

Zöldinfó
Telepítsek most napelemet? Mire számítsak?
Korábban úgy tűnt, hogy novemberben elindulhat az újabb forduló, most viszont a felfüggesztésről döntöttek.
Tavaly év végén indult el az a napelemes és fűtéskorszerűsítési program, amelyben 100 százalékos támogatást adnak az alacsony jövedelmű háztartásoknak. A pályázat története eddig meglehetősen rögös, a kiírás óta többször módosítani kellett a szabályzatát, az elbírálásban pedig több hónapos a csúszás, ami az utóbbi idők drágulásának tükrében sokaknak kellemetlen. A programot eredetileg négy szakaszban, regionális bontásban bonyolították volna le, a fordulók számát viszont utóbb kettőre csökkentették. Az első ütem területtől függően januárban vagy februárban ért véget, a második pedig eredetileg szeptemberben vagy októberben kezdődött volna. A startot előbb tavaszra, utóbb pedig novemberre tolták.
A kormány most arról döntött, hogy felfüggesztik a pályázatot – számol be a Telex. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter múlt hét csütörtökön jelentette be, hogy a hálózat nem bír el több csatlakozást, ezért a szükséges fejlesztések elvégzéséig megszüntetik a betáplálási kötelezettséget. Ez nagyon nehéz helyzetbe hozza a hazai piacot, a napelemes beruházások megtérülése például jelentősen megnőhet. Az újabb döntés további bonyodalmakhoz vezethet. A program szüneteltetése a „Tovább erősödik a magyar háztartások energiabiztonsága” címmel kiadott sajtóközleményből derült ki. Ebben azt írják, a pályázat második szakaszáról az uniós támogatások felhasználásáról szóló hivatalos megállapodást követően születik döntés, emellett arra is kitérnek, hogy megkezdődött a hálózat fejlesztése. A kormány szerint a friss döntéssel jelentősen egyszerűsítik és gyorsítják a telepítésekhez kapcsolódó eljárást.
A közleményben nem térnek ki rá, de azzal, hogy az új napelemek esetében felfüggesztik a betáplálást, vagyis csak helyi áramfelhasználást tesznek lehetővé, jelentősen nő a beruházások ára. Az energia tárolásához például akkumulátorra lehet szükség, ami rendkívül költséges megoldás. Steiner Attila, a Technológiai és Ipari Minisztérium államtitkára múlt héten jelentette be, hogy a kormány támogatni fogja a tárolók telepítését, ez összhangban van a feltételezett drágulással.
A betáplálás felfüggesztésével kapcsolatban konkrét szabályzat még nem jelent meg, a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség (MNNSZ) mindesetre nem örül a döntésnek. A szervezet szerint a lakossági napelemes beruházások a szüneteltetéssel gyakorlatilag értelmetlenné válnak. Az MNNSZ-nél úgy látják, kivételt kellene tenni azon kis, otthoni napelemes rendszereknél, ahol a hálózat és transzformátorkörzet műszakilag alkalmas a csatlakozásra. Emellett javaslatot tettek arra is, hogy azoknál a háztartási kiserőműveknél, ahol a visszatáplálás lehetőségét nem kéri az igénylő, gyorsított eljárás keretében engedélyezzék a napelemes rendszer telepítését.

Zöldinfó
Mélyponton az újrahasznosítás Romániában: az EU-s átlag töredékét teljesíti az ország
Az európai uniós statisztikákban amúgy is sereghajtó Romániában nemhogy javult volna, hanem romlott a hulladék újrahasznosításának aránya.

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)
A GNM közösségi oldalán megjelent éves összegzés szerint míg 2023-ban országos szinten a hulladék 12,9 százalékát sikerült újrahasznosítani, tavaly ez az arány 8,1 százalékra csökkent- írja az alternativenergia.hu. A környezetvédelmi őrség 3125 településen – a romániai községek és városok 99 százalékában – végzett ellenőrzései nyomán minden korábbinál nagyobb, 17 millió lej (1,36 milliárd forint) értékben szabott ki bírságot a szabálytalan hulladékkezelés miatt. “Nem örülünk annak, hogy bírságolhatunk, mindenütt javaslatokat is megfogalmaztunk a helyzet javítása érdekében. Amíg a hulladékot olcsóbb lesz tárolni, mint feldolgozni, addig szükség lesz valamilyen ösztönzőre az újrahasznosítás arányának növelése érdekében” – idézték hatáság Facebook-bejegyzésében a Andrei Corlant, a GNM főfelügyelőjét. A környezetvédelmi őrség jelentéséből egyebek mellett kiderül, hogy a települések 90 százalékában gondoskodnak a szelektíven gyűjtött hulladék elszállításáról, de csak 36 százalékuk biztosítja a hulladék szelektív gyűjtéséhez szükséges elkülönített tárhelyet és a települések több mint 80 százalékában a szolgáltatás díja nem függ a szemetelés mértékétől.
Az újrahasznosítás terén a Duna-deltát magába foglaló Tulcea megye áll a legjobban 34 százalékkal, de az ország megyéinek több mint felében 10 százalék alatt volt tavaly az anyagában hasznosított hulladék aránya. A székelyföldi megyék közül Maros a sereghajtó között volt 3,3 százalékkal Hargita az országos átlag körül 9,1 százalékkal, egyedül Háromszéken jobb a helyzet, Kovászna megyében ugyanis a hulladék 22,6 százalékának újrahasznosításáról gondoskodtak tavaly. Drámai visszaesés következett be a GNM statisztikája szerint Kolozs megyében, ahol az előző évi 30,4 százalékról 4 százalékra csökkent a hulladékhasznosítás aránya, a Partiumban azonban javultak a mutatók: Szatmár megyében 14,3-ról 26, Bihar megyében pedig 14,5-ről 27,1 százalékra. Akárcsak egy évvel korábban, 2023-ban is Románia termelte a legkevesebb települési hulladékot az uniós tagországok közül – derül ki az Európai Unió (EU) statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közölt adataiból. Az Eurostat szerint 2023-ban az egy főre jutó települési hulladék mennyisége 511 kilogramm volt az EU-ban. Lakosságarányosan Ausztriában gyűjtötték össze a legtöbb szemetet (803 kg/fő) Romániában pedig a legkevesebbet (303 kg/fő). Az Európai Unió országaiban 2023-ban személyenként átlagosan 246 kilogramm háztartási hulladékot hasznosítottak újra. Ez a mennyiség a termelt települési hulladék 48 százalékát tette ki. Ezen a téren is Ausztria állt az élen az egy főre jutó 516 kilogrammal és Románia az utolsó helyen, az egy főre jutó 36 kilogramm újrahasznosított hulladékkal – derül ki az uniós statisztikákból.
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Kritikus helyzet Parajdon: sóbánya elöntve, ivóvízhiány és ökológiai válság fenyeget
-
Zöld Energia5 nap telt el a létrehozás óta
Kiderült mi befolyásolja a napelemek teljesítményét nagymértékben!
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
A nap ereje lenyomta az árakat – szinte fizettek, hogy fogyasszunk
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Zsilip, szivattyú, tározó – így készül Magyarország az aszályos jövőre
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Két fogás, ami megváltoztathatja a jövőt