Kapcsolatfelvétel

Zöld Közlekedés

Környezetbarát gyorsaság: Az F1 új fenntarthatósági kezdeményezései felkavarják a versenypályákat

2030-ra válhat karbonsemlegessé a Formula-1, ehhez fenntartható üzemanyagot is fejlesztenek.

Létrehozva:

|

Ahogy az élet számos területén, úgy a sportban is egyre fontosabbá válnak a fenntarthatósági szempontok. A törekvések az autósportokat is érintik, és a világ leghíresebb ilyen típusú versenysorozata, a Formula-1 sem jelent kivételt. Az F1 2019-ben mutatta be első zöld stratégiáját, ebben azt a célt tűzték ki, hogy 2030-ig elérjék a nettó zéró kibocsátást. Érdekesség, de az emisszió jelentős része nem magukhoz a versenyautókhoz, hanem az F1 logisztikájához köthető, ennek ellenére a kocsik esetében is van még lehetőség a fenntarthatóság fokozására.

A Formula-1 2030-as stratégiájának a fejlett fenntartható üzemanyag is a része. Hogy ez miként is működik, illetve mit is jelent, az kiderült az F1 hivatalos oldalán közzétett angol nyelvű videóból.

A Forma-1 következő forradalma egyértelműen a fenntarthatósághoz köthető, az F1 a legnagyobb üzemanyaggyártókkal együttműködve azon dolgozik, hogy 100 százalékban fenntartható, hibrid üzemanyagot fejlesszenek ki. Ezt 2026-ban vezetnék be, amikor a versenysorozat hibrid megközelítésének új korszaka kezdődik.

Az F1 jelenleg E10-es üzemanyagot használ, ami 10 százalékban megújuló etanolt tartalmaz, a motorsport azonban ennél jóval többre törekszik. A fenntartható üzemanyag nem növeli a légkörben lévő szén-dioxid összmennyiségét, ám biztosítja, hogy a meglévő belsőégésű motorral hajtott autók továbbra is használhatóak legyenek. Ez is része a Forma-1 2030-ig megvalósítandó szén-dioxid-mentes tervének, amely ambiciózus célt a gyártók, a csapatok, a hirdetők és a partnerek segítségével kívánják elérni.

A meglévő kezdeményezések közé tartoznak a versenypályák fenntarthatósági erőfeszítései, amelyek olyan területekre összpontosítanak, mint a műanyag és a hulladék, a jólét és a természet, valamint a szurkolói mobilitás fejlesztése. Az F1 irodái már 100 százalékban megújuló energiát használnak, a versenysorozat és számos csapat 3 csillagos FIA környezetvédelmi akkreditációt szerzett, miközben egyre több szurkoló használja a tömegközlekedést és a gyalogos megközelítést a versenyhelyszínek felkeresésekor.

Advertisement

Zöld Közlekedés

Ezer új autóbusszal válik még korszerűbbé és versenyképesebbé a Volán-flotta

Újabb 869 darab autóbusz beszerzésére jelent meg közbeszerzési ajánlati felhívás.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

Ezer új autóbusszal válik még korszerűbbé és versenyképesebbé a MÁV-csoport Volán flottája, miután újabb 869 darab autóbusz beszerzésére jelent meg közbeszerzési ajánlati felhívás – közölte a MÁV az MTI-vel. A közleményben felidézték, Lázár János építési és közlekedési miniszter az év elején 10 vállalást fogalmazott meg, ezek egyike több mint 1000 vadonatúj autóbusz beszerzésére vonatkozik. Ezekkel a járművekkel a Volán flottája még versenyképesebbé és korszerűbbé tehető, amely már ma is az egyik legjobb, és a legnagyobb közszolgáltató buszflotta Európában – tették hozzá.

A korábban lefolytatott eljárás eredményeként már a nyártól folyamatosan érkezik, és szolgálatba áll 131 darab új, dízelüzemű busz, most pedig újabb 869 jármű beszerzéséről döntött a MÁV-csoport, miután 3 éves időtartamra szóló keretmegállapodás megkötésére irányuló közbeszerzési eljárást indított. Az ajánlati felhívás értelmében 2027. év végéig érkezhetnek az új járművek a közlekedési vállalathoz, amivel tovább csökkenhet a járműállomány átlagéletkora – írták a közleménybe. A tájékoztatás szerint hétfőn jelent meg a beruházási hitel forrás rendelkezésre állásától függő, feltételes – közbeszerzési ajánlati felhívás. A keretmegállapodásos eljárás részét képezi 87 darab diagnosztikai eszköz, valamint a kapcsolódó oktatás, illetve szoftverkövetés beszerzése is, ezen belül 269 autóbuszra vonatkozóan lehívási kötelezettséget vállalnak – írták a közleményben.

Részletezték, az eljárás célja új, forgalomba korábban még nem helyezett, kéttengelyes, alacsony belépésű, helyközi kialakítású, szóló autóbuszok beszerzése 76,5 milliárd forint értékben. A járműveknek legalább az Euro 6-os környezetvédelmi előírásoknak megfelelő dízelmotorral, 2 utasajtóval, fűtő- és légkondicionáló berendezéssel, utastájékoztató, kamera- és utasszámláló rendszerrel kell rendelkezniük, illetve a gépkocsivezetővel együtt legalább 82, valamint kerekesszékes utas szállítására is alkalmasnak kell lenniük. Az első 269 darab jármű akár már idén év végéig forgalomba állhat, míg 2026-ban és 2027-ben további 300-300 darab új autóbusz érkezhet a helyközi vonalakra országszerte.

A fejlesztés a menetrend szerinti autóbusz-közlekedés versenyképességének fokozása, a hatékony működés elősegítése, a szolgáltatási színvonal és az utaselégedettség növelése terén egyaránt hatalmas előrelépés. 2018 óta 2500 darab autóbusz fiatalította a közlekedési vállalat 5800 darabos flottáját, az állomány több mint 40 százaléka megújult. Az ezer új jármű további csaknem 20 százalékos cserét jelent, ezzel a flotta tovább korszerűsödik – közölte a MÁV.

Tovább olvasom

Ezeket olvassák