Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Itt a napelemes pergola

Ki mondta, hogy a napelemek csak otthonunk tetején kaphatnak helyet?

Létrehozva:

|

A napelemek az élet egyre több területén jelennek meg, és egyre változatosabb formát öltenek. A fejlődés a lakossági rendszereket is elérte, ma már nemcsak a háztetőkön, de akár a kertekben is helyet kaphatnak ezek a berendezések, tovább csökkentve az adott háztartás áramköltségeit.

A grillszezonhoz közeledve a szilícium-völgyi startup, az Arka Energy például egy új, napelemes pergolát mutatott be – írja a PV Magazine. A 2,4-4,3 kilowattos rendszerhez fotovoltaikus, monokristályos PERC lemezek tartoznak. A PowerGazebo egyelőre az Egyesült Államokban érhető el a lakossági napelemes telepítők és a fogyasztók számára.

A kültéri pergola kényelmes, elegáns és hatékony megoldást kínál az otthoni napelemes termelésre vágyó háztartások számára, különösen azon otthonoknak, amelyeknek a tetőn korlátozott hely áll rendelkezésre a hagyományos panelek telepítésére. A PowerGazebo négyzetméterenként nagyjából 1,26 watt napenergia-kapacitással bír, és 16,7, illetve 28,9 méteres konfigurációban kapható. Az Arka Energy 25 év garanciát vállal a napelemes lapokra, a pergola tartószerkezetét pedig úgy tervezték, hogy ellenálljon az erős, viharos szeleknek.

A PERC a Passivated Emitter and Rear Contact kifejezés rövidítése, az ezzel a technológiával készített fotovoltaikus cellák teljesen eltérnek a hagyományos napelemektől. Az ilyen cellák hátlapján egy speciális vezetőréteg található, amely az egyébként hasznosítatlan fény egy részét képes visszaverni, ezzel az felhasználhatóvá válik a rendszer számára.

A PowerGazeboba napelemei 77-97 wattosak, cellahatékonyságuk pedig 22 százalék. A panelek tartószerkezete 7-14 fokos, és a napi napsugárzáshoz igazodnak. A pergolához további kiegészítők, például konnektorok, 8 wattos mennyezeti lámpák és az opcionális IP-65 besorolású perifériás LED-es lámpák érhetőek el. Az Arka Energy szerint a rendszer tíz különböző konfigurációban szerezhető be, a vállalatnál múlt héten lehetett elkezdeni megrendelni a terméket, az első darabokat pedig május végén szállíthatják ki.

Advertisement

Zöld Energia

Hogyan hat Donald Trump a napelemes piacra?

Donald Trump politikája az amerikai energetikai piacon is felfordulást okozott.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

A második Trump-kormány forgószélszerűen vette kezdetét: még csak három hónap telt Donald Trump beiktatása óta, de már számos drasztikus kül- és belpolitikai döntést hozott. Miként hat az elnök politikája az energiaszektorra, különösen a napelemes piacra – ennek a kérdésnek járt utána a PV Magazine. A kormányzat az elmúlt időszakban jelentős szakpolitikai reformokat hajtott végre. Az energetikai politika fő mozgatórugója, hogy az elnök nagyban támogatja a fosszilis energiahordozók kinyerését, miközben ellenzi az elektromos járművek támogatását célzó szabályzatokat. A terület legfontosabb Trump-rendelete az Unleashing American Energy, amely csökkenti az olaj- és ritkaföldfém-kitermelés korlátozásait. A régi-új elnök a megújulókat tekintve egyelőre elsősorban a szélenergia ellen lépett fel, több helyen korlátozásokat vezetett be az új szélfarm-beruházásra vonatkozóan. Ugyan a napenergiát egyelőre nem támadja célzottan, az ágazatot érintő politikai bizonytalanság hatással van a beruházásokra.

A napenergia 2024-ben az Egyesült Államok legjelentősebb, újonnan telepített villamosenergia-forrása volt, és az iparág továbbra is gyorsan növekszik. Az IRA (Inflation Reduction Act) nevű, alapvetően klímavédelmi célú törvénycsomag és más támogatások a különféle hitelek, adókedvezmények és egyéb megoldások révén jelentős felfutást hoztak a szektorban, de a Trump-kormány ezek felfüggesztésével akadályokat gördített az iparág elé. A szövetségi kifizetések befagyasztását most bírósági döntések próbálják megakadályozni, nagy kérdés, hogy milyen jövő vár az IRA-ra és más, az energetikai átállást segítő ösztönzőkre. Egyes szakértők szerint az IRA-alap a vártnál öt évvel korábban, 2027-ben véget érhet.

A napelemes szektor számára további kihívást jelentenek az új, Kínát, Kanadát és Mexikót érintő vámok, amelyek jelentősen megdrágítják a gyártást és az importot. Az iparág számára pozitívum ugyanakkor, hogy a napenergia költségei folyamatosan csökkennek, olyannyira, hogy a BloombergNEF szerint a napelemparkok még támogatások nélkül is egyre versenyképesebbek a gázerőművekkel szemben.

A szakértők úgy látják, összességében a Trump-kormányzat intézkedései rövid távon nehézségeket okozhatnak a megújuló energiaforrások számára, de a piac saját dinamikája miatt a napenergia továbbra is meghatározó tényező maradhat az amerikai energiatermelésben.

Tovább olvasom

Ezeket olvassák