

Zöld Energia
Gyorsabb napelem telepítéseket vár el az EU a tagállamoktól
Nem sikerült tartani egy 2020-as határidőt.
Napelem, akár 3 millió Ft vissza nem térítendő támogatással a Vidéki Otthonfelújítási Program keretében. Kalkuláljon itt. (x)
Az Európai Bizottság jogi lépéseket tesz nyolc tagállam ellen, mert azok nem fogadták el a megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos projektek engedélyezési eljárásainak felgyorsítására vonatkozó új szabályokat – számol be a PV Magazine. A kereset az (EU) 2023/2413 irányelvre hivatkozik, amely új szabályokat állapított meg a megújulóenergia-projektek engedélyezési eljárásainak egyszerűsítése és lerövidítése érdekében, emellett bevezette azt a feltételezést, hogy az ilyen beruházások, az energiatárolás és a kapcsolódó hálózati infrastruktúra elsődlegesen közérdekűek. A rendelkezések helyi elfogadásának határideje 2024. július 1-je volt, és 2024 szeptemberében a Bizottság felszólító levelet küldött 26 tagállamnak, mivel nem ültették át időben és teljes mértékben az irányelvet az országos jogrendszerbe. A Bizottság most Ciprusnak, Olaszországnak, Szlovákiának, Spanyolországnak és Svédországnak azért küldött indokolással ellátott véleményt, mert nem jelentették be az intézkedéseket, Bulgáriának, Franciaországnak és Hollandiának pedig azért, mert nem nyújtottak kellően világos és pontos tájékoztatást arról, hogy az átültetési erőfeszítéseik hogyan tükrözik az irányelv egyes rendelkezéseit.
A Bizottság külön eljárás részeként indokolással ellátott véleményt küldött Magyarországnak és Lengyelországnak, mivel nem ültették át a hazai jogrendbe teljes mértékben a belső villamosenergia-piacra vonatkozó, az (EU) 2019/944 irányelvben meghatározott uniós szabályokat. A vonatkozó határidő 2020. december 31. volt.
A Bizottság emellett Belgiumnak, Észtországnak, Lettországnak és Romániának is küldött véleményeket a megújuló energiaforrások előmozdítására vonatkozó szabályokat meghatározó, 2018-as megújulóenergia-irányelv teljes körű beépítése érdekében. A szervezet szerint a korábbi kísérletek hiányosak voltak. A februárban benyújtott ügyek rendezésére a tagállamoknak két hónapjuk lesz. Amennyiben az országok nem válaszolnak, illetve nem teszik meg a szükséges intézkedéseket, a Bizottság úgy dönthet, hogy az ügyet az Európai Unió Bírósága elé terjeszti.

Zöld Energia
Napelemes rendszerük van, de horrorvillanyszámlát fizetnek! Mi történt Budakeszin?
A budakeszi napelemek túltermelése miatt ingadozó hálózati feszültség sorra károsítja a háztartási készülékeket és megbénítja a napelemes rendszerek működését.

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)
Budakeszi Makkosmária városrészében az utóbbi hónapokban súlyos problémákat okozott a helyi elektromos hálózat túlterheltsége. A gondok forrása – ahogy azt a helyi lakók, az E.ON, valamint az érintett hatóság is elismeri – a körzetben üzemelő, egyre nagyobb számban telepített háztáji napelemes rendszerek. Az elmúlt években robbanásszerűen nőtt a napelemek száma Budakeszin: 2020-ban még csak 140, 2025-re viszont már 782 lakossági napelemet telepítettek a városban. Ez a növekedés azonban meghaladta a helyi villamosenergia-hálózat kapacitását, írja a nepszava.hu. A rendszer túlterheltsége miatt egyes háztartásokban sorra füstölnek el az elektromos eszközök – számolt be lapnak egy helyi olvasó, aki több károsulttal is kapcsolatban áll. A panaszokat követően az E.ON mérésekkel igazolta a túlzott feszültségingadozást, és ötezer forintos kötbért fizetett az érintetteknek. A feszültségingadozás oka az, hogy verőfényes napokon a háztáji napelemek egyszerre túl sok áramot próbálnak feltáplálni a hálózatba, amit az elosztórendszer – különösen az egyetlen trafóállomás – már nem tud kezelni. Ilyenkor a feszültség ingadozása akár olyan mértékű is lehet, hogy az tönkreteszi a régebbi vagy érzékenyebb elektromos készülékeket, és még a ház vezetékrendszere is károsodhat.
További gondot jelent, hogy az ilyen esetekben a napelemekhez csatlakozó inverterek automatikusan leválasztják a rendszert a hálózatról, hogy megóvják azt a túlfeszültségtől. Ez viszont azt is jelenti, hogy a rendszer nem termel áramot – jellemzően éppen napközben, amikor a legtöbb energiát lehetne előállítani. Az egyik panaszos arról számolt be, hogy napeleme február óta reggeltől estig nem tud termelni, mivel az inverter folyamatosan veszélyesnek ítéli a hálózati feszültséget. Emiatt a család a szokásosnál több százezer forinttal magasabb villanyszámlát kapott.
A helyzet nemcsak azokat sújtja, akik aktívan használják napelemeiket: a túlzott feszültségingadozás minden, az adott transzformátorállomásra kötött háztartást érinthet – függetlenül attól, hogy van-e napelemes rendszerük. A kártérítések ügyében ugyan lehetőség van panasz benyújtására, de az E.ON csak akkor köteles megtéríteni a károkat, ha egyértelműen bizonyítható a felelőssége.
A hálózati kapacitáskorlátok miatt jelenleg az érintett budakeszi körzetben új napelemes rendszerek csatlakoztatására sem adnak ki engedélyt – ezt a vállalat hivatalosan is megerősítette. Az E.ON Hungária Csoport tájékoztatása szerint Budakeszin már történt trafóbővítés, ami részben megoldotta a feszültségingadozást. Emellett országosan 36,5 milliárd forintot fordítanak hálózatfejlesztésre, és további 160 milliárdot szánnak a bővítésekre Budapest, Pest vármegye és a Dunántúl területén.
A panaszosok a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalhoz (MEKH) is fordultak, de eddig csak hiánypótlásra szólították fel őket. A hatóság tájékoztatása szerint minden beadványt egyedileg vizsgálnak ki, és csak az eljárás lezárultával adnak tájékoztatást az érintetteknek.
A probléma jól mutatja a megújuló energiaforrások gyors terjedése és az elavult hálózatok közötti feszültséget – szó szerint és átvitt értelemben is. Miközben a kormány a napelemes rendszerek terjedését ösztönzi, a hálózatfejlesztés üteme gyakran nem tud lépést tartani a lakossági beruházásokkal. Ez pedig mind a napelem-tulajdonosok, mind a hagyományos fogyasztók számára súlyos következményekkel járhat.
-
Zöld Energia2 nap telt el a létrehozás óta
Állami ingyen pénzre pályázhat, ha szigetelné a födémet!
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Kiderült mi befolyásolja a napelemek teljesítményét nagymértékben!
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Zsilip, szivattyú, tározó – így készül Magyarország az aszályos jövőre
-
Zöldinfó19 óra telt el a létrehozás óta
Ingyenes támogatás társasházaknak: jön az okos mérés a távhőnél!
-
Zöld Energia2 nap telt el a létrehozás óta
Románia kivezeti az árkorlátozást – csak a rászorulók kapnak energiautalványt