

Zöld Energia
Ez az eszköz tökéletesen kihasználja a napenergiát
A spanyolországi gyártó szerint a fotovoltaikus-termikus hibrid eszközük világrekordot állított fel.
A napelemes technológia folyamatosan fejlődik, és ez nem csupán a szűken értelmezett fotovoltaikus területen hoz előrelépést. Egyre több alkalommal fordul elő, hogy a napelemes cellákat egyéb megoldásokkal, például hőtermelő megközelítésekkel kombinálják. Ez kézenfekvő eljárás, elvégre a fotovoltaikus paneleknél gyakran a hőmérséklet is jelentős. Az ily módon történő keresztezéssel a mérnökök rendkívüli hatékonyságot képesek elérni.
Az Abora Solar spanyol fotovoltaikus-termikus (PVT) vállalat a közelmúltban olyan panelt fejlesztett ki, amely 17,8 százalékos hatékonyságú napelemeket kombinál nagyjából 70 százalékos termikus hatásfokkal – számol be a PV Magazine. Az eszköz 1,970-szer 995-szer 107 milliméteres, tömege pedig 50 kilogramm. Az Abora Solar termékének teljes hatékonysága megközelítőleg 89 százalék, a cég szóvivője szerint új, aH72SK nevű berendezésükkel világrekordot sikerült felállítaniuk.
A telepítéshez legalább két ember szükséges, tehát viszonylag bonyolult eljárásról van szó. A modul monokristályos PERC (Passivated Emitter and Rear Contact) cellákkal készült, a PERC technológia lényege, hogy a hátlapra egy plusz visszaverő réteget visznek fel, így az egyébként hasznosulatlan sugárzás visszakerülhet a rendszerbe. A panel teljesítménye 350 watt, nyitott áramköri feszültsége 48,82 volt, rövidzárlati áramerőssége 9,73 amper. A modul hőmérsékleti együtthatója Celsius-fokonként mínusz 0,33 százalék, a rendszer maximum 1000 volt rendszerfeszültséggel üzemelhet. Egy-egy panel 72 darab fotovoltaikus cellát tartalmaz, amelyek egy 156-szor 156 milliméteres felületen helyezkednek el, teljes területük tehát 1,96 négyzetméter. A hőpanelek optikai hozama 0,7.
A cég a modulokhoz aHMonitor felügyeleti rendszert is kínál, amely lehetővé teszi a rendszertulajdonosok és a telepítők számára, hogy megjelenítsék az olyan fontos információkat, mint amilyen a szén-dioxid-kibocsátás. A zaragozai székhelyű panelgyártó szerint az új modulokba való beruházás a projekt méretétől és típusától függően körülbelül négy év alatt térül meg.

Zöld Energia
Hogyan hat Donald Trump a napelemes piacra?
Donald Trump politikája az amerikai energetikai piacon is felfordulást okozott.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
A második Trump-kormány forgószélszerűen vette kezdetét: még csak három hónap telt Donald Trump beiktatása óta, de már számos drasztikus kül- és belpolitikai döntést hozott. Miként hat az elnök politikája az energiaszektorra, különösen a napelemes piacra – ennek a kérdésnek járt utána a PV Magazine. A kormányzat az elmúlt időszakban jelentős szakpolitikai reformokat hajtott végre. Az energetikai politika fő mozgatórugója, hogy az elnök nagyban támogatja a fosszilis energiahordozók kinyerését, miközben ellenzi az elektromos járművek támogatását célzó szabályzatokat. A terület legfontosabb Trump-rendelete az Unleashing American Energy, amely csökkenti az olaj- és ritkaföldfém-kitermelés korlátozásait. A régi-új elnök a megújulókat tekintve egyelőre elsősorban a szélenergia ellen lépett fel, több helyen korlátozásokat vezetett be az új szélfarm-beruházásra vonatkozóan. Ugyan a napenergiát egyelőre nem támadja célzottan, az ágazatot érintő politikai bizonytalanság hatással van a beruházásokra.
A napenergia 2024-ben az Egyesült Államok legjelentősebb, újonnan telepített villamosenergia-forrása volt, és az iparág továbbra is gyorsan növekszik. Az IRA (Inflation Reduction Act) nevű, alapvetően klímavédelmi célú törvénycsomag és más támogatások a különféle hitelek, adókedvezmények és egyéb megoldások révén jelentős felfutást hoztak a szektorban, de a Trump-kormány ezek felfüggesztésével akadályokat gördített az iparág elé. A szövetségi kifizetések befagyasztását most bírósági döntések próbálják megakadályozni, nagy kérdés, hogy milyen jövő vár az IRA-ra és más, az energetikai átállást segítő ösztönzőkre. Egyes szakértők szerint az IRA-alap a vártnál öt évvel korábban, 2027-ben véget érhet.
A napelemes szektor számára további kihívást jelentenek az új, Kínát, Kanadát és Mexikót érintő vámok, amelyek jelentősen megdrágítják a gyártást és az importot. Az iparág számára pozitívum ugyanakkor, hogy a napenergia költségei folyamatosan csökkennek, olyannyira, hogy a BloombergNEF szerint a napelemparkok még támogatások nélkül is egyre versenyképesebbek a gázerőművekkel szemben.
A szakértők úgy látják, összességében a Trump-kormányzat intézkedései rövid távon nehézségeket okozhatnak a megújuló energiaforrások számára, de a piac saját dinamikája miatt a napenergia továbbra is meghatározó tényező maradhat az amerikai energiatermelésben.
-
Zöldinfó2 nap telt el a létrehozás óta
Híd épülhet a Balaton fölé, kezdődik az építkezés!
-
Zöld Energia6 nap telt el a létrehozás óta
Betáplálási lehetőség nyílik meg a napelemes háztartásoknak!
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Nem erre számítottak a napelemek vizsgálatakor a kutatók!
-
Zöldinfó1 nap telt el a létrehozás óta
Jó hírt kapott, aki napelemet telepítene állami támogatással!
-
Zöldinfó4 nap telt el a létrehozás óta
Olcsó napelemek, amelyeket a kerítésre is telepíthetünk!