

Zöld Energia
Energiaigényes anyagokat helyettesíthet a fa
A fa az egyetlen megújuló, természetes erőforrás, amely energiaigényes anyagokat helyettesíthet – olvasható a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) honlapján hétfőn közzétett összefoglalóban, amely a EP Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Bizottságának (AGRI) jelentéséből készült.
A testület a faalapú helyettesítő anyagok minél szélesebb körű alkalmazását, hatékony felhasználását, és ezek uniós támogatását javasolja. Állásfoglalásuk szerint a gazdasági előnyök mellett a társadalmi hatások, valamint az ökoszisztéma-szolgáltatások előnyei is indokolják az erdők megőrzését, amely a biológiai sokféleségben, a szénmegkötésben, az édesvízellátásban egyaránt nélkülözhetetlen – írták.
Nehezményezték ugyanakkor, hogy az erdőgazdálkodók és a tulajdonosok a rendelkezésükre álló uniós források felét sem használják föl. A képviselők felszólítják az uniós tagállamokat, hogy könnyítsék meg a támogatások hozzáférését, egyszerűsítsék az adminisztrációt. Az EU-nak figyelembe kell vennie azt is, hogy a több fajból álló erdők jobban ellenállnak az éghajlati hatásoknak, ezért nem szabad monokultúrákat támogatni – tették hozzá.
Mind az éghajlatváltozás, mind az emberi tevékenység terheli az erdőket, és minden terhelés csökkenti a kártevőkkel és betegségekkel szembeni ellenállóképességüket – olvasható az EP honlapján közzétett állásfoglalás-tervezetben. Hozzátették, hogy az erdei élőhelyeknek csupán 49 százaléka van jó védettségi helyzetben, bár azt nem lehet kijelenteni, hogy rossz állapotúak volnának az EU erdői. A fenntartható erdőgazdálkodás nagy múltra, sok tapasztalatra és szakértelemre támaszkodhat Európában, a 2030-ig szóló uniós erdőgazdálkodási stratégia pedig biztosíthatja a kontinens erdőinek jövőjét, hogy azok továbbra is elláthassák a funkcióikat, segítve többek között a klímacélok teljesítését – hangsúlyozta az AGRI.

Zöld Energia
Ezzel a trükkel duplán hasznosítják a napenergiát, napelemes csatornák Kaliforniában!
A Nexus nevű kísérleti projekt célja, hogy a kaliforniai csatornák fölé telepített napelemekkel egyszerre termeljenek megújuló energiát, csökkentsék a vízveszteséget, a földhasználatot és az üvegházhatású gázok kibocsátását, miközben a rendszer hatékonyságát egy valós környezetben tesztelik.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
A Nexus névre keresztelt kísérleti projekt a kaliforniai csatornák feletti napenergia mértékét vizsgálja. A California Solar Canal Initiative (CSCI) célja, hogy egy 2021-ben, a Mercedi Kaliforniai Egyetem által végzett kutatás alapján azonosított, mintegy 6500 kilométer hosszú csatornaszakaszt napelemes rendszerekkel fedjen le, ezzel növelve Kalifornia az állam megújuló energiaforrást felhasználó létesítményeinek számát – értesül a pv magazin. A napelemes rendszerek számának növelésével hozzájárulnak a vízvédelemhez, csökkentik a légszennyezést és kihasználják a nap energiáját is. Ezzel egyidejűleg pedig még a földhasználatot is csökkentik. A tanulmányt a Dél-kaliforniai Egyetem (USC) Dornsife Public Exchange és a független tanácsadó Solar AquaGrid vezeti, és hét egyetem, közülük hat kaliforniai intézmény oktatói vesznek részt benne. A kísérlet kimutatta, hogy ezek a napelemes rendszerek képesek lehetnek évi 13 GW kapacitást elérni, ami az állam jelenlegi kapacitásának mintegy hatodát jelentené. A cél az lenne, hogy a fejlesztéssel 2030-ra 40%–kal mérsékeljék az állam üvegházgáz-kibocsátását.
A kutatók rámutattak arra is, hogy a csatornákon elhelyezett napelemek segítségével akár 50 000 hektárral is csökkenthetik a földhasználatot. A Nexus projekt a 2021-es tanulmány eredményeként született meg.Ez egy 20 millió dolláros, a Kalifornia állam által finanszírozott, a Turlock Irrigation District által a Vízügyi Minisztériummal, a Solar AquaGriddel és a Mercedi Kaliforniai Egyetemmel partnerségben megvalósított napenergia-projekt.
Hogy bizonyítsák a sikerességet, kísérleti jelleggel egy 6 méter széles és egy 33 méter hosszú csatornán napelemes rendszereket telepítenek energiatároló rendszerrel kiegészítve, az üzembe helyezés még idén megtörténik. Ennek segítségével fel tudják mérni a termelést felhős időben is, ezzel megállapítva azt, hogy a napelemek optimálisan működnek-e vagy sem. Ahogy azt Wade Crowfoot, a Kaliforniai Természeti Erőforrások Ügynökségének titkára is megerősítette, Kalifornia élen jár az innovatív megoldások feltárásban, az éghajlatváltozás elleni küzdelemben és nyitott minden olyan megoldás megismerésében, amellyel képesek lehetnek megóvni a vizeket, és amely segít felhasználni a megújuló energiát. “Örömmel látjuk, hogy a legjobb kutatóintézetek is összefognak és segítenek ennek a nagyszerű ötletnek a megvalósításában” – tette hozzá.
Kép: TID
-
Zöldinfó6 nap telt el a létrehozás óta
Híd épülhet a Balaton fölé, kezdődik az építkezés!
-
Zöldinfó5 nap telt el a létrehozás óta
Jó hírt kapott, aki napelemet telepítene állami támogatással!
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Olcsó napelemek, amelyeket a kerítésre is telepíthetünk!
-
Zöldinfó3 nap telt el a létrehozás óta
Szlovákiában rendkívüli intézkedéseket hagyott jóvá a kormány a medveállományra vonatkozóan
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Az elmúlt 30 év egyik legnagyobb szúnyograjzására számítanak a kutatók a Balatonnál