Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Háromszor termel többet a függőleges napelem fejlesztés

Úgy tűnik, a függőleges napelemek havas környezetben meglehetősen jól teljesítenek.

Létrehozva:

|

Az Over Easy Solar vizsgálata alapján a tetőkön álló helyzetben telepített napelemek a havas hónapokban jobban teljesítenek a hagyományos rendszereknél – számol be a PV Magazine. A függőleges egységek gyártására szakosodott norvég gyártó Oslóban folytatta a kutatást, az eredmények szerint a vertikális panelek hozama kora tavaszig, még friss havazás után is egyenletes maradt. „Adataink azt mutatják, hogy a függőleges napelemek éves energiahozama azonos vagy akár 30%-kal magasabb lehet, mint a hagyományos lapos tetős napelemes berendezéseké” – mondta Trygve Mongstad, a vállalat alapítója és vezérigazgatója. „A téli hónapokban Norvégiában a függőleges napelemek esetében a megtermelt energia 3-4-szer több, mint a hagyományos lapos tetős napelemes szerelések esetében” – tette hozzá. A vállalat szerint a vertikális panelek jobban teljesítenek alacsony, legfeljebb 10 centiméteres teljes, illetve maximum 30 centiméteres részleges hótakaró alatt. Az ilyen rendszerek előbbi esetben a megnövekedett albedóból profitálnak, utóbbi körülmények között pedig képesek a hóból kilógva tovább befogni a napfényt.

A cégnél úgy látják, a megközelítés másik előnye, hogy a modulokat körülvevő hó gyorsabban olvad, mivel a panelek tájolása elősegíti a melegebb levegő keveredését a felszínnel. A függőleges panelek emellett napsütésben hőt kötnek meg, felgyorsítva a környező hó eltűnését. A pozíció emellett a tetőre és szigetelésre leselkedő sérülésveszélyt is csökkenti.

Az Over Easy tavaly augusztusban helyezte üzembe a világ legnagyobb vertikális, kétoldalú napelemes tetőtéri létesítményét. A 284,4 kW-os rendszer a norvég nemzeti futballstadionon található, és 1242 darab, egyenként 200 W-os függőleges egységből áll, a panelek négyzetméterenként kevesebb mint 11 kg-osak. A vállalat egy 1200 négyzetméteres, 102 kW-os létesítményt is telepített egy lapos tetejű kereskedelmi épületre Oslóban. A cég által gyártott álló egységek 2 W teljesítményűek. A termék két méretben kapható, az egyik, 1600-szor 1500-szor 345 milliméteres típus zöldtetőkhöz készült, a másik, 1600-szor 1500-szor 265 milliméteres változat pedig növényzet nélküli tetőkre számára lett kifejlesztve.

Zöld Energia

Nem minden felhő egyforma: új modell segíti a napenergia pontosabb előrejelzését

Egy kutatócsoport azt elemezte, hogy a különböző felhőtípusok miként hatnak a napsugárzás-előrejelzésekre.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

Egy nemzetközi kutatócsoport azt vizsgálta, hogy miként befolyásolják a különböző felhőtípusok a napenergia-termelés előrejelzésének pontosságát – számol be a PV Magazine. A felhők köztudottan jelentős kihívást jelentenek ezen a területen, mivel eltérő makro- és mikrofizikai, valamint optikai tulajdonságaik hatással vannak az elnyelt, illetve a visszavert napfény mennyiségére. Ez a komplexitás komoly bizonytalanságot okoz az előrejelzésekben, különösen gyorsan változó felhőformációk esetén. A kutatás az amerikai Energiaügyi Minisztérium ARM (Atmospheric Radiation Measurement) programjának 2001-2014 között gyűjtött adataira épült. A szakemberek nyolc fő felhőtípus hatásait elemezték az előrejelzések vonatkozásában, a vizsgált fajták a Cumulus, a Stratus, az Altocumulus, az Altostratus, a Cirrostratus, a Cirrus, a Congestus és a Cumulonimbus voltak – a felhőket a szakemberek az élőlényekhez hasonlóan gyakran nemekbe és fajokba sorolják.

A tudósok fizikainformált, adatvezérelt modelleket alkalmaztak, amelyek figyelembe veszik a felhők és napsugárzás közötti kölcsönhatásokat. Ezeket az ARM South Great Plain Central Facility nevű, az USA középső részénél fekvő létesítményénél végzett mérések alapján tesztelték. A vizsgálat során a modellek pontosságában világos trend rajzolódott ki: a legjobb eredményeket a vékony, gyenge konvektív felhők (például Cirrus) esetén kapták, míg a legrosszabbakat az erős konvektív, bonyolult térszerkezetű felhőknél, ilyenek többek között a Cumulonimbus nembe sorolt formációk.

A tanulmány kimutatta, hogy a felhőtípusok explicit figyelembevétele 12–33%-os javulást eredményezhet az előrejelzések pontosságában, szemben azokkal a modellekkel, amelyek nem dolgoznak ilyen részletes adatokkal. A kutatók kiemelték: az ilyen fejlesztés kulcsfontosságú a napenergia rendszerbe történő hatékonyabb integrálása szempontjából, különösen a növekvő arányú megújuló energiaforrásokkal működő villamosenergia-hálózatok esetében.

A további finomítás érdekében a kutatócsoport a felhőinformációk közvetlen integrálását, a felhő-sugárzás kölcsönhatások pontosabb fizikai modellezését, valamint fejlettebb gépi tanulási módszerek alkalmazását javasolja.

 

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák