fel. Az első három egyfokozatú termoelektromos hőszivattyú (OTEHP) konfigurációt alkalmaz, mindegyik egy-egy TEM-et használ, mindkét oldalon egy-egy hőcserélővel. A következő három blokk kétfokozatú hőelektromos hőszivattyú (TTEHP), piramis alakú konfigurációval. Ennek a köztes hőcserélőnek a kialakítása egy nagyhatékonyságú, négy hőcsőből álló rendszert használ, amelyben munkafolyadékként víz van. A hőátadás az első fokozatból a második fokozatba ezeken a csöveken keresztül, a víz halmazállapot-változása révén történik.

A kutatók egy rendszerprototípust is létrehoztak, amelyen 45 forgatókönyvet teszteltek különböző feszültségekkel, bemeneti hőmérsékletekkel, illetve és légáramlási sebességekkel. A feszültségek 4, 6, 8 vagy 10 volt, a bemeneti hőmérséklet 120, 160 vagy 200 Celsius-fok, a légáramlási sebesség pedig 13, 18 vagy 23 köbméter per óra volt, utóbbi esetén 655,5 wattnyi hőt termeltek 1,35 COP mellett.

A kifejlesztett TEHP-rendszer integrálása egy elektromos ellenálláson alapuló hőenergiatároló rendszer töltési folyamatába 15, illetve 30 százalékkal növeli az energiaátalakítás hatékonyságát 120 és 200 Celsius-fok közötti energiatárolási hőmérséklet esetén. A javasolt rendszerkonfiguráció 135 Celsius-fokon 112,6 százalékos hatásfokot érhet el. A csapat következő céljai között szerepel, hogy a rendszer viselkedését változó hidegforrás-hőmérséklet esetén is teszteljék.

Advertisement
Tovább olvasom

Zöldtrend a Facebookon

Címkék

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!