Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Már idén véget érhet a napelemstop

Lantos Csaba energiaügyi minisztert szerint akár már idén ismét lehetőség adódhat az új napelemek hálózati betáplálására.

Létrehozva:

|

Lantos Csaba a Mandinernek adott interjúban a lakossági napelemes hálózati betáplálási stopról is beszélt – számol be a Portfolio. Az energiaügyi miniszter szerint jelenleg azon dolgoznak, hogy felülvizsgálják, hol és milyen ütemezésben lehet finomhangolni, fokozatosan feloldani az ideiglenes korlátozást. Mint ismert, a kormány tavaly októberben bejelentette, hogy a hálózat elmaradottsága miatt átmenetileg megtiltja az újonnan kiépített napelemes rendszerek hálózatba történő betáplálását. Ez hidegzuhanyként érte a piacot, a döntés következtében sok esetben beláthatatlanná vált a megtérülés ideje. Lantos Csaba szerint túl gyors volt a napelemek terjedése, emiatt volt szükség a korlátozásra. Mint elmondta, nagyjából 100 ezer olyan háztartás van, amely még az október végi határidő előtt benyújtotta a csatlakozási kérelmet, ezek az otthonok élhetnek a betáplálás lehetőségével. A miniszter kiemelte, betáplálás nélkül jelenleg is lehet telepíteni, ipari méretű erőműből pedig további 5 gigawattra van kiadott engedély.

„Nincs tehát általános leállás, a hálózatot viszont valóban fejleszteni kell ahhoz, hogy lépést tudjon tartani a tömegesen megjelenő új kapacitásokkal. Most azon dolgozunk, hogy felülvizsgáljuk, hol és milyen ütemezésben lehet finomhangolni, fokozatosan feloldani az ideiglenes korlátozást” – jelentette ki. Lantos Csaba újságírói kérdésre elárulta, akár már idén érkezhetnek új igények a betáplálásra.

A kormány egyébként a tavaly év végén leadott helyreállítási tervben azt vállalta az Európai Bizottság felé, hogy legkésőbb 2024 nyarán beszünteti a stopot. Lantos Csaba bejelentése alapján már korábban feloldhatják a korlátozást, addig azonban el kell végezni a már említett 100 ezer kérelmező csatlakozását, valamint a hálózatot is fejleszteni kell.

Az interjúban a miniszter sok más témát is érintett, többek között az orosz gázhelyzetről, a cseppfolyósított földgázról, valamint a naperőművek terjedési kilátásairól és az exportlehetőségekről is beszélt.

Zöld Energia

Extrém környezetben tesztelték a jövő napelemeit – meglepő eredmények születtek

A szakértők négyféle paneltípussal kísérleteztek a sarkvidéken.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

A török Firat Egyetem, a Török Sarkkutató Intézet és az Isztambuli Műszaki Egyetem szakemberei az Antarktisz szélsőséges környezetében vizsgálták különböző napelempanelek teljesítményét – írja a PV Magazine. A kísérletet Horseshoe Island nevű szigeten található Török Tudományos Kutatótáborban végezték a helyi nyár folyamán, amikor a kontinensen működő 75 kutatóállomás energiaellátását főként fosszilis tüzelőanyagok biztosítják. A szakértők célja az volt, hogy hozzájáruljanak a megújulók bevonásába az energiaellátásban.

A kísérlet során négyféle paneltípust – monokristályos, polikristályos, rugalmas és átlátszó – teszteltek, melyek mindegyike 25 W maximális teljesítményű volt. A paneleket 54,3 fokos dőlésszögben rögzítették, ez az adott földrajzi helyzethez optimalizált szög. Az energia tárolására párhuzamos konfigurációjú ólom-sav akkumulátorokat, a terhelés modellezéséhez pedig egy speciálisan szigetelt objektumot használtak.

A kutatók tizenkét paramétert, köztük meteorológiai adatokat (hőmérséklet, páratartalom, szélsebesség, napsugárzás) és a panelek teljesítményét dokumentálták 30 másodpercenként, ez alól kivételt jelentettek a teljes hótakarós napok. A mérések alapján az átlagos környezeti hőmérséklet 3,2 Celsius-fok, a páratartalom 69%, a szélsebesség 1,6 m/s, a napsugárzás pedig 476 W/m² volt. A monokristályos panelek felületi hőmérséklete átlagosan 12,07, a polikristályosé 11,1, a rugalmasé 11,104, míg az átlátszóké 10,5 fok volt.

A hatékonysági eredmények alapján a monokristályos panel teljesített a legjobban 20,5 százalékos átlagos hatékonysággal, a polikristályos 18,95, a rugalmas 18,9, az átlátszó pedig 14,51 százalékos hatásfokot ért el. A termelt teljesítményben is a monokristályos vezetett 13,27 W-tal, ezt követte a polikristályos (12,30 W), a rugalmas (12,13 W) és az átlátszó (8,32 W). Az éves szén-dioxid-kibocsátás csökkentése ezekkel a panelekkel 3,15 és 1,97 tonna között mozoghatna.

A csapat szerint a megújuló energiaforrások alkalmazása az Antarktiszon jelentősen csökkentheti a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőséget, elősegítheti a környezeti fenntarthatóságot, növelheti az energiabiztonságot, és támogathatja a nemzetközi kutatási együttműködéseket.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák