

Zöldinfó
A lengyel kormány segítené a helyi önkormányzatokat a kedvezményes árú fűtőszén forgalmazásában
A lengyel kormány elfogadta azt a tervezetet, amelynek értelmében a helyi önkormányzatok egyszerűsített eljárásban közvetítő szerepet játszhatnának a lakossági fűtésre szánt, kedvezményes árú szén forgalmazásában – közölte Jacek Sasin kormányfőhelyettes és kincstárügyi miniszter.
A törvénytervezet, amelyet a jövő héten sürgősségi eljárásban vitatnak meg a parlamentben (szejm), garantálja az önkormányzatoknak, hogy közvetlenül a lengyel állami importőröktől szerezhetik be a lakossági fűtésre szánt szenet, tonnánként maximum 1500 zlotyért (130 ezer forint). Tonnánként 500 zloty értékben az állam megtéríti az önkormányzatoknak a belföldi szállítási költségeket is, így a szénnel fűtő helyi lakosok tonnánként maximum 2000 zlotyért (173 700 forint) vásárolhatják meg a fűtőanyagot, amelynek mennyisége háztartásonként nem haladhatja meg a két tonnát. Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő csütörtökön bejelentette: az év fordulóján további egy vagy két tonna szén lesz beszerezhető kedvezményes áron. Az önkormányzatok önállóan, más önkormányzatokkal, illetve bizonyos feltételek mellett akár forgalmazókkal is együttműködve szervezhetik meg a kedvezményes árú szén kiszállítását az illetékességük területén létesített eladási helyekre. Morawiecki csütörtökön bejelentette: a kedvezményes lakossági szénárak garantálása érdekében új költségvetési eszközöket mozgósítanak.
A tervezetet azért készítették el, mert Lengyelországban idén felugrott a szén piaci ára (tonnánként 2600 zlotytól akár 4 ezer zlotyig), és akadozik a forgalmazása is. Tavaly a lengyelországi háztartások mintegy 50 százalékában fűtöttek szénnel. Lengyelország évente több mint 44 millió tonna szenet termel ki, a kisfogyasztói szükségleteket azonban nagyrészt külföldi forrásokból fedezik. 2021-ben 8 millió tonna, főként a háztartások fűtésére szánt szenet importáltak Oroszországból. Az Európai Bizottság lengyel kezdeményezésre szénembargót vetett ki Moszkvával szemben az április elején elfogadott szankciócsomagban, és Varsó az április közepén elfogadott törvényben meg is tiltotta az orosz szénimportot. Sasin csütörtökön közölte: a Lengyelországban kitermelt szénből az év végéig összesen több mint 4,5 millió tonnát szállítanak kisfogyasztói piacra, külföldről pedig több mint 11 millió tonna szenet hoznak be idén. A lengyel parlament már nyáron elfogadta azt a törvényt, amely szerint a szénnel fűtő háztartásoknak 3 ezer zloty egyszeri támogatást fizetnek. Egy másik, szeptemberben megszavazott törvény értelmében a fűtőanyagként biomasszát, cseppfolyósított gázt (LPG) vagy fűtőolajat használó háztartások ezertől háromezer zlotyig terjedő egyszeri támogatást igényelhetnek. A távfűtés esetében pedig az államilag támogatott átlagárral garantálják, hogy ebben a fűtési szezonban a háztartások fűtésszámlái ne emelkedjenek 42 százaléknál többel.
mti

Zöldinfó
Jó hírt kapott, aki napelemet telepítene állami támogatással!
2025-ben indult a Vidéki Otthonfelújítási Program, amely 3 millió forintos támogatást kínál kis településeken élő családoknak, különös fókuszban a napelemes fejlesztésekkel.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
2025. január 1-én vette kezdetét a 2026-ig elérhető Vidéki Otthonfelújítási Program. A pályázatot olyan 5000 fős alatti településeken, saját ingatlanban élő személyek számára dolgozták ki, akik legalább egy, 25 év alatti gyermeket nevelnek. Az utólagosan igényelhető támogatás mértéke legfeljebb 3 millió forint, ezt 50-50 százalékban kell megosztani a munkadíj és az anyagköltségek között. A programmal párhuzamosan maximum 6 millió forintos kamattámogatott hitel is elérhetővé válik az előfinanszírozására. A támogatást beruházások változatos skálájára fordítható, megvalósíthatók többek között fűtésrendszerbeli korszerűsítések, tetőfelújítások, belső átalakítások, sőt, a korábbi otthonfelújítási programokhoz hasonlóan napelem-telepítések is. A régebbi tapasztalatok azt mutatják, hogy utóbbi opció különösen népszerű a pályázók körében, nem véletlenül: egy napelemes beruházással meglehetősen jól ki lehet használni a 3 milliós keretet, illetve a munkadíj és anyagköltségek közötti egyenlő megosztást. A korábbi programok jelentős felfutást eredményeztek a hazai napelemes piacon, amire a 2022-ben bevezetett és teljesen egészében még mindig feloldatlan betáplálási stop, valamint a bruttó elszámolás elindítása miatt megszorongatott iparágnak most komoly szüksége van.
Az AlternativEnergia.hu által megkérdezett piaci szereplők ezúttal is érdeklődési hullámra számítanak, igaz, a pályázat sajátosságai miatt ez a korábbiakhoz képest enyhébb lehet. Csomós Tibor, Profi Greentech ügyvezető szerint cégük a csapat bővítésével, illetve a telepítési folyamatok optimalizálásával készül a rohamra. „Korábbi tapasztalataink alapján az ilyen jellegű támogatási programok mindig nagy érdeklődést váltanak ki, különösen, ha a pályázati feltételek egyszerűek és a támogatás mértéke jelentős. Bár csak az 5000 fő alatti lélekszámú településeket érinti, úgy gondoljuk, hogy ez a program is népszerű lesz, különösen azok körében, akik már régóta tervezik otthonuk korszerűsítését” – mondja lapunknak a szakember.
-
Zöldinfó1 nap telt el a létrehozás óta
Híd épülhet a Balaton fölé, kezdődik az építkezés!
-
Zöld Energia5 nap telt el a létrehozás óta
Betáplálási lehetőség nyílik meg a napelemes háztartásoknak!
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Nem erre számítottak a napelemek vizsgálatakor a kutatók!
-
Zöldinfó3 nap telt el a létrehozás óta
Olcsó napelemek, amelyeket a kerítésre is telepíthetünk!
-
Zöldinfó7 óra telt el a létrehozás óta
Jó hírt kapott, aki napelemet telepítene állami támogatással!