Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Háromszor termel többet a függőleges napelem fejlesztés

Úgy tűnik, a függőleges napelemek havas környezetben meglehetősen jól teljesítenek.

Létrehozva:

|

Az Over Easy Solar vizsgálata alapján a tetőkön álló helyzetben telepített napelemek a havas hónapokban jobban teljesítenek a hagyományos rendszereknél – számol be a PV Magazine. A függőleges egységek gyártására szakosodott norvég gyártó Oslóban folytatta a kutatást, az eredmények szerint a vertikális panelek hozama kora tavaszig, még friss havazás után is egyenletes maradt. „Adataink azt mutatják, hogy a függőleges napelemek éves energiahozama azonos vagy akár 30%-kal magasabb lehet, mint a hagyományos lapos tetős napelemes berendezéseké” – mondta Trygve Mongstad, a vállalat alapítója és vezérigazgatója. „A téli hónapokban Norvégiában a függőleges napelemek esetében a megtermelt energia 3-4-szer több, mint a hagyományos lapos tetős napelemes szerelések esetében” – tette hozzá. A vállalat szerint a vertikális panelek jobban teljesítenek alacsony, legfeljebb 10 centiméteres teljes, illetve maximum 30 centiméteres részleges hótakaró alatt. Az ilyen rendszerek előbbi esetben a megnövekedett albedóból profitálnak, utóbbi körülmények között pedig képesek a hóból kilógva tovább befogni a napfényt.

A cégnél úgy látják, a megközelítés másik előnye, hogy a modulokat körülvevő hó gyorsabban olvad, mivel a panelek tájolása elősegíti a melegebb levegő keveredését a felszínnel. A függőleges panelek emellett napsütésben hőt kötnek meg, felgyorsítva a környező hó eltűnését. A pozíció emellett a tetőre és szigetelésre leselkedő sérülésveszélyt is csökkenti.

Az Over Easy tavaly augusztusban helyezte üzembe a világ legnagyobb vertikális, kétoldalú napelemes tetőtéri létesítményét. A 284,4 kW-os rendszer a norvég nemzeti futballstadionon található, és 1242 darab, egyenként 200 W-os függőleges egységből áll, a panelek négyzetméterenként kevesebb mint 11 kg-osak. A vállalat egy 1200 négyzetméteres, 102 kW-os létesítményt is telepített egy lapos tetejű kereskedelmi épületre Oslóban. A cég által gyártott álló egységek 2 W teljesítményűek. A termék két méretben kapható, az egyik, 1600-szor 1500-szor 345 milliméteres típus zöldtetőkhöz készült, a másik, 1600-szor 1500-szor 265 milliméteres változat pedig növényzet nélküli tetőkre számára lett kifejlesztve.

Zöld Energia

Így készülhet fel egy napelemes rendszer a télre!

A megfelelő tervezéssel csökkenthető annak kockázata, hogy a tél megviselje a napelemparkok moduljait.

Létrehozva:

|

Szerző:

Ameer Abuhamdeh, a Terrasmart mérnöke a PV Magazine felületén azt járja körül, hogy miként lehet megküzdeni a napelemparkokat érintő fagykárokkal. Ehhez Amerika középnyugati államait, különösen Illinois-t veszi alapul, ahol a probléma télen igen gyakori. A szakértő szerint a fagykárt nem lehet teljesen megakadályozni, ám a pusztítás mértéke csökkenhető.

A probléma hátterében az áll, hogy a talaj nedvességet vesz fel, majd megfagyva kitágul. A jelenség szinte minden talajt érint, de bizonyos típusok érzékenyebbek. Illinois-ban a talajra telepített rendszerek létrehozása eleve nehézkesek a laza felső réteg, illetve az alatti megbúvó sziklák, kövek és kavicsok miatt, az alapozást pedig a fagymélység is nagyban befolyásolja. A térségben télen akár 1,5 méteres mélységig megfagyhat a talaj.

Amennyiben nem megfelelően mérik fel a terület adottságait a telepítés előtt, azzal sérülékeny pontokat alakíthatnak ki, ezek adott esetben csak évekkel később jelennek meg. A nem kellően alapos tervezés ráadásul késedelmeket is okozhat a projektben.

Abuhamdeh szerint a munkálatok megkezdése előtt a talaj felmérése nélkülözhetetlen, ehhez pedig kiterjedt vizsgálatokra és tesztekre van szükség. Fontos továbbá, hogy a park számára alkalmas alapot alakítsanak ki, a talajcsavarok például kifejezetten hatékonyak és gyorsan telepíthetőek az olyan régiókban, ahol a föld telente mélyen megfagy. Előfordulhatnak persze olyan körülmények, amelyek miatt a cölöpök jobb választásnak bizonyulhatnak.

A fagykár mellett a hóterhelésre is ajánlott felkészülni, ebben segíthet például az ideális dőlésszög, valamint a megerősített anyagok. Az olyan állványrendszerek, amelyek nincsenek felkészülve a nagy hóterhelésre, az alapokat is megterhelhetik, és csökkenthetik a napelemek termelését és élettartamát.

Advertisement

A fentiekhez érdemes többek között megfelelő partnereket találni, valamint alaposan kielemezni a regionális időjárási értékeket – például a lehetséges hóterhelést. Emellett az sem árt, ha a területen a későbbiekben is folyamatosan mérik a meteorológiai információkat.

Tovább olvasom

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!