

Zöld Energia
Ez lenne a legegyszerűbben felszerelhető napelem?
A DualSun könnyen telepíthető, plug-and-play napelemes rendszereket fejlesztett ki, amelyek alacsony költséggel és gyors megtérüléssel támogatják a lakossági energiaátállást.
A DualSun olyan összecsukható plug-and-play napelemes rendszereket fejlesztett ki, amelyek teljesítménytartománya 420 W-tól 1,68 kW-ig terjed – számol be a PV Magazine. A franciaországi székhelyű hibrid napelemmodul-gyártó cég új készletét lakossági és kültéri használatra tervezték. A plug-and-play napelemek olyan kis teljesítményű fotovoltaikus mikrorendszerek, amelyek könnyedén, szakértői segítség nélkül telepíthetőek. Népszerű megjelenési formájuk az erkélynapelemek, amelyek számos országban, így a szomszédos Ausztriában egyre népszerűek, itthon azonban még nem engedélyezettek. Az új Preasy plug-and-play fotovoltaikus (PV) csomagok jó alternatívát kínálnak azon háztartások számára, amelyeknek pénzügyi korlátok, a tető rossz tájolása vagy más okok miatt nem tudnak könnyedén hagyományos napelemes rendszert telepíteni. „Jelenleg Franciaországban az otthonok mindössze 5%-a rendelkezik” – mondta Jérôme Mouterde, a DualSun vezérigazgatója és társalapítója. „A Franciaországban meglévő 18 GW PV-kapacitásból kevesebb mint 3 GW-ot adnak a lakossági rendszerek, noha 2035-re 20 GW-os potenciál áll rendelkezésre. Olyan technológiává kell tennünk a napenergiát, amely könnyen és gyorsan telepíthető” – emelte ki a szakember.
A forgalmazói hálózaton és a DualSun weboldalán keresztül elérhető készletek többféle konfigurációban készülnek, amelyek 420 W-os alagút-oxid passzivált érintkezős (TOPCon) bifaciális paneleken alapulnak, M10-es monokristályos cellákkal. Az alapkészletek egyetlen 36 kg-os panellel és tartozékaival – beleértve a mikroinvertert, az irányítódobozt, a fa szerkezetet és az elektromos csatlakozót – Franciaországban 680 euróért (mintegy 264 ezer forintért) vásárolhatók meg. A DualSun szerint a készlet évente mintegy 670 kWh energiát termel, ami 10 év alatt 2200 euró megtakarítást jelent a dél-franciaországi Marseille-ben, illetve 1460 eurót az ország északi részén található Lille-ben.
A befektetés megtérülése az első helyszínen négy év, a második helyszínen pedig 6,2 év. A vállalat kiemelte: a plug-and-play rendszerek lehetőséget nyújtanak a lakossági energiaátállás felgyorsítására. A DualSun jelenleg egy modulgyárat üzemeltet Jujurieux-ban, a kelet-franciaországi Ain megyében.

Zöld Energia
Nem minden felhő egyforma: új modell segíti a napenergia pontosabb előrejelzését
Egy kutatócsoport azt elemezte, hogy a különböző felhőtípusok miként hatnak a napsugárzás-előrejelzésekre.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
Egy nemzetközi kutatócsoport azt vizsgálta, hogy miként befolyásolják a különböző felhőtípusok a napenergia-termelés előrejelzésének pontosságát – számol be a PV Magazine. A felhők köztudottan jelentős kihívást jelentenek ezen a területen, mivel eltérő makro- és mikrofizikai, valamint optikai tulajdonságaik hatással vannak az elnyelt, illetve a visszavert napfény mennyiségére. Ez a komplexitás komoly bizonytalanságot okoz az előrejelzésekben, különösen gyorsan változó felhőformációk esetén. A kutatás az amerikai Energiaügyi Minisztérium ARM (Atmospheric Radiation Measurement) programjának 2001-2014 között gyűjtött adataira épült. A szakemberek nyolc fő felhőtípus hatásait elemezték az előrejelzések vonatkozásában, a vizsgált fajták a Cumulus, a Stratus, az Altocumulus, az Altostratus, a Cirrostratus, a Cirrus, a Congestus és a Cumulonimbus voltak – a felhőket a szakemberek az élőlényekhez hasonlóan gyakran nemekbe és fajokba sorolják.
A tudósok fizikainformált, adatvezérelt modelleket alkalmaztak, amelyek figyelembe veszik a felhők és napsugárzás közötti kölcsönhatásokat. Ezeket az ARM South Great Plain Central Facility nevű, az USA középső részénél fekvő létesítményénél végzett mérések alapján tesztelték. A vizsgálat során a modellek pontosságában világos trend rajzolódott ki: a legjobb eredményeket a vékony, gyenge konvektív felhők (például Cirrus) esetén kapták, míg a legrosszabbakat az erős konvektív, bonyolult térszerkezetű felhőknél, ilyenek többek között a Cumulonimbus nembe sorolt formációk.
A tanulmány kimutatta, hogy a felhőtípusok explicit figyelembevétele 12–33%-os javulást eredményezhet az előrejelzések pontosságában, szemben azokkal a modellekkel, amelyek nem dolgoznak ilyen részletes adatokkal. A kutatók kiemelték: az ilyen fejlesztés kulcsfontosságú a napenergia rendszerbe történő hatékonyabb integrálása szempontjából, különösen a növekvő arányú megújuló energiaforrásokkal működő villamosenergia-hálózatok esetében.
A további finomítás érdekében a kutatócsoport a felhőinformációk közvetlen integrálását, a felhő-sugárzás kölcsönhatások pontosabb fizikai modellezését, valamint fejlettebb gépi tanulási módszerek alkalmazását javasolja.
-
Zöldinfó6 nap telt el a létrehozás óta
Döntést hozott az Alkotmánybíróság a napelemes szaldósok ügyében!
-
Zöldinfó12 óra telt el a létrehozás óta
Az Auchan áruházaiban május 22-ig lehet leadni a használaton kívüli kisméretű elektronikai eszközöket
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Inkább a szomszéd, mint a napsütés számít, amikor napelemet telepítünk a tetőnkre
-
Zöldinfó3 nap telt el a létrehozás óta
Kitiltják az ultrafeldolgozott élelmiszereket és energiaitalokat az iskolákból
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Szaharai porvihar hazánk felett – kutatók a jelenségről és a terjedő álhírekről