Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Öntisztító napelemeket mutattak be

Létrehozva:

|

Egy kínai fejlesztésnek köszönhetően hatékonyabbá válthatnak a napelemek.

A tetőre telepíthető napelemeknek extrém időjárási körülményekkel kell megbirkózniuk. A rendszereknek el kell viselniük a lezúduló csapadék nyomását, a szélsőséges fagyot vagy éppen az extrém meleget. Az egyik legnagyobb problémát ugyanakkor a por jelenti, az anyag a felületre lerakódva például képes csökkenteni a napelem hatékonyságát. Hogy megóvják a paneleket, bizonyos időszakonként karbantartást, tisztítást kell végezni rajtuk.

Az utóbbi időkben azonban egyre több olyan okos megoldást jelenik meg a piacon, amely segíti a rendszerek öntisztulását. A DAH Solar kínai panelgyártó a közelmúltban például olyan tetőre telepíthető napelemes modult mutatott be, amely esővíz segítségével képes megszabadulni a felületén lévő szennyeződésektől – számol be a PV Magazine. A hofeji vállalat szerint ily módon nincs szükség beavatkozásra, hogy lekerüljön a napelemekről a felhalmozódó por.

A vállalat a terméket öt verzióban kínálja. A rendszerben az elülső oldal keret nélküli, ami a csapadék elvezetését szolgálja. A megoldással csökkenhet a karbantartási beavatkozások száma, illetve a forrópontok kialakulásának esélye. Az öt változat teljesítménye 450 és 470 watt között, a hatékonysága pedig 20,85 és 21,78 százalék között mozog. A nyitott áramkörű feszültség 62-62,8 volt, az áramerősség 9,19-9.43 amper, a maximális rendszerfeszültség 1500 volt. A termék 1903-szor 1134-szer 30 milliméteres, és 23,5 kilogrammos, a rendszerhez 3,2 milliméteres tükröződésmentes üveg és IP68 vízálló burkolat tartozik. Az eszköz mínusz 40 és plusz 85 Celsius-fok között képes működni.

A DAH Solar a modulokat 25 éves teljesítménygaranciával és 12 év termékgaranciával kínálja. Az első évben a degradáció állítólag 2 százalék, 25 év alatt pedig elviekben a névleges teljesítmény 84,8 százaléka alá nem csökkenhet. A gyártó szerint termékét a németországi TÜV Nord tanúsító szervezet vetette nyomásteszt alá, az eszköz jól szerepelt a kísérleteken.

Advertisement

Zöld Energia

Új típusú energiatárolót dolgoztak ki

A spanyol kutatók egyelőre egy prototípust hoztak létre az új technológia segítségével.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spanyol kutatók olyan új hőenergia-tároló rendszert (TES) terveztek, amely termoelektromos hőszivattyút (TEHP) használ az áram hővé történő átalakításához – számol be a PV Magazine. A hőszivattyút a változó vezetőképességű hőcsövek alternatívájaként használják.

Az újszerű kialakítás négy fő komponenst tartalmaz, nevezetesen egy termoelektromos hőszivattyúrendszert, egy elektromos ellenállást, egy TES-ciklust, valamint egy nyílt hurkot, amelyben a levegő a hőátadó közeg. A rendszer levegőjét a termoelektromos hőszivattyú melegíti fel, amely termoelektromos modulokat használ, kiegészítve az elektromos ellenállással.

A berendezés termoelektromos része hat TEHP-blokkból épül fel. Az első három egyfokozatú termoelektromos hőszivattyú (OTEHP) konfigurációt alkalmaz, mindegyik egy-egy TEM-et használ, mindkét oldalon egy-egy hőcserélővel. A következő három blokk kétfokozatú hőelektromos hőszivattyú (TTEHP), piramis alakú konfigurációval. Ennek a köztes hőcserélőnek a kialakítása egy nagyhatékonyságú, négy hőcsőből álló rendszert használ, amelyben munkafolyadékként víz van. A hőátadás az első fokozatból a második fokozatba ezeken a csöveken keresztül, a víz halmazállapot-változása révén történik.

A kutatók egy rendszerprototípust is létrehoztak, amelyen 45 forgatókönyvet teszteltek különböző feszültségekkel, bemeneti hőmérsékletekkel, illetve és légáramlási sebességekkel. A feszültségek 4, 6, 8 vagy 10 volt, a bemeneti hőmérséklet 120, 160 vagy 200 Celsius-fok, a légáramlási sebesség pedig 13, 18 vagy 23 köbméter per óra volt, utóbbi esetén 655,5 wattnyi hőt termeltek 1,35 COP mellett.

A kifejlesztett TEHP-rendszer integrálása egy elektromos ellenálláson alapuló hőenergiatároló rendszer töltési folyamatába 15, illetve 30 százalékkal növeli az energiaátalakítás hatékonyságát 120 és 200 Celsius-fok közötti energiatárolási hőmérséklet esetén. A javasolt rendszerkonfiguráció 135 Celsius-fokon 112,6 százalékos hatásfokot érhet el. A csapat következő céljai között szerepel, hogy a rendszer viselkedését változó hidegforrás-hőmérséklet esetén is teszteljék.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!