Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Magyarország világelső a napenergia hasznosításában

2024-ben a hazai áramtermelés negyedét adták a napelemek, ez a legmagasabb arány nemcsak Európában, hanem az egész világon is.

Létrehozva:

|

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

Tavalyelőtt Chile és Görögország mögött a harmadik helyen álltunk ebben az összevetésben. Az Ember független nemzetközi think tank friss jelentése szerint a 25 százalékosra nőtt magyar részesedéssel mindkét országot megelőztük az elmúlt esztendőben – hívta fel a figyelmet kedden közölt friss bejegyzésében hivatalos Facebook-oldalán az Energiaügyi Minisztérium (EM).

Az 5 terawattóra feletti termelést elérők közül hazánkon kívül csak a két másik dobogós (Chile és Görögország sorrendben, 22 százalékkal) és Spanyolország (21 százalékkal) rendelkezik 20 százalék feletti napenergia aránnyal. A szerzők megjegyzik, hogy a világrangsor két éllovasa tíz éve még 2 százaléknál kisebb hányadot tudott felmutatni. Az elemzők januári összevetéséből az is kiderült, hogy Magyarország az elmúlt öt esztendőben a legnagyobb arányú európai növekedést produkálta a 2019-ben még csak 4 százalékos szintről. Hollandia mellett mi büszkélkedhetünk még azzal, hogy tavaly a csúcstermelési időszakokban több mint hetven napon fedezték a hazai áramigények több mint 80 százalékát a naperőművek. A minisztérium emlékeztet arra, a korábbi jelentés kiemelte, hogy 2023-hoz képest ez leginkább hazánk esetében mutat érdemi előrelépést, tavalyelőtt ugyanis még csak 10 ilyen napot regisztráltak.

Magyarországon mintegy 7800 megawatt napenergia kapacitás létesült 2025 tavaszára. A meglévő beépített teljesítmény négyötöde 2020 óta állt üzembe. 2022-től egymást követő három évben nőtt legalább 1200 megawattal a hazai napelemes kapacitás – összegezte a minisztérium.

A jövő a zöldenergiáé

A tiszta áramtermelés előnyei akkor érvényesülhetnek igazán, ha megfelelő tárolási képességekkel egészülnek ki, és a megújulók közül teret nyernek az időjárástól és napszaktól nem függő alternatívák is.

Advertisement

Zöld Energia

Hogyan szűri a napfényt és termel energiát egyszerre ez az okosmodul?

A spanyol kutatók által megalkotott rendszer képes átengedni kellő fényt, miközben energiát is termel.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

A Madridi Műszaki Egyetem kutatói egy olyan épületbe integrálható fotovoltaikus (BIPV) modult fejlesztettek ki, amely intelligens redőnyként is funkcionál – számol be a PV Magazine. Az új rendszer képes hatékonyan árnyékolni az épületet a közvetlen napsütéstől, miközben biztosítja a természetes, szórt fény bejutását, így csökkentve a mesterséges világítás iránti igényt.

Almudena García Sánchez, a csapat tagja szerint céljuk az volt, hogy megszüntessék a hagyományos, félig átlátszó napelemek egyik fő hátrányát, hogy a természetes fény ideális átengedését feláldozzák az energiatermelés érdekében. Az általuk fejlesztett modul kizárólag a közvetlen napsugarakat alakítja át villamos energiává, míg a lágy, diffúz fényt átereszti az épület belső tereibe, így kellemesebb, káprázásmentes világítást biztosít.

A fejlesztés központi elemei az aszimmetrikus mikrokoncentrátoros optika és az integrált síkkövetési rendszer. A modul mozgatható hátlapjára helyezett vékony napelemes csíkok az úgynevezett Fresnel-lencsék révén koncentrált, közvetlen napfényt hasznosítják. A rendszerhez átlátszó hátlap is tartozik, amely lehetővé teszi a szórt fény áthaladását, és képes dinamikusan módosítani a fényáteresztést az alacsony és magas szint között bárhol.

A rendszer optikai elemei UV nanoimprint litográfiával készülnek, így a gyártás költséghatékony és ipari méretekben is megvalósítható. Az optikai hatásfok változó beesési szögek mellett 70% feletti értéket is elér, ezáltal biztosítva egész évben a magas teljesítményt és hatásfokot.

A modul könnyen beépíthető tetőtéri és homlokzati elemekbe, különösen ott, ahol nincs szükség közvetlen kilátásra. A hagyományos BIPV-megoldásokkal ellentétben a fejlesztés aktívan szabályozza a bejutó fény mennyiségét, csökkenti a káprázást, kiküszöböli a külső árnyékolók szükségességét, valamint javítja az energiatermelés hatékonyságát. A fejlesztésre a kutatók már szabadalmi bejelentést is tettek.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák