Kapcsolatfelvétel

Zöldinfó

Használt mobilokkal a természet védelméért, folytatódik a kampány 2026-ban

A “Passzold vissza, Tesó!” használt mobiltelefon visszagyűjtő kampány 8. alkalommal startolt el 2025-ben.

Létrehozva:

|

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

A Jane Goodall Intézet 2018-ban közös kampányt indított a KÖVET Egyesülettel, az Afrikáért Alapítvány, az EMLA és a Védegylet Egyesület segítségével, ami a magyar háztartásokban már nem használt kisméretű elektronikai eszközöket célozza meg – írja az alternativenergia.hu. 2025-ben a Magyar Telekom Nyrt. és a MOHU Zrt. támogatásával előadásaikon keresztül még több közösséghez tudták eljuttatni a kampány üzenetét. A 2025-ös kampány eredményei számokban: – Összegyűjtött készülékek száma: 10095 db – Összegyűjtött készülékek súlya: 1112 kg – Gyűjtőpontok száma: 269 db – Elért résztvevők száma: 285258 fő. A kisméretű elektronikai eszközök előállításához szükséges, koltán nevű ércet Afrikában veszélyeztetett fajok, a gorillák és csimpánzok élőhelyén bányásszák, felemésztve ezzel erdeiket. A bányászat nem ritkán gyermek-, illetve rabszolgamunkával zajlik. Az életciklusuk végén a mobiltelefonok sok esetben hulladékként a környezetet szennyezik tovább. Az együttműködésben résztvevők elhatározták, hogy ezeket a mobilokat újrahasznosítás céljából összegyűjtik. Arra kérnek mindenkit, hogy nézzen körül otthon, vegye elő a régi mobiltelefonjait, keressen egy gyűjtőpontot, és dobja be a kihelyezett dobozukba. A zárt dobozokban összegyűlt használt telefonokat partnereik veszik át újrahasznosításra.

2026-ban is folytatódik a kampány, amiben várják azon cégek jelentkezését is, akik a lecserélt céges flotta-telefonjaikat ajánlanák fel. Amennyiben szeretne valaki gyűjtőpontot a munkahelyén, az iskolában, vagy akárcsak egy rendezvényen tudja biztosítani számukra a megjelenést, és meg is hirdeti a leadás lehetőségét, akkor keresse fel a Jane Goodall Intézet, vagy a KÖVET Egyesület honlapját. A gyűjtőpontokat a Jane Goodall Intézet saját honlapjára feltöltött térképen, a MOHU Zrt. honlapján működő keresőben, és a Beeco applikációban találhatják meg, és juttathatják el a saját használaton kívülre került készülékeiket az érdeklődők.

Advertisement

Zöldinfó

Az erdő, mint fenntartható életközösség áll a fókuszban a diákok számára

Újabb 500 helyszínen folytatódik az Iskolában az Erdő Program.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

Sikeresen zárult a regisztráció az Iskolában az Erdő Program újabb időszakára, tavasszal csaknem 45 ezer általános iskolás vehet részt erdőpedagógiai foglalkozásokon országszerte – írja az alternativenergia.hu. Töretlen az Iskolában az Erdő Program népszerűsége, melynek során köznevelési intézmények pályázhattak a 6 és 14 év közötti diákok számára erdei iskolai tematikus foglalkozások lebonyolítására. Az 500 intézményt tartalmazó keret percek alatt betelt, így a programot koordináló Országos Erdészeti Egyesület a tavaszi időszakban 1500 foglalkozáson mutatja be a magyar erdők értékeit – írták. A közlemény szerint legtöbb, összesen 71 intézmény Pest vármegyéből, jelentős számban pedig a fővárosból, Győr-Moson-Sopron és Borsod-Abaúj-Zemplénből jelentkezett. A legsikeresebb pályázók között volt Debrecen és Győr, ahol 10-10 intézmény regisztrált és jutott be a programra.

A nyertes intézményekben minősített erdészeti erdei iskolák erdőpedagógusai 20-30 fős csoportoknak, osztályoknak tartanak tematikus foglalkozásokat. Idén az erdő mint egy önmagában fenntartható életközösség, a biológiai sokféleség témaköre áll a fókuszban, melynek során a gyermekek megismerkedhetnek az erdei életközösségben különböző szerepet betöltő élőlényekkel. Emellett a diákok széles körű tudásra tehetnek szert az erdők növény- és állatvilágáról, közelebb kerülhetnek a fenntartható gazdálkodás témaköréhez, valamint betekintést nyerhetnek az erdőket kezelő szakemberek munkájába is. Az erdőpedagógusok játékosan segítik az iskolában zajló környezeti nevelést és ismeretszerzést – tették hozzá. A kezdeményezés hátterét a minősített erdészeti erdei iskolák jelentik, amelyek több mint negyven éve a fenntarthatóságra nevelés legfontosabb intézményei közé tartoznak Magyarországon. Programjaikban alapvető követelmény, hogy közvetlen kapcsolatot teremtsenek a gyermekek és a természet között.

A program az elmúlt 35 év legnagyobb környezeti nevelési akciója, melynek keretében 114 ezer gyermek vehetett részt erdőpedagógiai foglalkozásokon a saját iskolájában. 2024 szeptemberétől a hátrányos helyzetű települések iskolásainak is biztosítottak lehetőséget arra, hogy eljussanak az erdei iskolákba. Az Erdei Iránytű Programban 2025-ben 250 csoport, összesen 8700 gyermek vehetett részt, amely egy-egy napos erdei iskolai látogatást biztosított számukra. A kezdeményezések iránt minden évben hatalmas az érdeklődés. Az Iskolában az Erdő Program az Európai Unió Emisszió-kereskedelmi rendszerének (ETS rendszer) kvóta felhasználásából valósul meg az AM közreműködésével és az Országos Erdészeti Egyesület koordinálásával – olvasható a közleményben.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák