Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Jó hír annak, aki állami pénzből szerelne napelemeket a tetőre

A Napenergia Plusz program keretében a magyar kormány 105,8 milliárd forintos támogatással segíti a modern, energiatárolóval felszerelt napelemes rendszerek telepítését, miközben hamarosan új, egyszerűbb pályázati lehetőségek nyílnak az energetikai otthonfelújításokhoz.

Létrehozva:

|

Az MTI-hez eljuttatott közlemény szerint a magyar családok előtt egy éve, 2024. január 15-én nyílt meg a jelentkezés lehetősége a Napenergia plusz programba: a kormány ingatlanonként legfeljebb 5 millió forinttal segít az energiatárolót is tartalmazó modern napelemes rendszerek telepítésében. A támogatási kérelmek benyújtásának határideje az indulás után kereken egy évvel, jövő szerdán lejár – jelezték, hozzátéve, hogy a korábban előregisztrált érdeklődők tehát még egy hétig igényelhetnek állami hozzájárulást a zöldenergia termelését és tárolását, áramszámláik csökkentését szolgáló fejlesztéseikhez. Közölték azt is, hogy a kormány a Napenergia plusz programban 105,8 milliárd forintos keretösszeggel ösztönzi a családok zöldenergia beruházásait. A nyári keretemelés jóvoltából az eredetileg kalkulált 15 ezerhez képest eddig több mint 20,6 ezer háztartás támogatásáról született döntés 84,4 milliárd forint értékben, és a nyertesek közel harmadának már el is utaltak összesen 16,6 milliárd forintot. Az elfogadott időközi kifizetési kérelemmel rendelkező projektekben 23,7 megawatt összes beépített teljesítményű napelemes rendszereket telepítettek eddig 38,6 megawattóra kapacitású energiatárolókkal – írták. Mint közölték, a támogató NFFKÜ közvetlen megkeresésben is figyelmeztette az érintetteket a jogvesztő határidő közeledtére.

A január közepi végdátum kitűzésével a pályázati folyamat különböző szintjein elakadtak közül kiszűrhetők azok, akik már letettek fejlesztési tervükről. Az energiaügyi tárca ezzel világos képet kap a valós forrásigényekről, így akár a felszabaduló összeg más irányú hasznosításáról is dönthet – fűzték hozzá. A tárca szerint a háztartási méretű kiserőművek darabszáma a Napenergia plusz program jóvoltából hamarosan meghaladja a 300 ezret. Úgy fogalmaztak, hogy a fejlesztések megerősítik a háztartások önellátási képességét, mérséklik rezsiterheiket.

A kormány a futó kiírásokban összesen 260 milliárd forinttal segíti a családokat és a vállalkozásokat a zöldenergia termelésében és tárolásában. A közleményben felhívták a figyelmet arra, hogy a következő hetekben újranyílik egy másik lakossági pályázat, január 20-ától kevesebb papírmunkával, többen jelentkezhetnek az energetikai otthonfelújítási programba. A legalább 30 százalékos energia-megtakarítást ezután is külső hőszigeteléssel, nyílászárócserével, a fűtési vagy a melegvízrendszer korszerűsítésével, vagy ezek kombinációival kell elérni. A korábban 1990 végi határidő kitolásával már a 2006 végéig megépült családi házak felújításához lehet támogatást kérni, összesen tíz, eddig megkövetelt dokumentumot a jövőben nem kell vagy sokkal egyszerűbb lesz benyújtani.

A programban a budapesti pályázók 6,19 milliárd, a vidéki háztartások pedig 66,82 milliárd forintos keretből kérhetnek akár 6 millió forint vissza nem térítendő forrást és kamatmentes kölcsönt. A támogatási lehetőségek az energiafogyasztás visszafogásával erősítik meg Magyarország energiaszuverenitását és az ellátás biztonságát – áll a közleményben.

Zöld Energia

Így készülhet fel egy napelemes rendszer a télre!

A megfelelő tervezéssel csökkenthető annak kockázata, hogy a tél megviselje a napelemparkok moduljait.

Létrehozva:

|

Szerző:

Ameer Abuhamdeh, a Terrasmart mérnöke a PV Magazine felületén azt járja körül, hogy miként lehet megküzdeni a napelemparkokat érintő fagykárokkal. Ehhez Amerika középnyugati államait, különösen Illinois-t veszi alapul, ahol a probléma télen igen gyakori. A szakértő szerint a fagykárt nem lehet teljesen megakadályozni, ám a pusztítás mértéke csökkenhető.

A probléma hátterében az áll, hogy a talaj nedvességet vesz fel, majd megfagyva kitágul. A jelenség szinte minden talajt érint, de bizonyos típusok érzékenyebbek. Illinois-ban a talajra telepített rendszerek létrehozása eleve nehézkesek a laza felső réteg, illetve az alatti megbúvó sziklák, kövek és kavicsok miatt, az alapozást pedig a fagymélység is nagyban befolyásolja. A térségben télen akár 1,5 méteres mélységig megfagyhat a talaj.

Amennyiben nem megfelelően mérik fel a terület adottságait a telepítés előtt, azzal sérülékeny pontokat alakíthatnak ki, ezek adott esetben csak évekkel később jelennek meg. A nem kellően alapos tervezés ráadásul késedelmeket is okozhat a projektben.

Abuhamdeh szerint a munkálatok megkezdése előtt a talaj felmérése nélkülözhetetlen, ehhez pedig kiterjedt vizsgálatokra és tesztekre van szükség. Fontos továbbá, hogy a park számára alkalmas alapot alakítsanak ki, a talajcsavarok például kifejezetten hatékonyak és gyorsan telepíthetőek az olyan régiókban, ahol a föld telente mélyen megfagy. Előfordulhatnak persze olyan körülmények, amelyek miatt a cölöpök jobb választásnak bizonyulhatnak.

A fagykár mellett a hóterhelésre is ajánlott felkészülni, ebben segíthet például az ideális dőlésszög, valamint a megerősített anyagok. Az olyan állványrendszerek, amelyek nincsenek felkészülve a nagy hóterhelésre, az alapokat is megterhelhetik, és csökkenthetik a napelemek termelését és élettartamát.

Advertisement

A fentiekhez érdemes többek között megfelelő partnereket találni, valamint alaposan kielemezni a regionális időjárási értékeket – például a lehetséges hóterhelést. Emellett az sem árt, ha a területen a későbbiekben is folyamatosan mérik a meteorológiai információkat.

Tovább olvasom

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!