Kapcsolatfelvétel

Zöldinfó

Telepítsek most napelemet? Mire számítsak?

Létrehozva:

|

Korábban úgy tűnt, hogy novemberben elindulhat az újabb forduló, most viszont a felfüggesztésről döntöttek.

Tavaly év végén indult el az a napelemes és fűtéskorszerűsítési program, amelyben 100 százalékos támogatást adnak az alacsony jövedelmű háztartásoknak. A pályázat története eddig meglehetősen rögös, a kiírás óta többször módosítani kellett a szabályzatát, az elbírálásban pedig több hónapos a csúszás, ami az utóbbi idők drágulásának tükrében sokaknak kellemetlen. A programot eredetileg négy szakaszban, regionális bontásban bonyolították volna le, a fordulók számát viszont utóbb kettőre csökkentették. Az első ütem területtől függően januárban vagy februárban ért véget, a második pedig eredetileg szeptemberben vagy októberben kezdődött volna. A startot előbb tavaszra, utóbb pedig novemberre tolták.

A kormány most arról döntött, hogy felfüggesztik a pályázatot – számol be a Telex. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter múlt hét csütörtökön jelentette be, hogy a hálózat nem bír el több csatlakozást, ezért a szükséges fejlesztések elvégzéséig megszüntetik a betáplálási kötelezettséget. Ez nagyon nehéz helyzetbe hozza a hazai piacot, a napelemes beruházások megtérülése például jelentősen megnőhet. Az újabb döntés további bonyodalmakhoz vezethet. A program szüneteltetése a „Tovább erősödik a magyar háztartások energiabiztonsága” címmel kiadott sajtóközleményből derült ki. Ebben azt írják, a pályázat második szakaszáról az uniós támogatások felhasználásáról szóló hivatalos megállapodást követően születik döntés, emellett arra is kitérnek, hogy megkezdődött a hálózat fejlesztése. A kormány szerint a friss döntéssel jelentősen egyszerűsítik és gyorsítják a telepítésekhez kapcsolódó eljárást.

A közleményben nem térnek ki rá, de azzal, hogy az új napelemek esetében felfüggesztik a betáplálást, vagyis csak helyi áramfelhasználást tesznek lehetővé, jelentősen nő a beruházások ára. Az energia tárolásához például akkumulátorra lehet szükség, ami rendkívül költséges megoldás. Steiner Attila, a Technológiai és Ipari Minisztérium államtitkára múlt héten jelentette be, hogy a kormány támogatni fogja a tárolók telepítését, ez összhangban van a feltételezett drágulással.

A betáplálás felfüggesztésével kapcsolatban konkrét szabályzat még nem jelent meg, a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség (MNNSZ) mindesetre nem örül a döntésnek. A szervezet szerint a lakossági napelemes beruházások a szüneteltetéssel gyakorlatilag értelmetlenné válnak. Az MNNSZ-nél úgy látják, kivételt kellene tenni azon kis, otthoni napelemes rendszereknél, ahol a hálózat és transzformátorkörzet műszakilag alkalmas a csatlakozásra. Emellett javaslatot tettek arra is, hogy azoknál a háztartási kiserőműveknél, ahol a visszatáplálás lehetőségét nem kéri az igénylő, gyorsított eljárás keretében engedélyezzék a napelemes rendszer telepítését.

Advertisement

Zöldinfó

Az újrahasznosítható műanyag raklapok előnyei a fa változatokkal szemben

A logisztikai és anyagmozgatási iparágakban az árucikkek és termékek hatékony mozgatása és tárolása kulcsfontosságú. A raklapok az egyik alapvető eszközei ennek a folyamatnak, amelyek segítségével az árukat könnyedén szállíthatjuk, tárolhatjuk és kezelhetjük. Azonban az iparág gyors fejlődése és a fenntarthatóság iránti növekvő igények miatt egyre nagyobb figyelmet szentelnek az alternatív megoldásoknak, mint például az újrahasznosítható műanyag raklapok.

Létrehozva:

|

Szerző:

Ezeknek az új generációs raklapoknak számos előnye van a hagyományos fa változatokkal szemben, amelyek hatékonyabbá és fenntarthatóbbá teszik a logisztikai folyamatokat:

Az egyik fő előnye az újrahasznosítható műanyag raklap termékeknek az, hogy sokkal tartósabbak és strapabíróbbak, mint a fa raklapok. Utóbbiak ugyanis könnyen sérülhetnek, repedhetnek vagy rothadhatnak, különösen nedves vagy korrozív környezetben. Ezzel szemben az újrahasznosítható műanyag raklapok ellenállnak a külső károsító hatásoknak, így jóval nagyobb élettartammal rendelkeznek a fa változatoknál. Ezáltal csökkentik a raklapok cseréjéből és karbantartásából fakadó extra költségeket, valamint minimalizálják az áruk károsodásának kockázatát.

A műanyag raklapok könnyűsúlyúak és egységesek, ami könnyebbé teszi a kezelésüket és a mozgatásukat. A fa raklapok gyakran változatos méretekben és súlyokban érkeznek, ami nehezítheti azok mobilizálását és összehangolását a logisztikai folyamatok során. Az egységes méretekkel rendelkező műanyag raklapok azonban egyszerűbbé teszik a raktározási és szállítási műveletek tervezését és optimalizálását.

A fenntarthatóság szempontjából is kedvezőbbek az újrahasznosítható műanyag raklapok. Mivel visszaforgatható műanyagból készülnek, hozzájárulnak a faforrások megőrzéséhez és a környezeti terhelés csökkentéséhez. A fa raklapok gyakran fakitermelésből származnak, ami erdőírtáshoz és biodiverzitás-vesztéshez vezethet. Az újrahasznosítható műanyag raklapok gyártása és felhasználása kevesebb káros anyag kibocsátással jár, így csökkenthető az iparág ökológiai lábnyomát.

Advertisement

A Schoeller Allibert plasztik raklapok például teljes mértékben újrahasznosíthatók – a használt raklapokat begyűjtik a gyártóközpontjaikban, majd egy alapos tisztítást, csiszolást, mosást és szárítást követően új formába öntik őket, és máris újra felhasználhatók anélkül, hogy hozzájárultak volna a világ szeméthalmainak növeléséhez.

A műanyag raklapok könnyen tisztíthatók és fertőtleníthetők – ez különösen fontos az élelmiszere és egészségügyi iparágban. A fa raklapok sokszor nehezebben tisztíthatók, és a nedvesség hatására könnyen baktériumokat és egyéb szennyeződéseket tartalmazhatnak. A plasztik változatoknak azonban az agresszívabb, invazív mosási metódusok sem okoznak kárt, így kiválóan sterilizálhatók és újra felhasználhatók a kényes árucikkek szállításához/tárolásához.

Tovább olvasom

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!