Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Hamarosan fellélegezhet a napelemes piac

Úgy tűnik, már nyáron elkezdődhet a napelemes betáplálási stop megszüntetésének folyamata.

Létrehozva:

|

Az Energiaügyi Minisztérium energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkára bejelentette: nyár végéig tehet javaslatot az energiahivatal a háztartási méretű kiserőművekre bevezetett átmeneti betáplálási korlátozás részleges feloldására – számol be az Infostart. Mint ismeretes, a kormány tavaly ősszel jelentette be, hogy 2022. november 1-től az újonnan kiépített háztartási méretű kiserőművek nem táplálhatnak be áramot, a stop a gyakorlatban az otthoni napelemekre vonatkozott. A döntés miatt a napelemes rendszerek megtérülési ideje beláthatatlanná vált, a piac igen szorongatott helyzetbe került. A tavaly november előtt csatlakozott napelemek továbbra is betáplálhatnak a hálózatba, miután tavaly bejelentették, hogy a csatlakozásra október 31. után átmenetileg nem lesz lehetőség, elképesztő roham indult a hazai piacon.

„Szerencsére nagyon gyorsan fejlődik a napelemes energiatermelés Magyarországon, a vártnál jóval gyorsabban. Már több mint két paksnyi napelemes kapacitással rendelkezünk Magyarországon. Ennek körülbelül egyharmada háztartási méretű napelemeket jelent, és kétharmada ipari méretű napelemparkokat” – nyilatkozta az InfoRádiónak Steiner Attila. Az Energiaügyi Minisztérium energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkára megerősítette a kormány korábbi indoklását: a gyors felfutás egyik mellékhatása az volt, hogy a hálózat nem bírta az ütemet, ezért döntöttek a stop mellett.

Az elmaradások javítására tavaly jelentős hálózatfejlesztésbe kezdtek: 163 milliárd forintot szánnak a célra, ezt uniós helyreállítási alapból terveznek utófinanszírozni – a kormány már előfinanszírozta a beruházásokat. A tervek alapján a nyáron bekérik a cégektől a hálózati adatokat, és ezeket összesítve az energiahivatal javaslatot tesz arra, hogy hol érdemes felfüggeszteni az átmeneti tilalmat. Steiner Attila kiemelte, meg kell vizsgálni minden helyszínt és hálózati adottságot, ennek tükrében ahol lehetséges lesz, a kormány beszünteti a stopot.

Zöld Energia

Hogyan hat Donald Trump a napelemes piacra?

Donald Trump politikája az amerikai energetikai piacon is felfordulást okozott.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

A második Trump-kormány forgószélszerűen vette kezdetét: még csak három hónap telt Donald Trump beiktatása óta, de már számos drasztikus kül- és belpolitikai döntést hozott. Miként hat az elnök politikája az energiaszektorra, különösen a napelemes piacra – ennek a kérdésnek járt utána a PV Magazine. A kormányzat az elmúlt időszakban jelentős szakpolitikai reformokat hajtott végre. Az energetikai politika fő mozgatórugója, hogy az elnök nagyban támogatja a fosszilis energiahordozók kinyerését, miközben ellenzi az elektromos járművek támogatását célzó szabályzatokat. A terület legfontosabb Trump-rendelete az Unleashing American Energy, amely csökkenti az olaj- és ritkaföldfém-kitermelés korlátozásait. A régi-új elnök a megújulókat tekintve egyelőre elsősorban a szélenergia ellen lépett fel, több helyen korlátozásokat vezetett be az új szélfarm-beruházásra vonatkozóan. Ugyan a napenergiát egyelőre nem támadja célzottan, az ágazatot érintő politikai bizonytalanság hatással van a beruházásokra.

A napenergia 2024-ben az Egyesült Államok legjelentősebb, újonnan telepített villamosenergia-forrása volt, és az iparág továbbra is gyorsan növekszik. Az IRA (Inflation Reduction Act) nevű, alapvetően klímavédelmi célú törvénycsomag és más támogatások a különféle hitelek, adókedvezmények és egyéb megoldások révén jelentős felfutást hoztak a szektorban, de a Trump-kormány ezek felfüggesztésével akadályokat gördített az iparág elé. A szövetségi kifizetések befagyasztását most bírósági döntések próbálják megakadályozni, nagy kérdés, hogy milyen jövő vár az IRA-ra és más, az energetikai átállást segítő ösztönzőkre. Egyes szakértők szerint az IRA-alap a vártnál öt évvel korábban, 2027-ben véget érhet.

A napelemes szektor számára további kihívást jelentenek az új, Kínát, Kanadát és Mexikót érintő vámok, amelyek jelentősen megdrágítják a gyártást és az importot. Az iparág számára pozitívum ugyanakkor, hogy a napenergia költségei folyamatosan csökkennek, olyannyira, hogy a BloombergNEF szerint a napelemparkok még támogatások nélkül is egyre versenyképesebbek a gázerőművekkel szemben.

A szakértők úgy látják, összességében a Trump-kormányzat intézkedései rövid távon nehézségeket okozhatnak a megújuló energiaforrások számára, de a piac saját dinamikája miatt a napenergia továbbra is meghatározó tényező maradhat az amerikai energiatermelésben.

Tovább olvasom

Ezeket olvassák