

Zöld Energia
A napelemek megtérülése múlik ezen a rendszer tartozékon
Folyamatosan fejlődik a napelemek rögzítési technológiája, ami elősegíti, hogy egyre szélesebb körben használhassák őket.
Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
Will White napelemipari szakértő a PV Magazine oldalán mutatja be az Egyesült Államok piacának helyzetét, illetve azt, hogy a bővülésben milyen szerep jut a különféle napelemrögzítő rendszereknek. Mint írja, az ország napenergia-piaca dinamikusan fejlődik: 2024-ben közel 50 GW új kapacitást telepítettek, ami 21%-os növekedést jelent az előző évhez képest. A trend előreláthatóan 2025-ben is kitart, a Solar Energy Industries Association (SEIA) szerint pedig 2035-re Amerika elérheti az 500 GW-os kapacitást. A növekedés fő mozgatórugói a mesterséges intelligenciához kapcsolódó adatközpontok energiaigénye, illetve a villamosítás terjedése. Ezzel párhuzamosan egyre nagyobb figyelem irányul a napelemes rendszerek hatékonyságára, tartósságára és biztonságára.
A napelemek terjedésével együtt az tartórendszerek is gyors fejlődésen mentek keresztül, ennek köszönhetően ma már rengeteg igénynek megfelelnek, talajra, tetőre, falra, vízre és gépkocsibeállókra is telepíthetőek. Ezek a rendszerek a teljes projektköltség körülbelül 10%-át teszik ki, és elsődleges szerepük a panelek optimális elhelyezése a termelés maximalizálása érdekében.
A gyártók folyamatosan fejlesztik a könnyebb, gyorsabban telepíthető és időjárásálló rögzítési megoldásokat, jellemzően alumíniumból vagy lágyacélból. Az új rendszerek lehetővé teszik az állítható dőlésszöget, ezáltal növelve a hatékonyságot. Az új eszközök, így a modulemelők egyszerűsítik a telepítést, csökkentik a fizikai megterhelést és növelik a biztonságot, egyben mérsékelve a munkaidőt és költségeket.
A speciális igények – például úszó rendszerek vagy agrofotovoltaikus alkalmazások – külön megoldásokat kívánnak. A lebegő napelemek korrózióálló anyagokat és könnyű szerkezeteket használnak, míg az agrofotovoltaikus eszközökben magasabb tartókat alkalmaz, hogy lehetővé tegyék a mezőgazdasági tevékenységet is.
A kereskedelmi és ipari szektorban egyre elterjedtebbek a gépkocsibeállók fölé épített rendszerek, amelyek egyszerre termelnek áramot és biztosítanak árnyékot. A modern szerelőkereteket már úgy tervezik, hogy megfeleljenek az erős szél, hóterhelés és földrengés által támasztott követelményeknek is.
Will White szerint ahhoz, hogy a napenergia-ipar élvonalában maradjanak, a piaci szereplőknek követniük kell a technológiai újításokat, illetve meg kell felelniük a folyamatosan változó szabályozási környezetnek. A fejlett szerelési és állványrendszerek elengedhetetlenek a hosszú távon megbízható, biztonságos és hatékony napelemes létesítmények kialakításához.

Zöld Energia
Hogyan szűri a napfényt és termel energiát egyszerre ez az okosmodul?
A spanyol kutatók által megalkotott rendszer képes átengedni kellő fényt, miközben energiát is termel.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
A Madridi Műszaki Egyetem kutatói egy olyan épületbe integrálható fotovoltaikus (BIPV) modult fejlesztettek ki, amely intelligens redőnyként is funkcionál – számol be a PV Magazine. Az új rendszer képes hatékonyan árnyékolni az épületet a közvetlen napsütéstől, miközben biztosítja a természetes, szórt fény bejutását, így csökkentve a mesterséges világítás iránti igényt.
Almudena García Sánchez, a csapat tagja szerint céljuk az volt, hogy megszüntessék a hagyományos, félig átlátszó napelemek egyik fő hátrányát, hogy a természetes fény ideális átengedését feláldozzák az energiatermelés érdekében. Az általuk fejlesztett modul kizárólag a közvetlen napsugarakat alakítja át villamos energiává, míg a lágy, diffúz fényt átereszti az épület belső tereibe, így kellemesebb, káprázásmentes világítást biztosít.
A fejlesztés központi elemei az aszimmetrikus mikrokoncentrátoros optika és az integrált síkkövetési rendszer. A modul mozgatható hátlapjára helyezett vékony napelemes csíkok az úgynevezett Fresnel-lencsék révén koncentrált, közvetlen napfényt hasznosítják. A rendszerhez átlátszó hátlap is tartozik, amely lehetővé teszi a szórt fény áthaladását, és képes dinamikusan módosítani a fényáteresztést az alacsony és magas szint között bárhol.
A rendszer optikai elemei UV nanoimprint litográfiával készülnek, így a gyártás költséghatékony és ipari méretekben is megvalósítható. Az optikai hatásfok változó beesési szögek mellett 70% feletti értéket is elér, ezáltal biztosítva egész évben a magas teljesítményt és hatásfokot.
A modul könnyen beépíthető tetőtéri és homlokzati elemekbe, különösen ott, ahol nincs szükség közvetlen kilátásra. A hagyományos BIPV-megoldásokkal ellentétben a fejlesztés aktívan szabályozza a bejutó fény mennyiségét, csökkenti a káprázást, kiküszöböli a külső árnyékolók szükségességét, valamint javítja az energiatermelés hatékonyságát. A fejlesztésre a kutatók már szabadalmi bejelentést is tettek.
-
Zöld Energia7 nap telt el a létrehozás óta
Két nagy európai esemény, egy közös üzenet: változás jön a napenergia-piacon
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Jelentősen esett a panellakások iránti érdeklődés
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Meglepte a kutatókat a napelemek vizsgálati eredménye
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Stratégiai fordulat Európában: változik a technológia és fenntarthatóság jövője
-
Zöld Energia5 nap telt el a létrehozás óta
Hogyan építhető naperőmű a világ egyik legkeményebb környezetében?