Kapcsolatfelvétel

Zöldinfó

Dániában energiatakarékossági szabályokat vezetnek be

Az energiaválság küszöbén, több európai országot követve Dániában is szabályozzák a középületek fűtését, azok helyiségeinek maximális hőmérsékletét 19 Celsius fokban határozták meg – jelentette be Dan Jörgensen, az energiaellátás és a klímavédelem ügyeiért felelős miniszter a kormány csütörtöki döntése után.

Létrehozva:

|

A miniszter közölte, hogy a szabály alól csak a kórházak, az ápolóotthonok és a bölcsődék kivételek. Oroszország ukrajnai háborúja Jörgensen szerint soha nem látott energiaválságot eredményezett, az árak rohamosan nőnek, illetve hektikusan alakulnak az energiapiacon is. A rendelkezés értelmében a fűtési szabályozáson kívül Dániában ezentúl a szükségtelennek bizonyuló kültéri világítást is le kell kapcsolni. Noha az északi országban egyelőre nincs kilátásban, hogy válsághelyzet alakulna ki az energiaellátás terén, más európai államokhoz hasonlóan Dánia is előrelátóan gondolkodik az áram- és gázfogyasztásról. A skandináv országban a középületekben egyébként 21 és 23 Celsius fok közötti hőmérséklet a megszokott. Németországban 20, Írországban 19, Olaszországban pedig – kétfokos tűréshatárral – 17 Celsius fokban határozták meg a belterek maximális hőmérsékletét. Róma az országban lévő lakások fűtési hőmérsékletét is szabályozza, ezt 20 fokban szabta meg, Írországban pedig felszólították az irodai dolgozókat, hogy igyekezzenek minél jobban összehúzódni az épületeken belül; ezáltal egész emeleteket zárhatnak le, amelyeket így nem kell majd fűteni.

 

mti

Advertisement

Zöldinfó

Bécs új parkja a mozgást, a közösségi életet és a természetet ötvözi

Bécs új parkot épített, ahol a sporté a főszerep.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet az Ön rendszere! Ingyenes kalkulálás itt (x)

Mit kezdjen egy város egy korábban kihasználatlanul álló városi területtel? Bécs 11. kerületében, Simmeringben erre a kérdésre a lakókkal közösen kerestek választ – írja az alternativenergia.hu. A 2022-ben indult részvételi folyamat eredményeként született meg a Sonnenland park: Bécs új nyilvános parkja, ahol a mozgás, kikapcsolódás és a közösségi élet találkozik. A hagyományos parkok mellett ma egyre nagyobb hangsúlyt kapnak azok a közterek, amelyek egyszerre szolgálják a mozgást, a kikapcsolódást és a közösségi életet. A 2022-ben indult lakossági konzultáció során a simmeringi lakosok maguk fogalmazhatták meg, milyen funkciókat látnának szívesen a területen. Az elkészült park ennek megfelelően egy modern mozgáspark, inkluzív játszótér, közösségi kert és természetközeli pihenőzóna is egyszerre.

A fejlesztés egyik központi eleme egy minden korosztály számára használható mozgáspark. A látogatók kalisztenikai sporteszközöket, ügyességi és egyensúlyfejlesztő elemeket, valamint különböző játékos aktivitásokat találnak itt. A parkban található füves területek piknikezésre, olvasásra vagy akár szabadtéri jógára is lehetőséget biztosítanak. A projekt különlegessége, hogy a rekreációs funkciók mellett a biodiverzitás is kiemelt szerepet kapott. A természetközeli élménytér holtfa-kupacai, vadon növő bokrai és cserjéi értékes élőhelyeket teremtenek a helyi állatvilág számára, míg egy elkülönített vadonterület kifejezetten a növény- és állatfajok zavartalan fennmaradását szolgálja. A parkban található egy közösségi kert is, amelyet egy helyi egyesület gondoz.

A Sonnenland fejlesztése – a kerületi képviselők és más szakértők mellett – a Wiener Klimateam, vagyis a Bécsi Klímacsapat programjának keretében valósult meg. Az 2022-ben létrehozott kezdeményezés célja, hogy a városlakók közvetlenül részt vehessenek a klímavédelmi és városfejlesztési projektek kialakításában. Az elmúlt években több mint ötezer ötlet érkezett a programba, amelyekből már számos közösségi fejlesztés valósult meg Bécs különböző kerületeiben.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák